Copilaria veche VS Copilaria de azi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Au fost vremuri bune si rele .Imaginile cu cozile infernale la alimente nu am sa le uit niciodata . Nu vedeai someri, toti aveau un serviciu ,boschetari erau ridicati de militie si bagati la zdup, apoi li se eliberau recomandari de a se angaja la diferite fabrici si uzine . La televizorul, imi aduc aminte ,facusem la antene ...pentru ca la noi programul TV aveam cateva ore de vizionare si acestea ....

    Comment


    • #32
      Pot sa imi dau si eu cu parerea aici?
      Si eu am prins acele vremuri cu gume Turbo si tubermane,cand venea tatal meu sa ma ia seara pe la 11-12 de afara de la v-ati ascunselea.
      Si eu am baut suc de la tec si am jucat flori fete si baieti melodii sau cantareti.Insa cand am primit PC lucrurile s-au schimbat si nu prea m-ai ieseam afara cu prietenii.
      Si acum cand ii vad eu pe copii de clasa a 2-asau a 3-a cu telefon si isi baga nu stiu ce nu stiu unde ma mir.Se schimba vremurile si nu spre bine.
      Imi spune si mie cineva cum era frunza,ca asa ceva nu am prins.

      Comment


      • #33
        Se schimba vremurile, dar acum au accelerat mai tare...
        tin minte ca furam rulmenti de la metrou, si ne faceam cart sa ne dam pe strada, dup-aia a aparut calc 486...astia sar direct pe scuter si la dual core))), sa nu mai zic de aia care se duc in clasa 8`a cu nokia n95)))

        Comment


        • #34
          Super tare ma impresionat pin la lacrimi,amintirile din ani de glorie
          sigpic

          Comment


          • #35
            Nascuti la inceputul anilor 70-80, vedem acum in anul 2008 cum casa parintilor nostri este de sute de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat-o si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar avem cultura generala, pentru ca asta insemna ceva o data.
            Suntem ultima generatie care a jucat 'Ascunselea', 'Castel', 'Ratele si vanatorii', 'Tara, tara! Vrem ostasi', 'Prinsea', 'Sticluta cu otrava', 'Pac Pac', 'Hotii si vardistii', ultimii care au strigat 'Un, doi, trei, la perete stai', ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care am facut petreceri video (inchiriam un video si stateam sa ne uitam la filme 2 zile inchisi in casa) primii care am vazut desene animate color, primii care am renuntat la benzile de magnetofon si casetele audio si le-am inlocuit cu cd-uri.
            Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Puma era deja lider de gasca.
            Noi nu am dat examene de Capacitate, nu am dat teste grile la admitere. Noi am fost ultimii 'Soimi ai Patriei' si ultimii 'Pioneri'.
            La gradinita am invatat poezii in romaneste, nu in engleza... Si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari.
            Am sorbit din ochi Sclava Isaura, Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas ... si cine zice ca nu s-a uitat, ori minte, ori nu avea inca televizor.
            Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe cu apa. Cine mai stie gustul unei gume Turbo si Tip-Tip luata de la tiganca de la poarta scolii??
            Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala.
            Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DM, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri si melodiile formatiilor gen Albatros si Azur de la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam! Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears.
            Am citit 'Licurici', 'Pif', Ciresarii, si am baut Cico, Brifcor, Pepsi-Cola si ni s-a parut ceva extraordinar cand au aparut primele sucuri 'de la TEC' fara sa ne fie teama ca 'au prea multe E-uri', iar la scoala beam toata clasa dintr-o sticla de suc fara teama de virusi.
            Noi am baut prima Coca-Cola la sticla si am descoperit internetul.
            Noi nu ne dadeam bip-uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround system, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation, ci jocuri tetris de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf. Abia asteptam la chefuri sa jucam 'Fantanita', 'Flori, fete sau baieti', 'Adevar sau Provocare',Kems sau orice ne dadea un pretext sa 'pupam pe gura' pe cine 'iubeam'.
            Noi suntem cei care inca au mai 'cerut prietenia', care inca roseam la cuvantul 'sex', care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in capul colegilor, care am completat mii de oracole, sperand ca persoana iubita va citi acolo unde scrie 'De cine iti place?' ca ne place de el/ea.
            Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacute de copii, nu ne-am spalat pe maini dupa ce ne-am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam, parintii nostri nu au 'child proof the house', ne-au trimis sa cumparam bere si vin de la alimentara, si cate un pachet de tigari de la tutungerie.
            Noi am auzit cum s-a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit-o pe Andreea Esca la Pro TV, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunile 'Feriti-va de magarus' si 'Abracadabra'. Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de 'first-timers'...
            Daca citesti si ai cazut macar un pic pe ganduri, esti de-al nostru!

