Boxe Spate

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Boxe Spate

    1. Intentionez sa imi montez 2 boxe pe spate (berlina) si as vrea sa pun de 15, dar parca nu as taia din tabla...Are cineva o idee cum as putea face? exista ceva adaptoare pt boxe de 15?

    2. Daca am cd player de 45W si pun boxe de 60W de ex, nu se aude muzica decat de 45W nu?
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    In primul rand nu ai 45w pe hu ai 22 ... Maxim rms ... In functie de hu ... Si da atat vei auzi ... 2 la mana nu am vazut difuri pe 15cm ... Poate de 16 16.5 dar de 15 ... Acum ... Daca nu vrei sa tai din tabla ... La montaj, dupa ce scoti difuul vei vedea o carapace de plastic ... Daca scoti carapacea .. Va ramane o gaura de 16 cm si de acolo te descurci ...
    sigpicMy ride

    Comment


    • #3
      Carapacea de unde? De pe tabla masinii sau de pe boxa?
      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

      Comment


      • #4
        Este un plastic care se prinde intre tabla si dif ... Un fel de cutie de plastic pt dif ... Daca te uiti din portbagaj o vezi ... Daca o scoti ramane o gaura de 16 ... Si mai trebuie decupat putin din polita
        sigpicMy ride

        Comment


        • #5
          Ce zici tu e suport pt boxa...Si eu cum nu am boxe din fabrica, nu am nici acel suport...Acuma stiu despre ce zici...Deci daca vreau sa pun boxe de 16, tot trebuie sa tai din tabla pana la urma nu? si daca pun de 16, se aude mai tare sau mai bine? sau e doar 'de forma'?
          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

          Comment


          • #6
            Cu cat e boxa mai mare cu atat se misca mai bine ... (calitatea conteaza evident) nevand acel suport nu e problema ... Gaura tot o ai ... Deci iei un dif de 16 de la cineva .. Si il bagi ingaura aia
            daca iti intra .. Sanatate numai bine dar care e problema daca tai din tabla? Jumatate din noi ne-am pus ovale mari pe spate ... Si nu am aiat jumate din masina .. Se taie cativa cm
            sigpicMy ride

            Comment


            • #7
              Si dupa ce tai, ma apuc sa dau gauri de prindere nu? sau cum?

              si la alea ovale care e avantajul?
              Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

              Comment


              • #8
                Poti pune de 16 linistit...Intra...Eu am pus de 16,5 .
                Iti trebuie 2 inele de MDF sau PAL (le poti confectiona si tu cu un "soricel") grosimea lor sa fie undeva de 10-12 mm maxim...Eu am lipit acele inele cu silicon rosu...De polita (de tabla, asta ca sa nu mai dau gauri) iar deasupra am pus difuzoarele cu holtzusuruburi scurte sa nu ajunga in tabla...Si totul e OK. Ovalele au avantajul ca dau un bas mai bun, coboara mai jos!

                Comment


                • #9
                  La ovale avantajul e ca sunt mai mari ... Si se misca membrana mai bine ... Daca te duci in magazin sa le cumperi .. Le auzi ... La montaj .. Vei folosi 4 tn-uri (autofiletante) pt fiecare dif inparte ... Cu care vei intra direct in tabla ...Si vei strange pana nu se mai misca difu ... Sau cat simti tu ca e de ajuns
                  sigpicMy ride

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by mike26ro View Post
                    Poti pune de 16 linistit...Intra...Eu am pus de 16,5 .
                    Iti trebuie 2 inele de MDF sau PAL (le poti confectiona si tu cu un "soricel") grosimea lor sa fie undeva de 10-12 mm maxim...Eu am lipit acele inele cu silicon rosu...De polita (de tabla, asta ca sa nu mai dau gauri) iar deasupra am pus difuzoarele cu holtzusuruburi scurte sa nu ajunga in tabla...Si totul e OK. Ovalele au avantajul ca dau un bas mai bun, coboara mai jos!
                    se gasesc pe undeva inelele astea MDF sau PAL?
                    Last edited by B 83 RMJ; 10 August 2008, 00:14.
                    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                    Comment


                    • #11
                      Nu gasesti la dimensiunea asta adica la grosime..Gasesti mai groase...Si exista riscul sa te chinui la pus papucii firelor pe difuzor...Ca o sa fie la nivelul tablei.
                      dar le faci tu singur daca ai un fierastrau pendular....Nu are rost sa dai bani pe ele...Iti ia 15 minute

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google