Sfat Cand Este Bine Sa Cumperi Anvelope De Iarna?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat Cand Este Bine Sa Cumperi Anvelope De Iarna?

    Azi am fost la un service unde am rezolvat cateva probleme si am intrebat ca daca au anvelope de iarna si a zis baiatu de acolo(super de treaba) m-a rezolvat si in alte treburi sa astept ca in 2-3 saptamani o sa aduca si o sa bage la inceput cateva promoti foarte bune pana in 180 ron, o sa aduca anvelope destul de bune dar dupa aceea in sezon o sa creasca pretu ca o sa fie cerere (ca la mare se intampla in sezon cresc preturile) ma straduiesc sa adun ceva banuti sa imi cumpar 4 anvelope de iarna!!

  • #2
    Ideal ar fi sa cumperi si 4 jante pt anvelopele alea...cand se schimba anotimpul doar schimbi rotile.
    De cumparat, le poti cumpara oricand...de folosit, cele de iarna la sub 7-8(+) grade Celsius.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      de cumparat le cumperi iarna si verifici data fabricari ca daca le iei primavara(adica oricand cum zice dark) si mai ai ``norocu`` sa stea prin vreun depozit de vreo iarna trecuta , pana apuci tu sa le pui pe masina deja cauciucu ala e imbatranit si are deja un an... eu pe ale mele le-am luat pe la sfarsitul lui noiembrie inceputul lui decembrie si am prins si oferta fff buna... desi eram cam disperat ca daca nu mai gasesc daca raman fara...

      sigpic

      Comment


      • #4
        Anvelopele nu imbatranesc asa repede. Pastrate in conditii de depozit, cam dupa 5-6 ani isi pierd ele proprietatile...altfel ar insemna ca le folosesti o iarna si la anu' iti cumperi altele.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #5
          pai eu nu am zis ca isi pierd propietatiile intrun an , dar isi scurteaza viata de folosire ptr tine , ptr ca le folosesti doar 2-3luni pe ani , deci o anvelopa stata un an in depozit deja 2folosiri , ca sa zic asa , sunt duse... asta teoretic vb... si oricum alta e cand le depozitezi tu acasa frumos in balcon , pe raft , ferite de soare si umezeala puternica alta e unde stau cu paletii unele pste altele si etc...


          hai dark discutiile astea tehnice te-au depasit , dute si hranesteti mini-potaile...

          ideea de baza e , asta daca vrei sa tinzi spre perfectiune , iti iei anvelopele cu 1-2saptamani inainte de folosire , acum na depinde de zona geografica , zic eu inceputul lui decembrie e ok , si cauti sa fie fabricate cel mult in vara anului curent...
          oricum e deja un topic dedicat anvelopelor de iarna
          Last edited by SoNyKeL; 3 September 2009, 19:14.

          sigpic

          Comment


          • #6
            Eu merg pe principiul ''iarna: car, vara: sanie''. Intotdeauna o sa fie mai ieftine anvelopele pentru iarna in sezonul estival. De asemenea si reciproca este valabil. Iti recomand sa incerci sa comanzi pe internet... au preturi in general mai mici din cauza faptului ca nu au de platit chirii, angajati prea multi, etc. Faci cum vrei...
            sigpic

            Comment


            • #7
              eu nu am gasit vara anvelope mai ieftine... ptr ca nu sunt ca hainele sa se demodeze deci nu se fac reduceri , din contra iarna sunt reduceri mai mari ptr ca vand cantitati imense si le convine... e ca si cum te-ai duce acum in magazine sa-ti iei fes si fular nu ai de unde sau daca da sunt oribile asa si cu gumele de iarna

              sigpic

              Comment


              • #8
                Asta cu comandatul de pe net ar fi o varianta buna dar costa transportul plus montajul si ajungi mai scump ca la un magazin cand mergi sa le cumperi asigura si montaj si echilibrat si era sa uit cum descifrez data fabricatiei de pe anvelopa??

                Comment


                • #9
                  Data fabricatiei e inscriptionata cu "DOT". Ex: DOT 2509 inseamna ca anvelopa e fabricata in saptamana 25, anul 2009.
                  http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=217

                  Comment


                  • #10
                    @radu2008- Vezi ce a zis si SONYKEL mai sus: grija mare la data fabricatiei, ca n-are rost sa iei o anvelopa fabricata acum 2 ani.Si la promotii se mai dau anvelope fabricate cu vreo 2 ani in urma! Cauta si 4 jante de tabla, cum a zis DARK si e mult mai usor sa schimbi rotile. Eu am luat vara trecuta 4 buc Dunlop Winter NU-MAI-STIU-DE-CARE la 220 lei/bucata cu montat si echilibrat si 4 jante de tabla la 50 lei bucata..Iarna nu-i ca vara, vorba lui Base, desi sunt multi care merg pe Kormorane sau Montana inca.
                    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                    Comment


                    • #11
                      a si apropo... verificati metro selgros , lasati magazinele de profil...
                      eu in ct luam cauciucu cu 240ron bucata de la cel mai mare dealer/depozit de anvelope cu tot cu montaj... la metro le-am luat cu 180ron bucata aceleasi anvelope si montaju inca 60ron ptr toate 4 deci faceti voi calculele...

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Are dreptate Sony, tot din Metro mi le-am luat si eu. Am iesit mai bine la bani cu toate ca vulcanizarile ofereau montajul gratuit.
                        Si alta chestie, la vulcanizari, cea mai recenta anvelopa era fabricata cu 6 luni in urma, iar cele care le-am luat eu de la Metro erau fabricate cu o luna in urma.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Eu am jantele de 3 luni le-am luat cu 200 ron cu tot cu capace originnale am continental pentru vara dar ma tenteaza anvelopele Tigar cu 155 ron stiu pe cineva care a mers 2 ierni cu ele si este foarte multumit la pretul pe care l-a dat pe ele dar astept sa vad ce aduce si baiatul la promatie si primul lucru pe la care o sa ma uit o sa fie data fabricatiei,apropo la metro ,selgros ,real asigura montaj si echilibrat gratuit??

                          Comment


                          • #14
                            @VITRIOL- Deh! Nu toata lumea are Metro peste gard! D'aia va invidiez. La noi nu e decat un PIC si ala gol, de cand l-au arestat pe Penescu. Cica l-ar fi cumparat Cora, dar totul e tinut inca secret. Mai are cateva gume ramase de anul trecut dar in nici un caz nu merg pe Logan, sunt pentru Dacia 1300 probabil.
                            LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by radu2008 View Post
                              ...................................... ma tenteaza anvelopele Tigar cu 155 ron stiu pe cineva care a mers 2 ierni ........................apropo la metro ,selgros ,real asigura montaj si echilibrat gratuit??
                              Eu zic sa te mai gandesti cu tigar "alea ale tele", daca tot faci o treaba cumpara niste anvelope bune - gasesti la 200 lei bucata - si te vor tine cat te tine si masina daca le depozitezi pe timp de vara intr-un loc racoros + mers cu ele doar cand temperatura este sub 7 grade celsius.
                              Eu am Dunlop Winter Sport M3 de iarna. Au costat 200 lei bucata acum 2 ani, ti le recomand. Diferenta asta de 200 de lei intre Tigar si Dunlop nu o platesti in fiecare an, le iei acum si daca le folosesti corect nici nu o sa mai cumperi altele cel putin 5 ani la rand.
                              Unde sa asigure Metro, Selgros si Real montajul gratuit? La raionu' carne? Cum sa intrebi ma asa ceva?
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google