Dacia la Salonul Auto Paris-2016

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Vad ca multa lume vorbeste de claxon pe volan. Este inportant ca daca o sa fie pus cum va fi actionarea lui. Am condus cam 1 an jumate un Opel Astra Classic de servici care avea claxonul pozitionat pe volan, dar actionarea lui nu se facea doar apasand pe mijloc ci pe 2 butonele (stanga/dreapta), fapt care mi se parea foarte incomod. Probabil nu m-am obisnuit eu (slabe sanse), dar cand era o urgenta sa zic asa trebuia sa arunc o privire pe volan ca nu nimeream in 90% din cazuri fix butonelul/butonelele alea. Personal daca nu se actioneaza claxonul la o apasare a mijlocului volanului in orice zona, prefer sistemul actual care mi se pare mai rapid.

    Comment


    • #77
      @ady_dragan
      Buna problema expusa, dar sincer in conformitate cu politica Dacia, tin sa-ti dau dreptate si ca asa va fi noul claxon, dar in aceeasi masura sper sa fie claxonul actionat printr-o apasare pe tot volanul, indifferent unde apesi pe el.

      Comment


      • #78
        Conteaza si felul cum esti obisnuit sa tii mainile pe volan, constructia volanului. Eu apas mult mai usor claxonul in pozitia actuala, pe maneta, in acelasi timp pot controla masina cu ambele maini. De cele mai multe ori cand claxonezi este o situatie de urgenta si trebuie sa fii pregatit pt o manevra rapida.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • #79
          Are sa fie ceva mai greu pana sa se obisnuiasca lumea cu pozitionarea claxonului pe volan, daca tot timpul au apasat pana la momentul acela pe manetuta. Dar, hai sa vedem partea buna a lucrurilor, cum ca, Dacia evolueaza intr-un ritm alert si intr-o directie buna, contemporana cu ceea ce ofera orice alt model modern.

          Comment


          • #80
            Pentru claxon pe volan costurile sunt 0:
            se folosesc piesele de pe Renault Duster/Logan /Clio4/ Captur/Kaptur/Lada vesta
            -suportul manetelor și spira
            -monomaneta de lumini fără auto(auto=senzor de lumină/ploaie + EMM, prezentă pe Clio4/ Captur/Kaptur/Lada vesta)
            -maneta de ștergătoare fără auto și inel de pe Duster (auto+inel=senzor de lumină/ploaie + EMM, prezentă pe Clio4/ Captur/Kaptur/Lada vesta)
            -volan cu claxon Renault Duster/Logan /Clio4/ Captur/Kaptur

            și cost măricel airbag pentru volanul de mai sus dar siglă Dacia nu Renault

            Restul modificărilor sunt departe de adevăr H5F nu, H4M da, foarte posibil SCe75 (999cm3, 3cil, lanț, prezent pe Clio4 ph2)
            Last edited by t0rquemada; 8 August 2016, 09:43.
            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

            Comment


            • #81
              Am schimbat titlul topicului, cu scuzele de rigoare, pentru a oferi doritorilor o arie mai larga de discutii despre modelele Dacia, ce vor fi prezentate in toamna la Paris.
              ...
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #82
                Dacia Sandero facelift, destinat pentru piaţa europeană, va mai fi disponibil cu un motor. Pe lângă agregatul cu trei cilindri de 0.9 litri (90 de CP), va fi prezent cel de 1.2 litri turbo de la Duster (125 de CP), presupun jurnaliştii.
                Bine e sa fii jurnalist, meteorolog, doar presupui ca va fi ceva, fara a avea vreo raspundere in caz ca nu iese chiar cum ai presupus.

                Comment


                • #83
                  Presupun si eu airbag cortina. Neeeaah

                  Comment


                  • #84
                    Ca sa facem lumina cu privire la ceea ce va aduce nou versiunea PH2 a Loganului si Sanderoului 2, atasez o imagine gasita pe net. Chiar nu-mi mai aduc aminte site-ul dupa care am luat-o. Tot ceea ce este colorat cu tenta rosie va fi schimbat la modelele de serie. Atentie la interior! Saptamana trecuta, un dealer Dacia mi-a confirmat ca este pe drum spre a fi expus in showroom modelul facelift. L-am rugat sa ma contacteze imediat ce a venit in showroom. Zvonurile de acolo ziceau ca parca in septembrie ar trebui sa le vina.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #85
                      Cum platforma e T4/T4VS vei vedea sau nu tot ce e deja pe alte modele.

                      Își dai seama că nu o să vezi park assist(ăla de parchează singur mașina, tu doar pedalezi) de pe Clio4 ph2 pe Logan II, dar viitorul sună bine.

                      Panoul central arată groaznic, am văzut unul. Aeratoarele și mânerele sunt deja prezente pe modelele RU și BR deci noutatea e care? L46?
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #86
                        Nici nu am pretentii de park assist.
                        Claxon confirmat 100% pe volan? Sau sunt doar doua butoane stanga/dreapta ca la Astra G?
                        Pai daca ai vazut panoul central, macar zi-ne si noua daca in versiunile standard gen Laureat au pus geamurile electrice pe portiere. Asta ma intereseaza cel mai mult si va fi factor de decizie in achizitionarea unei masini DACIA. Cu alte cuvine, astept cu sufletul la gura luna octombrie. Banii sunt in banca pusi la 3 luni, deci rabdarea devine o virtute.

                        Comment


                        • #87
                          Nu, pentru că NDA

                          Pentru claxon, am scris:
                          -volan cu claxon Renault Duster/Logan /Clio4/ Captur/Kaptur
                          e greu să cauți pe google?
                          Last edited by t0rquemada; 8 August 2016, 11:50.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #88
                            Jos palaria pentru corectitudine! Asteptam....iar imaginatia noastra poate sa ne inspire.
                            Pai macar zi-ne de NDA pana cand va tine. Adica dupa expirarea lui poti vb deschis despre tot.

                            Comment


                            • #89
                              Am descoperit ca productia la LOGAN 2 PH2 va incepe cu saptamana 40. Aviz celor care vor da comenzi.

                              Comment


                              • #90
                                Practic pe la 1 octombrie ar trebui sa înceapă producția de L2 PH2.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google