Vand: Ford Mustang GT Coupe 2003 V8 4.6l 260CP

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Bre, esti culmea. Apa calda nu ti-o desenez si tie, documenteaza-te pe google daca vrei mai multe detalii. Ca si pont: Lege nr. 448/2006 din 06/12/2006 SECŢIUNEA a 7-a "Facilităţi"

    EDIT: SCAPI SI DE ROVIGNIETA ASTFEL!

    "Troaca" asta pe care o vand eu e mai masina decat toate cotetele in care te-ai urcat tu vreodata!

    Care parte din pretul RCA-ului nu ai priceput-o? Daca si aici ai neclaritati, tot pe goagal sunt multe calculatoare pentru RCA-uri, sa iti faci o idee.
    Last edited by L A w R; 3 March 2012, 22:22.

    Comment


    • #17
      pai totusi e frumos sa specifici , ca poate vreunu chiar te crede ca e atat asigurarea la ditamai uzina . Cea mai ieftina asigurare e undeva la 8-9 mil ...
      In fond si la urma urmei , cand faci asigurarea poti chiar minti ca sa obtii reducerea,dar daca ai lovit pe careva ai pus`o...achiti 50% din dauna
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #18
        Originally posted by L A w R View Post
        Cristi_Xp, in acest moment masina e inmatriculata in circulatie pe tatal meu, pensionar, locatie intr-un orasel din HD (tocmai din acest motiv=RCA foarte mic). RCA-ul l-am incheiat in Ianuarie si atat a fost de plata: 190 pe 6 luni sau 360 pe un an la Asirom. La reinnoire e posibil sa scada suma pentru ca se mai acumuleaza bonusuri. Bineinteles, daca se incheie RCA-ul de catre un pustan de 18 ani cu locatie in Bucuresti, sunt sanse ca suma sa se dubleze
        E scris putin mai sus

        Comment


        • #19
          Altceva in afara de persoane cu handicap? Ca sa faci asta, e clar ca trebuie sa ai un handicap, nu? Si cine n-are handicap, cum face?

          Troaca este un apelativ generic, fara termen de insulta. Plus de asta, n-are rost sa-ti enumar ce masini am condus sau am, ca nu face topicul subiectului.
          Eu vreau doar sa informezi corect, nu dupa bunul tau plac.

          Ca sa rezumam, pt posibilii cumparatori:
          1.RCA-ul este peste 1000 ron anual, asta daca ai 30 + ani si carnet din 96. Daca esti mai tinerel, te-ai umplut de "respect".
          2. Suntarea impozitului se poate face prin:
          - nedeclararea masinii la taxe si impozite, insa doar dupa ce ai preluat-o, caci trebuie sa o inmatriculezi pe numele tau. Mai pe romaneste, faci un fals. Pretinzi ca ai gasit un cumparator, dupa care nu mai continui cu demersurile necesare.
          - sau cand faci asta, iti faci 2 fise in inmatriculare, daca ai cunostiinte la taxe si impozite, una cu data reala si una in "alb" fara data.
          Toate astea au repercursiuni, caci tu de fapt mergi cu o masina neinregistrata. Si acum cum astia pot verifica exact ce si cum (vb de militienii de pe strada), nu-i o idee prea buna. Evident, asta daca nu ai dosar penal, ca daca deja ai, ce mai conteaza un cap de acuzare
          - sau poti inmatricula masina pe numele unui parinte/ruda ce are un handicap
          - sau poti inmatricula masina pe o firma cu sediul in Cipru, evident daca ai off-shore-ul respectiv.
          Si mai exista vreo 2 solutii, dar ce necesita mai multi bani decat ai plati impozitul.

          Si cu asta gata, ca sa stie exact si cumparatorul despre ce e vorba.

          Comment


          • #20
            Ajunge doar un exemplu cel al handicapatului. Cauti pe cineva care sa nu aiba un picior iar masina intra perfect si la categoria "autoturism destinat persoanelor cu dizabilitati" pentru ca fiind cutie automata ai nevoie doar de un picior ca sa accelerezi-franezi, ajuta foarte mult si pilotul automat pentru ca poti accelera-frana inclusiv de acolo. Deci impozit zero+rovignieta zero+locuri de parcare peste tot! )

            Mai poti inmatricula si pe veteranii de razboi, pe urmasii veteranilor, pe victimele din 89 si multe altele.

            Sunt bune si solutiile tale cu precizarea ca nu e treaba rutierei daca tu ai sau nu impozit platit, nu au ce sa acceseze ei, nu exista o baza de date comuna, nu ai ce sa patesti.

            De unde ai scos pretul ala astronomic la RCA? Uite aici un calcul facut acum si cu nivel zero la bonus pt ca nu am RCA-ul in casa sa stiu exact nivelul asta. 365 RON!
            Attached Files
            Last edited by L A w R; 3 March 2012, 22:43.

            Comment


            • #21
              800 lei e cel mai ieftin fara nicio rreducere, pe cnpul meu sub 30 ani
              sincer nu mi se pare o suma foarte mare , pentru ditamai motorul .
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • #22
                Tocmai ce am platit la o masina de 3000 de cmc, 400 lei pe 6 luni.

                Iar legat de rutiera, nu esti la curent. Se fac verificari din pacate, cel putin in Bucuresti. Inca se mai poate face smecheria, doar ca este foarte greu si foarte periculos, pt ca risti 2 capete de acuzare:
                1. umbli cu o masina neinmatriculata
                2. umbli cu o masina neinregistrata.

