Citit Regulament La Inscriere?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citit Regulament La Inscriere?

    Dragii mei colegi forumisti, am citit cu neplacere ultimele chestii legate de ban, clone, moderatori comunisti si alte aberatii.. Nu inteleg de ce sarea cineva in sus de interzicerea limbajului mirc si de obligatia unei minime cunoasteri a gramaticii limbii romane, cand asta este stipulat clar in Regulament. Nu stiu daca este tehnic posibil, dar as propune sa nu se permita inscrierea pe forum pana nu se citeste Regulamentul! Ca altfel e usor de zis: nu-ti place, poti sa pleci! E greu sa pleci de undeva, desi ai incalcat regulile, cand ai investit ceva suflet! V-o spun din experienta. Pe de alta parte, daca gresesti, trebuie sa platesti, sa te supui regulilor, desi iti este foarte greu sa te impaci cu ideea ca poti gresi...Inchei cu speranta ca tinuta de pana acum a forumului precum si interesul ,responsabilitatea, respectul si bunavointa de care dau dovada majoritatea membrilor, sa se mentina! Sa auzim de lucruri mai bune!
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

  • #2
    Buna ideea cu cititul regulamentului inainte insa doar cu o casuta bifata ca a citit?E drept ca acest acord/bifare il poti pune in fata in cazul unei contestatii.Poate la inregistrare un forumular cu intrebari aleatorii din regulament...cu mai multe variante...
    Eu am mai zis...cu bun simt si putina logica nici nu e nevoie de citit...insa dupaia auzim ca "n-am stiut..."

    Comment


    • #3
      sustin ceea ce au spus colegii mai sus...
      sunt total impotriva limbajului "mirc" , chiar daca la inceput cand am venit pe forum ,acum un an si, il foloseam si eu...dar dupa ce mi s-a atras atentia nu l-am mai folosit....si acum citind posturi cu mirc...la unele sincer ma chinui sa inteleg ce a spus ... daca a folosit "k" in loc de "ca" sau "ce" ...etc.....propun sa se puna intrebari din regulament inainte de inscriere..pt a fi siguri ca a fost citit....nu multe! !2 sau 3 intrebari...
      0.9 tce SL plus

      Comment


      • #4
        ehhh, haideti mai, ce naibii. doar nu suntem la scoala cu teste si altele. cui ii arde de retinut toate chestiile acelea. unii nu stiu ce e ala calculator, dar sa mai scrie corect, adica fara limbaj mirc. ca majoritatea flosesc messengerul nu office-ul. dar a scrie corect gramatical este altceva, in plus, aici vede o tara intreaga ce scrii si cat de corect gramatical scrii.
        sigpic

        Comment


        • #5
          Gusi, e o mare diferenta intre a citi regulamentul si a te tine de el. pana acum nu cred ca s-a facut uz de regulament pt orice greseala minora, deobicei un user a fost avertizat dupa 3-4 sau chiar mai multe greseli repetate si dupa ce de fiecare data i se atragea atentia asupra greselilor...
          pe de alta parte, in regulament scrie clar: nu-ti convine, nu te obliga nimeni. un mare filosof spunea ca democratia nu inseamna sa fii liber sa faci ce vrei, inseamna sa ai libertatea de a te supune legilor. lumea ne demonstreaza asta zilnic prin mii de exemple, dar unii pur si simplu nu vrem sa intelegem. civilizatia s-a facut de cand lumea cu forta, desi unii mai credem ca nu e cea mai buna metoda. dar se gaseste cate unul care vrea musai sa ne arate ca ne inselam...uita-te sa vezi la cate posturi scrie "nu cita postul anterior, nu posta consecutiv, nu scrie mirc, etc..." noteaza userii carora li s-a comentat si vezi daca vreunul are warn sau ban pt chestiile alea...nu mai zic ca unii useri au fost "fortati" sa citeasca regulamentul, putem face asta ca moderatori, o sa-ti exemplific. dar asta nu inseamna ca nu poti astepta sa treaca 5 minute si sa apesi apoi butonul "ok" si tu intre timp sa citesti ziarul sau sa-ti bei cafeaua, iar la prima pedeapsa sa faci scandal ca de ce? cum? cine? cu ce drept? ca nu e normal...etc...
          crede-ma ca mai dureros e cand aia care fac scandal si sunt pedepsiti, revin cu clone si chestii de genul, cand ar trebui sa taca si sa spere ca se va uita de incident...si mai grav e ca exista useri care le sustin cauza...
          forumul asta e un loc virtual de intalnire si asa trebuie sa ramana, nu sa devina un loc de revarsat frustrarile personale. o comunitate isi alege singura membrii si cei care raman dupa ani sunt de fapt comunitatea. nu aia care vin si pleaca si arunca vorbe aiurea. sau care intra sperand la ce? lapte si miere, brate deschise, functii, top postari, reputatie...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Nu cred ca este o solutie asta, o sa se transforme o simpla inscriere intr-un examen de admitere, cea ce arata urat din exterior. Si daca o sa citeasca regulamentul, tot o sa injure si o sa scrie mirc, asta tine si de cei 7 ani de acasa. Eu sincer cand m-am inscris am citit vag regulamentul, si nu am mai avut nici o problema cu scrierea pe forum, sau cu cuvintele obscene si nici nu am amplificat scandaluri. Is total deacord cu ulima fraza a lui Viorelu de mai sus, adica "cu bun simt si putina logica nici nu e nevoie de citit regulamentul"
            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

            Comment


            • #7
              Stiti ce ma enerveaza cel mai mult? Atunci cand unii forumisti nu inteleg ca moderatorii, supermoderatorii (eventual "rasturnatorii de situatie" ) sunt ca sa vegheze la buna functionare a forumului nicidecum experti in mecanica sau oficiali ai Dacia-Renault sau zei atotstiutori, iar sfaturile si afirmatiile lor in legatura cu un subiect ce se discuta sunt supuse greselii.
              Ca exemplu expresia "cum poti sa afirmi asa ceva tu un supermoderator". Si apropo unui moderator ca de altfel si noua ii este permis sa aiba o parere proasta despre Logan chiar daca este moderator, rolul lui nu este sa fie avocatul acestei masini. Pe de alta parte nici unui moderator nu ar trebui sa i se permita insa incalcarea regulamentului in mod repetat.
              Last edited by Cristi_LCD; 16 January 2009, 13:47.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • #8
                Bine zis de catre toti.

