[VAND] LOGAN Laureate 1,4 2005

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [VAND] LOGAN Laureate 1,4 2005

    Dupa cum zice si titlul, se vinde agregatu’ din dotare: Logan 1,4 Laureate.
    La un moment dat am zis eu ca masina asta n-o vand, da' la cati dementi circula pe soselele patriei (si era s-o patesc urat de tot in aceasta vara) m-am hotarat sa imi cumpar ceva cu mai multe erbeguri, ESP-uri, AFU-uri, ABS-uri, etc. Asa ca m-am decis sa imi scot masina la vanzare .

    Date:
    - an fabricatie: 2005
    - cumparata: octombrie 2005
    - kmp parcursi: cca. 75000
    - unic proprietar (adica numele meu se gaseste in factura, CIV, Talon)
    - dotarile le gasiti pe net :P

    Imbunatatiri:
    - covorase cauciuc :P
    - cotiera; pentru ca e de aceeasi varsta cu masina, s-a cam ros pe la colturi, drept pentru care cine va cumpara masina va avea ca bonus una nou-nouta (ne-montata)
    - folii autorizare RAR (detin factura si autorizatia bineinteles)
    - jante aliaj originale Renault: 5 bucati (din cate am mai citit se vinde cu cca. 250 euro un set de 4)
    - huse scaune (nu le-am mai purtat in ultimul an)
    - termometru interior/exterior, ceas plus voltmetru
    - muzica: anul acesta s-a rigidizat-insonorizat polita de la luneta si usile fata cu material gen Dynamat si pasla fonomin si s-au montat si inele MDF pe usile din fata
    1. HU: Kenwood KDC-BT40U cumparat din Italia de mine anul asta (am factura, garantia, cutia, carte, …)
    2. fata: SPL Dynamics SD-6.2
    3. spate: SPL Dynamics TD-6903
    Toata lucrarea cu muzica m-a ajuns undeva la vreo 450 – 500 de euro.
    Mai multe detalii despre lucrare aici
    Pana sa fac aceasta imbunatatire, am avut pe ea un Panasonic plus boxe Pioneer fata si spate. Decuparea pentru spare s-a facut profesional, in service (a injurat baiatul ala saracu’ o ora).

    Revizii:
    - prima a fost din aia partiala, la 8500 km in 01.06.2006 – inainte de primul concediu facut cu aceasta masina
    - a doua la 12000 km in 09.10.2006 - cand a facut 1 an
    Apoi a iesit din garantie si, din cauza ca nu a avut probleme deloc, nu am mai fost la Service.

    Consumabile (dupa iesirea din garantie s-au schimbat in service-uri normale, cu preturi mai normale)
    - uleiul si filtrul de ulei s-au schimbat la fiecare 7-8000 km
    - filtrul de aer la fiecare 15000 km
    - in ianuarie 2010 am facut revizia si am schimbat: ulei&filtru ulei, filtru aer, distributia, bujii, placute frana
    - freonul de la AC schimbat in 2007 sau 2008
    - cauciucuri fata: schimbate in 2010
    - bateria schimbata in 2010
    - anul acesta am cumparat un cauciuc identic cu rezerva (care era nefolosita) si le-am pus pe fata, iar cele de pe fata le-am mutat pe spate. Toate astea bineintele efectuate la pravalia de unde am cumparat cauciucurile, cu echilibrarile de rigoare.
    - cauciucuri iarna: cumparat 4 bucati in iarna 2010. Montate (cu tot cu echilibrare) pe jantele de tabla. Cand vine momentul doar se dau jos rotile de vara si se monteaza cele de iarna
    - in iulie anul acesta i-am facut o verificare amanuntita la Service (APAN) pentru ca urma sa plec in concediu cu ea si aveam de mers 4000 km. Nu au gasit nici un fel de probleme. Daca tot eram acolo s-a schimbat si lichidul de frana.

    Probleme:
    - un carait in bord din categoria asa face toate. Schimbat bordul in garantie la 9350 km. Este de altfel singura operatie trecuta pe carnetul de garantie. Din acest motiv, acum pe bord arata 65000 km.
    - in 2009 a fost chemata la service si efectuata operatia aia cu Control anticoroziune si injectat ceara bla bla bla...
    - cand m-am intors din concediu anul acesta aveam apa in masina. La Service au gasit orificiul de scurgere de la AC infundat. S-a desfundat si s-a montat un filtru habitaclu. Am intrebat daca e necesar sa dam mocheta jos si sa vedem daca trebuie facut ceva sa nu apara rugina si mi s-a spus ca nu e necesar. Doar ca trebuie o las sa se usuce. Am lasat-o intr-o curte 2 zile cu usile deschise in soare si s-a uscat complet.