                Erata: sunt prost. Poti merge cu ea neinregistrata
                Last edited by Cezar; 3 March 2012, 22:45.

                Comment


                • #23
                  Cezar, faci o confuzie. O masina radiata fiscal NU se radiaza si din circulatie! Inainte de 2007, ca sa radiezi fiscal o masina trebuia sa te duci la politie, sa o radiezi de acolo, apoi cu dovada radierii de la politie o puteai radia si de la Fisc. Dar era prea complicat, multe drumuri de facut, mult timp pierdut, mai ales pt cei care aveau RAR-ul doar in resedinta de judet, asa ca metoda s-a simplificat foarte mult, o scoti de la Fisc doar pe baza unui contract de vanzare-cumparare pe care il scoti la imprimanta.

                  Masina se radiaza fiscal dar in circulatie e in deplina legalitate! Rutiera nu are legatura cu fiscul, nu ii intereseaza acest aspect, nu risti absolut nimic!

                  Uite, mai incarc o data atat formularul completat pt cererea privind RCA-ul cat si rezultatele primite:
                  Attached Files

                  Comment


                  • #24
                    Asa este, cea mai simpla metoda de a evita plata impozitului este sa nu o inregistrezi la serviciul fiscal de care apartii. Totusi, daca nu o inregistrezi la fisc, nu o poti inmatricula pe numele tau. Plus de asta, daca vanzatorul a scris pe talon instrainat la data de XX, e putin cam riscant, si as mai adauga in caz de ramai fara talon din pricina jentilor sau alte motive, trebuie sa gasesti propietarul din acte si sa faci o vizita la RAR.

                    Cea mai simpla si eficienta metoda de a evita taxele enorme este inscrierea pe Bulgaria.

                    Pana sa apara noile radare de pe Logan MCV si camerele de pe Punto si Doblo, nu plateam rovigneta. Acum platesc, dar caut o metoda de a nu plati, nu neaparat ca e scumpa, ci din dorinta de razbunare impotriva statului. Nu am gasit pana acum solutii.
                    sigpic
                    Vectra C. 1,6i

                    Comment


                    • #25
                      din momentul in care se semneaza contractul de vanzare cumparare neinregistrarea la taxe si impozite in 30 zile constituie infractiune si se se pedepseste cu inchisoarea

                      gasirea unui cumparator fictiv pentru a radia masina de la taxe si impozite urmate de sistarea actelor si inmatricularii pe noul proprietar constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoarea.
                      - aici intervine si varianta cu alta fisa nedatata care e doar fals si uz de fals cu circumstante agravante fiindca s a comis in scopul savarsirii evaziunii fiscale

                      inmatricularea pe numele unei persoane handicapate care nu este proprietarul real al masinii cu scopul de a evita impozitul se numeste evaziune fiscala. asta bineinteles daca este demonstrata.

                      se intampla sa am in familie un avocat, un functionar de la DVBL, si un samsar cu experienta de vreo 20 ani.

                      P.S. o masina care nu este inscrisa la taxe si impozite nu are dreptul de a circula. daca esti prins e nasol. pacat ca la noi taxele cu comunica cu politia rutiera

                      nu exista modalitate perfacta de a evita impozitul si de a dormi linistit noaptea. pur si simplu nu exista.

                      Comment


                      • #26
                        S-a potolit unul si incepe altul.

                        Infractiune ca nu declari in 30 zile . . . De unde ai scos-o? Ce e infractiune? Pot sa il declar si peste 10 ani daca vreau, singurul lucru care se intampla daca nu il declar in 30 zile este sa platesc o taxa in plus de vreo 50-100 ron, atata tot, iar impozitul se calculeaza bineinteles de la data scrisa pe contract, in care ca am cumparat masina. Inchisoare . . . doamneeeee . . .

                        Cum adica sa nu fie persoana cu handicap proprietara daca toate actele sunt pe ea? Nu cine e in act e proprietarul? Doar nu o fi mama . . . Masina o poate folosi oricine

                        Legat de PS-ul tau, o masina radiata fiscal poate circula fara nici cea mai mica problema, nu are nimeni cu ce sa te prinda si nu e treaba politiei rutiere daca tu iti platesti impozitul.
                        Lasa avocatii specializati pe divorturi si samsarii de scutere, mai bine citeste putin legile noastre astea mai actuale.

                        Rog un moderator sa faca putina curatenie, poate sunt altii care chiar cred ce aberatii se pot spune pe aici.

                        @DB77AAA, daca se ajunge in situatia asta nu cred ca iti risti talonul pt niste jante, folii, toba, etc ci iti vezi de treaba. Sau daca chiar te mananca, atunci nu esti prost sa inmanezi talonul, preferi sa spui ca nu il ai la tine, deci nu are ce sa iti suspende si iti da amenda pt faptul ca nu ai la tine toate actele.

                        Si da, nu trebuie sa scri pe talon ca l-ai instrainat.

                        Iar daca masina e deja inmatriculata in Romania nu merita sa o muti pe Bulgaria, cel putin nu inca, cat timp merg "fentele".

                        Deschis la variante mai ieftine + diferenta!
                        Last edited by L A w R; 5 March 2012, 15:53. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google