                Comment


                • #9
                  @seba- De acord cu tine! In logica mea-atata cat este, vorba sotiei!-, gandeam ca daca-l citesti si esti de acord, te inscrii pe forum...Daca nu-ti convine, cauti altceva! Nimeni nu te obliga sa te inscrii, daca nu poti respecta cateva reguli simple, cred eu!
                  LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                  Comment


                  • #10
                    Am citit si eu acum regulamentul si nu mi-a luat mai mult de 5-10 minute. Partea care m-a amuzat cel mai tare e:
                    "24.La sectiunea "My ride" nu se accepta comentarii inutile de genul "Sa o stapanesti sanatos" , "sa-ti traiasca masina" , "multi kilometrii" etc.
                    Rugam sa va rezumati strict la intrebari si comentarii legate de masina."
                    De ce m-a amuzat? Toti cred ca stim de ce.
                    Eu consider ca am respectat regulamentul fara sa-l stiu tocmai pentru ca am mers pe premiza ca, la fel ca orice regulament, este intocmit pe baza regulilor de morala si de bun simt. Sunt de parere ca, nu numai pe un forum public, ci in general, trebuie sa existe o disciplina. In cazul de fata, administratorul, moderatorii si supermoderatorii sunt cei care trebuie sa asigure aceasta disciplina, fara de care ar fi un haos total.
                    Last edited by vitriol; 16 January 2009, 16:04.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Sunt destule cazuri in care moderatorii ajung la granita ridicolului pentru ca bunul simt, daca nu exista din ambele sensuri e cam degeaba...si uite asa tot mai treci cu vederea o data, de 2 ori,etc pana te gandesti sa-ti faci datoria si sa atentionezi un user ca a depasit limita...si cand iti faci doar datoria se fac thread-uri care arata marlania si comunismul si abuzurile facute de moderatori...asta in conditiile in care Regulamentul spune clar. Care abuz?Care marlanie?Care comunism?...din pacate observ foarte putine persoane care sunt capabile de maturitate in caracter si sa accepte ca au incalcat un Regulament care in fond e o suita a bunului simt

                      PS: Exista o vorba: Cel care recunoaste o greseala este cu adevarat puternic
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        Eu recunosc ca nu am citit regulamentul in ziua in care m-am inscris, dar l-am citit dupa.
                        Darksid3, iti faci treaba de moderator foarte bine si te admir pentru asta. Te consider unul dintre cei mai buni moderatori si ai meritat functia. Bravo, esti foarte corect cu toti membri.
                        sigpic
                        Sa inebuneasca nebunele cand vin cu DACIA

                        Comment


                        • #13
                          Din regulament (special pentru "spamerii" de evenimente):

                          2. Pe lânga cunoasterea limbii, este necesara cunoasterea regulilor de baza ale limbajului scris (majoritatea valabile în orice limba), dupa cum urmeaza:
                          - scrierea cu înflorituri (k, sh, tz, y) este interzisa, cu exceptia cazurilor în care pot aparea confuzii;
                          - spatiu se lasa dupa si nu înainte de semnele de punctuatie; semne de punctuatie sunt considerate inclusiv semnele de exclamare si întrebare;
                          - nu se lasa spatiu dupa prima paranteza, nici înaintea celei de-a doua; se lasa, în schimb, înaintea primei paranteze;
                          - un singur semn de exclamare sau de întrebare este de cele mai multe ori suficient, trei semne sunt considerate maximul admis, un numar mai mare ducând la enervarea cititorului; desigur, uneori se impun si exceptii, important e ca exceptia sa nu devina regula;
                          - orice propozitie începe cu litera mare, orice nume propriu începe cu litera mare (acest punct este doar o recomandare);
                          - numarul punctelor de suspensie este trei, nu doua si nici mai mult de trei;
                          - scrierea cu diacritice este optionala;
                          - scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa.
                          În general, tineti cont de faptul ca un post trebuie sa poata fi citit rapid.
                          Orice abatere de la regulile de mai sus îngreuneaza parcurgerea textului si enerveaza inutil cititorul. Cine doreste cu orice pret sa iasa în evidenta, o poate face în alt mod, nu "chinuind" ceilalti membri ai comunitatii.


                          Si o poza (cu cateva exemple alese la intamplare) atasata sa va lamureasca despre ce scrie in regulament. Lor le este insa permis, ca nu are nimeni curaj ?! sa atentioneze un organizator de intalniri.

                          Scuze daca am deranjat pe cineva (nu e cu intentie, e doar un exemplu).
                          Attached Files
                          sigpic

                          207 noir obsidien

                          Comment


                          • #14
                            Daca s-ar aplica regulamentul referitor la gramatica si la exprimare pentru fiecare greseala...s-ar desfiinta forum-ul.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #15
                              nu se aplica tot timpul ,corectam si fara sa sanctionam doar atentionam.
                              sorinj ...am avertizat pe privat atunci userii
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google