Copilaria veche VS Copilaria de azi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ce momente de glorie si acum imi aduc aminte de fotbalul in cartier cu toti nebuni ce misto era acu nu mai urla nimeni in cartier decat betivi care sunt din oameni aia cu care jucam fotbal si au ajuns vai de ei copii nu ai sunt sa mai sparga un geam sa mai anime atmosfera

    Comment


    • #17
      asta e...oricum lumea se schimba,astea sunt vremurile...
      daca stau si ascult ce povesteste bunicu,comparativ cu ce povesteste mama despre copilaria ei...este exact aceeasi diferenta imensa ca intre noi si parintii nostrii ...astea sunt vremurile incercati sa va obisnuiti cu ideea )
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #18
        uuu...ce nostalgie m-a prins ....citind mai sus constat ca mai toti am avut aceleasi jocuri cand eram mici...
        Iar SEBA are mare dreptate ...nu e vina copiilor in totalitate mai e si vina celor care le da...pai daca parintii nu i-ar cumpara mobil la pustiul sau de 10 ani el nu ar folosii....la fel si cu pc-ul daca s-ar interzice sa stea calare pe el toata ziua nu ar stii toate prostiile..de la jocuri sau mai stiu eu ce...
        cert e un lucru ne indreptam sigur intr-o directie doar ca nu e cea buna....


        "TRIST DAR ADEVARaT"
        0.9 tce SL plus

        Comment


        • #19
          cine se baga la o bataie cu cornete?
          sau o frunza, sau tarile ,sau tara tara vrem ostasi, sau flori fete si baieti melodi sau cantareti,sau ... sau... sau... ce misto!

          Comment


          • #20
            asta e vremurile trec si uite asa ne luptam sa supravietuim in viata asta din ce in ce mai grea

            Comment


            • #21
              dukone, mai e cineva care dupa 18 ani a gasit intr-un sertar de la birou un pachet de abtibilde turbo
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Din punctul meu de vedere copilaria trebuie sa fie "constructiva" ca sa zic asa sa dezvolte simtul practic ... pai cand eram mic eram un genist in devenire (bombe cu carbit --- aveam niste tunuri mari confectionate dintr-un tub de spray + o teava cu diametrul mai mare, pocnitorii din acelea cu o punga si niste piulite + pucioasa de chibrit) ,eram om de afaceri (toata ziua jucam tot felul de jocuri pe surprize si faceam tot felul de schimburi cu soldatei, masinute, surprize ect.) ... eram "agricultor" mergeam la furat cirese, corcodele, mere verzi, caise verzi(ca daca nu le furai verzi sa se coaca nu apucau ca le furau alti) si totul se pretrecea prin gradinile altor blocuri ca pomii fructiferi din gradina blocului nostru erau paziti cu strajnicie de toti copii si de mancat manca cine apuca ... nu odata sa trezit mama cu vecinii la usa cu toate ca nu eram un copil foarte rau dar aveam anturaj cu tot felul de Huckleberry Finn
                --- si cum eu am avut ocazia sa stau fix langa un bloc in constructie(nici pana in prezent nu a fost terminat exista decat fundatia cu tot felul de schele si fiare contorsionate) sa vezi leapsa ce trageam cate 20 de copii pe acolo atarnati de fieratanile alea, fugeam ca pe asfalt pe acolo
                --- imi aduc aminte ca odata am gasit o cutie plina de sticlute de oja pai sa vezi cum eram ca, comis voiajori din usa in usa cu oja la vanzare
                Cand eram copil nu aveam timp sa ma plictisesc ca eram multi prieteni la bloc acolo si tot trebuia sa gasesca unu cate o idee ceva. Cel mai frumos era ca ma bucuram cu adevarat la lucrurile marunte ...
                sigpic
                Golanca...gri-platinata...16v...105...:D---concluzie--- ma simt bine in masinuta mea:)

