Bravo Politia Rutiera

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by RnjiTzU View Post
    Imi cer scuze in fata moderatorilor daca am monopolizat discutia dar daca existau filmulete pe youtube cand politia alearga dupa infractori care sunt foarte multi poate ca parerile ar jongla intr-o balanta pe la jumatate
    Si ce ai vrea sa faca altceva decat sa fuga dupa infractori? Sa asculte cum creste iarba? Sa stea la panda sa le cada infractorii in brate? Sa vina singuri infractorii sa se predea si ei doar sa intocmeasca procese verbale? Daca asta e meseria lor atunci de ce sa ii laudam ca si-o fac? Este de la sine inteles ca ajung prin ziare, la TV, pe internet atunci cand se comporta imoral. Sau poate numai politaii si militienii mai lucreaza in tara asta... restul stam la taifas. Noi restul lumii de ce nu aparem la TV cand ne facem doar meseria?
    Last edited by sorinj; 17 July 2008, 22:50.
    sigpic

    207 noir obsidien

    Comment


    • #47
      Din pacate politia rutiera are o tinichea si mai mare de coada. Permisele din Arges.
      Culmea este ca acum 5-6 ani in Braila a fost un caz asemanator cu permise date unor persoane care nu stiau sa scrise si sa citeasca.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • #48
        Originally posted by sorinj View Post
        Si ce ai vrea sa faca altceva decat sa fuga dupa infractori? Sa asculte cum creste iarba? Sa stea la panda sa le cada infractorii in brate? Sa vina singuri infractorii sa se predea si ei doar sa intocmeasca procese verbale? Daca asta e meseria lor atunci de ce sa ii laudam ca si-o fac? Este de la sine inteles ca ajung prin ziare, la TV, pe internet atunci cand se comporta imoral. Sau poate numai politaii si militienii mai lucreaza in tara asta... Restul stam la taifas. Noi restul lumii de ce nu aparem la TV cand ne facem doar meseria?
        Sorinj imi cer scuze daca te-am deranjat dar fi mai atent pentru ca in acel comment la care ai dat reply with quote, eu nu vorbeam despre ce fac sau ar trebui sa faca politistii.
        Era vorba despre impresia intregii populatii, a romaniei, despre politisti. Nu vad rostul situatiilor mentionate de dumneata mai sus sau poate ca vorbesti despre ce faci dumneata la serviciu...

        Comment


        • #49
          Alo, certaretii, va puteti calma?
          azi-noapte la 2 m-a oprit rutiera pt control de rutina. Au verificat tot, cand m-am dat jos din masina sa scot portofelul ca sa ii dau permisul de conducere mi-a spus sa nu ma grabesc ca se poate interpreta ca-i dau altceva, sa ii dau doar carnetul in asa fel incat sa se vada clar ca doar carnetul i l-am dat . Nu mai zic cat a asteptata sa caut in torpedou actele, ii dadusem si factura de la reprezentanta, tot ce aveam de hartie in torpedou ca nu stiu de capatul hartiilor de-acolo. Nu s-a ratoit sa ma grabesc, mi-a explicat ce culoare si ce forma tre sa aiba hartiile care nu le gaseam ...A verificat numerele, autozatia de numere rosii, asigurare, m-a intrebat de sanatate, la plecare ne-am urat de bine, ne-am strans mana si gata. Super de treaba...Deci mai sunt si de-astia
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #50
            Off topic: odata era sa-i fac semn din faruri la o masina de politie de pe contrasens ca e radar pe sosea si sa reduca viteza . Noroc ca pana a coborat batul(eram intr-o Dacie) am vazut ce partener de trafic vine.
            Cel mai lent 1,6 8v