    Piese schimbate:
    - cand am facut revizia din 2010 a schimbat mecanicul o piesa (nu stiu ce, cred ca ceva de genul articulatie sau ceva de genu) pe la roata din fata. Nu mai retin ce anume a fost, da’ stiu ca m-a costat piesa vreo 30 RON si manopea vreo 20 RON.
    - cand s-a schimbat bateria (eu nefiind in tara am rugat un amic, ceea ce s-a dovedit a fi o alegere ne-inspirata) s-a pus invers si mi-a ars alternatorul. S-a mers apoi la Service s-a pus masina pe stand si s-a verificat sa nu mai fie si alte damage-uri. Din fericire n-a fost cazul. S-a inlocuit doar alternatorul si asta a fost tot.
    - capatul de bara pe stanga s-a schimbat in aceasta primavara
    - contactor martor usi deschise la usa din stanga spate s-a schimbat anul asta
    - proiectorul de ceata de pe dreapta s-a schimbat tot anul asta pentru ca nu mai era etans si intra mizerie la el

    Accidente:
    - cel mai grav: in vara lui 2007 am luat un caine la 80-90 km/h. Mi-a sarit in fata dintr-un sant si nu am mai putut sa-l evit. Mi-a spart radiator, radiator AC, electroventilator, spoiler fata. Rezolvat totul pe CASCO.
    - in decembrie 2010 eram oprit la rosu la semafor si a intrat unul cu o Skoda in mine (nu avea cauciucuri de iarna si era proaspat nins). Mi-a indoit coloana de esapament si mi-a spart spoilerul spate. Rezolvat pe CASCO meu cu regres pe asigurarea lui.


    Alte probleme:
    - zgarieturi
    - puncte rugina
    Initial am vrut sa o re-vopsesc toata, dar mi s-a spus ca ma complic inutil.
    Masina are (si a avut mereu) CASCO. Asa ca, cine o cumpara, daca va dori, va putea opta sa fie re-vopsita complet. Dar numai daca o cumpara.
    Poze cu masina, in atasament:


    Pret: 3500 euro
    Pentru cei care vor simti nevoia sa imi explice ca dincolo era mai ieftin ii invit sa se duca dincolo. Inainte de a spune pretul m-am uitat si eu pe ofertele din piata: un Laureate din 2005 ingrijit se da intre 3000 si 3700 de euro. Cu dotari standard. Eu la a mea ofer mult mai mult decat dotarile standard. Numai muzica, jantele si folia fac impreuna cam 7-800 de euro. Nu mai mentionez ca cine o cumpara are posibilitatea sa o cumpere re-vopsita integral ori partial (adica se uita la ea si imi arata ce anume vrea remediat). Deci masina asta se adreseaza celor care doresc o masina ieftina, ne-pretentioasa, cu care sa-si faca treaba fara probleme inca vreo 4-5 anisori de-acum incolo.
    Bineinteles ca pretul este negociabil in limitele bunului simt!

    Contact: aici, PM sau la telefon (0743 757 952)
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 28 August 2011, 18:39.

  • #2
    o lasi la 3000?

    Comment


    • #3
      Nu. Vezi ca sunt pe autovit la 3000. Chiar si mai ieftine.

      Comment


      • #4
        Deci pretul e fix? Nu esti dispus sa mai negociezi deloc? Sunt real interesat de masina.

        Comment


        • #5
          Man, sunt dispus sa negociez, dar in limita bunului simt (asa cum am specificat in anunt). De exemplu a venit cineva azi, a vazut-o (e nespalata, cum am fost la peste in weekend) si mi-a oferit 3200 de euro. Voia sa o cumpere azi. Nu ma grabesc, asa ca i-am spus sa mai astepte, sa vad ce oferte mai apar.
          Si in general, eu nu as cumpara o masina de la cineva care o are la vanzare cu 3500 si o lasa la 3000 din prima. Eu stiu ce fel am intretinut masina, e masina mea personala. Nici nu aveam de gand s-o vand (dovada ca am bagat 30 de milioane in folie, jante, audio). Daca dai telefoane pe site-urile de profil la toate anunturile care sunt "singur proprietar" o sa vezi ca 99% nu sunt ei cei de pe cartea masinii sau de pe factura de cumparare. Ceea ce nu e cazul la mine (adica eu sunt singurul proprietar, eu am cumparat-o). Plus ca de la mine masina pleaca cu o gramada de chestii in plus fata de alea de pe autovit/mobile/... (cine iti mai da masina cu rotile de iarna separat?)
          Deci, negociem, dar nu 3000.

          P.S. Shokaliptiku a lucrat insonorizarea (si alte chestii marunte) la masina mea si poate sa iti confirme ca nu mint cu nimic.

          Sus cu ea. O masina buna si nepretentioasa!
          Last edited by prostusatului; 29 August 2011, 22:23. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Pai eu de asta nu vreau sa iau de pe autovit.....caut un logan de la primul proproprietar si sa-l mai tin la mine cel putin 3 ani. Ziceam de 3 mii deoarece atit am in momentul de fata...in fine eu mai astept... insa daca nu reusesti sa o dai la pretul cerut de tine si vrei neaparat sa o vinzi te rog sa ma anunti pe mine primul.

            Ai un up de la mine.

            Comment


            • #7
              Eu inteleg ca vrei sa iei o masina buna la bani putini, da' si eu vreau sa vand masina la un pret cat mai bun. Sunt constient ca nu imi scot banii bagati in ea, dar nici nu vreau sa o dau pe o nimica toata.
              Sper sa-ti gasesti si tu masinuta dorita.
              Bafta!

              Masina buna la bani putini! Sus cu ea!
              Last edited by prostusatului; 31 August 2011, 00:01. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Up! Masina cinstita!

                E rezervata pana luni (pentru 150 de milioane).
                Last edited by prostusatului; 1 September 2011, 14:37. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  S-a vandut! Se poate inchide.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google