                Comment


                • #23
                  bravo tezeu mi ai adus aminte de tampeniile copilariei mele exact tampeniile aste ale faceam si eu

                  Comment


                  • #24
                    Si noi tot asa eram la bloc.. o gasca foarte mare de baieti si fete. Si ce nu faceam. M-a lovit putin nostalgia.. pe multi nu i-am mai vazut de un car de ani..
                    numar secundele

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by csebalyn View Post
                      dukone, mai e cineva care dupa 18 ani a gasit intr-un sertar de la birou un pachet de abtibilde turbo
                      sincer nu stiu dar as dori sa nu fiu singurul poate facem schimb

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by Sp!ke View Post
                        E belea cu copii din ziua de azi... ma uit la fecior-miu (13ani) si nu ma pot obisnui cu stilul de viata al copiilor din ziua de azi. Cand eram de varsta lui, umblam cu limba scoasa pe strada (cu ochii dupa femei! bineinteles), jucam fotbal, mergeam la strand (Rocri mai e strandul plutitor in Braila?), imi juleam genunchii cu bicicleta, mancam bomboanele cazute jos si nu imi mai faceam probleme ca ma imbolnavesc, eu beam apa de la cishmeaua din coltul strazii sau din curtea scolii, nu apa plata, vara, cand eram la bunici, ma duceam la furat de fructe prin livezile CAP-ului si fugeam de mancam pamantu' cand vedeam paznicii... ehe vremuri demult apuse ... Fecior-miu, in afara de calculator... nu stie nimic... ii mai zic sa se duca si el pe-afara sa mai socializeze cu alti copii de varsta lui, dar n-am cu cine sa ma-nteleg, imi spune "Pai cu cine sa ma-ntalnesc afara? toti sunt pe net!"...
                        sp!ke la fel ma uit si eu la copii astia(si ai mei si poate mai multi de pe forum) si nu vad altceva decit net,mec si pizza
                        toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

                        Comment


                        • #27
                          si eu imi aduc aminte cum era cand eram mic, am prins doar o parte din ce se vorbeste in melodie...un singur vers imi place mult mai mult decat celelalte(toate-s extrem de adevarate):"ei (copii de azi) sunt mult mai tristi ca noi..."
                          If everything seems under control, you`re just not going fast enough...

                          Comment


                          • #28
                            da sorin ai perfecta dreptate da pe timpu vostru nu era ca poate erati si voi la fel
                            Mereu superiori unui sat cu caini si oi

                            Comment


                            • #29
                              Am citit acest thread si m-a lasat cu gura cascata...
                              Uitasem de copilaria mea pana am citit postul lui tezeu.
                              Are dreptate...
                              Copilaria de acum imi pare un pic artificiala...
                              Si uite ce ajung sa spun "pe vremea mea" copilaria era una reala, cu 12 ore petrecute afara, printre blocuri, la rau, crescand maidanezi prin scara, alergand printre masini dupa o minge "la 35"( pt cine mai stie, 35 era pretul).

                              Comment


                              • #30
                                Trist dar adevarat... chiar daca fac 19 ani si eu am prins o parte din "copilaria noastra" , faceam cornete pentru tevi,ne jucam ascunselea,venea ultimul si scuipa toata turma si mai statea ala o data,jucam fotbal pe strada din spatele blocului pe care erau maxim 4 masini,acum e plina toata,dadeam cate o minge in parbriz,oglinzi sau pur si simplu in tabla masinii si iesea proprietarul si spunea: pleaca de aici ca vin si iti tai mingea,veneam acasa cu julituri,ne jucam cu masinutele pe afara,cu soldatei,nu mai spun ca pe la mijlocul lui noiembrie apareau pocnitorile si eu eram principalul furnizor ca ai mei faceau bucurestiul pentru marfa,si cand incepeam sa pocnim si nu ne mai opream... cu carbidul la fel... ne rugam de ai nostri sa ne dea bani sa ne luam inghetata,suc inghetat si dulciuri... ah... bune vremuri ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google