            Comment


            • #51
              Cum e cu controlul asta de rutina? Il comanda cineva de sus ? Ca rutina asta ne-a facut pe cei din generatia mea sa ne tremure stomacul ,atunci si acum,de cate ori ne oprea militia in trafic.
              ce rutina? Te opresc si trebuie sa arate un ordin scris, precum ca s-a furat ceva sau o crima si cauta faptasul.
              rutina asta e la latitudinea oricarui echipaj de la rutiera?
              poate nelamureste rnjitzu(cam alambicata alegerea numelui de user)
              Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
              Andreea Trifu

              Comment


              • #52
                Originally posted by Cristi_LCD View Post
                Off topic: odata era sa-i fac semn din faruri la o masina de politie de pe contrasens ca e radar pe sosea si sa reduca viteza . Noroc ca pana a coborat batul(eram intr-o Dacie) am vazut ce partener de trafic vine.
                Eu le-am dat o data si le-am facut semn sa o lase mai usor .

                Originally posted by iashca View Post
                Cum e cu controlul asta de rutina? Il comanda cineva de sus ? Ca rutina asta ne-a facut pe cei din generatia mea sa ne tremure stomacul ,atunci si acum,de cate ori ne oprea militia in trafic.
                ce rutina? Te opresc si trebuie sa arate un ordin scris, precum ca s-a furat ceva sau o crima si cauta faptasul.
                rutina asta e la latitudinea oricarui echipaj de la rutiera?
                poate nelamureste rnjitzu(cam alambicata alegerea numelui de user)
                Din cate stiu eu nu mai au voie de mult sa faca controale de rutina . Tocmai datorita reclamatiilor multe cum ca cauta nod in papura .
                B -X X - DDF x 2

                :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                Comment


                • #53
                  Filau nu stiu ce drac de intersectie... Pe toti care treceam prin zona aia ne-au oprit.
                  stati linistiti, nu sunteti singurii care-au semanlizat echipajului de la rutiera ca 1km mai jos in sat e un radar
                  cati dintre voi ati fost insa semnalizati de rutiera ca urmeaza radar? Aici sa va vad, ca mie politistii din gataia mi-au facut semn s-o las mai moale (inainte le-am dat flash ca nu vazusem girofarul pe masina lor, apoi am vazut si-am franat de-am raschetat asfaltul cu spoilerul, aia din masina au inceput sa rada si mi-au facut semn ca la iesire e radar).Chiar era radar si ei erau masina de patrula probabil cautau victime sau se certasera cu baiaetii cu radaru si voiau sa le strice socotelile
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #54
                    RnjiTzU : adevarul e ca nu ati fost si nu veti fi iubiti niciodata
                    La noi fenomenul e mai pregnant ca in alte tari si motivele sunt destule.
                    Contribuie si presa nu zic, dar faptul ca sunteti unul din cele mai corupte ministere spune multe.
                    Si nu intotdeauna a fost cineva la celalalt capat al firului care sa ''protejeze si ajute''.

                    Daca lucrezi in politie stii tu f bine cum sta treaba (totusi ceva in bine s-a schimbat in ultimii ani, prea putin)

                    Si tocmai pt exceptiile alea de politai de treaba(cunosc si eu , f f f putini) , care foarte greu supravietuiesc printre restu' colegilor(....), nu pot decat sa spun ca va urasc cu tot ce am eu mai bun in suflet.

                    Nu mai spun ca dati impresia ca toate salariile voastre sunt platite din amenzile de radar, ca dupa un chef monstru, a doua zi (sau a treia, depinde cand se duc vaporii de alcool) iesiti la interval sa va scoateti parleala.
                    Si culmea e ca ZEII soselelor raman mai tot timpul nepedepsiti, si restu' ''o iau'', adica noi astia ''prostii'', care ne platim darile la stat, avem un salar castigat prin munca si nu la ruleta.

                    Pt politia noastra...numai respect (ca-n reclama)

                    PS: majoritatea aveti impresia ca v-ati nascut POLITAI si apoi ati devenit oameni, nu invers.
                    Last edited by Octavian; 18 July 2008, 23:35.

                    Comment


                    • #55
                      Tot din categoria comportamente ciudate ale Politiei: Un prieten a fost oprit de mascati si controlat prin toata masina (inclusiv comportament motor) si dupa au plecat fara sa-i zica nimic de genul "Ne scuzati ca v-am tratat ca pe un traficant de droguri".Si tipul este un om linistit. Partea cea mai ciudata a fost ca nu i-au cerut nici un act.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #56
                        Cu rutiera din timisoara am fost politicos tot timpul dar ei ma ard cum ma prind pe picior gresit.
                        acum le fac si eu probleme unora pentru ca oricum numarul meu de inmatriculare e pe lista lor neagra.
                        am suportat abuzuri de genul :prins cu viteza si din cauza ca nu au apucat sa ma filmeze mi-au dat amenda ca am trecut strada prin loc nepermis.Adio asa ceva!Contest orice rahat in instanta asa cum se leaga si ei de faptele lipsite de importanta:centura,oprire ,etc
                        de mic copil de cand ma stiu imi ziceau parintii sa nu vorbesc cu militzienii ca sunt curve.

                        Comment


                        • #57
                          Ce rau esti surule :*
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Nu e rau, spune o parte din realitate.
                            Majoritatea au impresia ca stapanesc lumea...La noi.
                            Si multi dintre ei sunt niste ciubucari de cea mai ingrata speta.

                            Imi aduc aminte cand am depasit pe linia continua (care intre Bocsa Montana si Bocsa Romana are vreo 2 km) un escavator si la capat m-a oprit Garcea, ca cica imi ia permisu.
                            Daca stii legea scapi, daca nu o iei gratis.
                            Si faza cea mai tare, in timp ce vorbea super-flegmatic cu mine, se apropia un motociclist (d-ala cu bagaje, de drum lung) si Garcea la subaltern: ''ia opreste bah si p-asta, ca azi n-am oprit pe nici un motociclist sa-l intrebam de sanatate!''.
                            Mi-a venit sa ma pis pe fata lui in mom ala.

                            Unii poate sunt ghinionisti, altii poate au noroc sa prinda vreunu ca lumea, eu n-am fost din categ asta. Sau poate am o fata care cere pumni si se iau de mine.

                            Sau, alta poveste: la 19 ani, ma opreste alt Garcea, se uita la mine si zice: ''...tu ai fata de 18 ani..? tu ai permis? '' ....uitandu-se lung la permisu meu.

                            Deci...din nou numai respect (ca-n reclama)pt politia romana. Nu merita sa pun litere mari.
                            Last edited by Octavian; 19 July 2008, 22:00.

                            Comment


                            • #59
                              Brigada rutiera e ca un cuib de insecte ce trebuie exterminati
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by csebalyn View Post
                                Filau nu stiu ce drac de intersectie... Pe toti care treceam prin zona aia ne-au oprit.
                                stati linistiti, nu sunteti singurii care-au semanlizat echipajului de la rutiera ca 1km mai jos in sat e un radar
                                cati dintre voi ati fost insa semnalizati de rutiera ca urmeaza radar? Aici sa va vad, ca mie politistii din gataia mi-au facut semn s-o las mai moale (inainte le-am dat flash ca nu vazusem girofarul pe masina lor, apoi am vazut si-am franat de-am raschetat asfaltul cu spoilerul, aia din masina au inceput sa rada si mi-au facut semn ca la iesire e radar).Chiar era radar si ei erau masina de patrula probabil cautau victime sau se certasera cu baiaetii cu radaru si voiau sa le strice socotelile
                                Am patit-o si eu de 2 ori ...Odata mergeam acasa,si la Moravita poti sa mergi drept catre belgrad,sau stanga catre "acasa" ...Si rutiera de pe drumul "inainte" mi-a dat blitzuri,surpriza,la iesirea din localitate era vento de radar.Inca odata am patit-o la Real,EEAul statea si dadea blitzuri
                                Deci radarul mai e si masura de prevenire uneori...nu doar sanctiune
                                Last edited by Cristi_Xp; 20 July 2008, 04:57.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google