            Comment


            • #36
              Deja am cazut in butoiul cu melancolie.

              Comment


              • #37
                Deja mi-am vazut copilaria din vorbele tale TWeety, dar cu 'Feriti-va de magarus' si 'Abracadabra' m-ai terminat, a si ai uitat sa zici ca noi am fost primii care am vazut 'Tom & Jerry' , 'Captain Planet' si altii.
                sigpic

                Comment


                • #38
                  tuitii, fi-ti-ar postu'a'dreq.... m-ai facut sa nu mai fiu bun de nimic urmatoarele ore...
                  din pacate, cam asa e cum scrie acolo...una peste alta, da, suntem aia pe care ne-au prins schimbarile taman la mijlocul copilariei...asta undeva e de bine, ca avem la ce ne raporta cand comparam prezentul cu trecutul, pe de alta parte, ne da al naibii de mult de gandit in ceea ce priveste viitorul...
                  adevarul e ca mai degraba mi-as scoate copii sa alerge pe strada la tara, sa sparga geamurile vecinilor cu mingea si sa vina toti murdari de praf acasa decat sa stea pe net toata ziua si sa nu stie altceva nimic...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #39
                    Nota 10 lui Tweety de la mine , nu de alta dar ma simt cu musca pe caciula...recunosc sunt din generatia bubelor in genunchi si coate, prafuit si cu lanturi rupte la Pegas, cel care tragea cu cornete din foi rupte din caietul de matematica...cel murdar la bot si mirositor de carbid in preajma sarbatorilor de iarna...cel care traia vacanta de vara de parca nu se mai termina, spaima cotetelor vecinilor si a dracuielilor babelor
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #40
                      Cred ca melodia asta spune totul.

                      Sunt foarte curios ce o sa se aleaga cu copiii din ziua de azi.Care-s mEssENgEr & hI5 Addicted,desenele de la tv nu mai sunt ce au fost..deja toti copiii de 5-6 ani se vad monstrii si prin pauza pe la scoala se 'transforma'...
                      Last edited by soboBN; 26 January 2009, 19:36.
                      Cumpar volan de Duster

                      Comment


                      • #41
                        chiar ma..ce tare era emisiunea "feriti-va de magarus" sau "abracadabra"...tin minte ca ma trezeam special ca sa ma uit la televizor la emisiunile astea...ce marfa mai era.....sincer as da foarte multe pt o singura vacanta de vara din perioada cand era mic pustan.....

                        am citit postul lui tezeu si mi-am adus aminte de "afacerile" pe care le faceam si eu...schimburi de masinute/soldatei....iarna vindeam petarde ))) in fata blocului ))castigam 500 de lei la cutie ...vaisi cat ma mai zbateam))) ....im amintesc ca o data mi-am facut service de biciclete....eu care abia stiam sa tin o cheie in mana )) doamne....ce frumos mai era.... uffff ce bine mai era

                        chiar ma..ce tare era emisiunea "feriti-va de magarus" sau "abracadabra"...tin minte ca ma trezeam special ca sa ma uit la televizor la emisiunile astea...ce marfa mai era.....sincer as da foarte multe pt o singura vacanta de vara din perioada cand era mic pustan.....

                        am citit postul lui tezeu si mi-am adus aminte de "afacerile" pe care le faceam si eu...schimburi de masinute/soldatei....iarna vindeam petarde ))) in fata blocului ))castigam 500 de lei la cutie ...vaisi cat ma mai zbateam))) ....im amintesc ca o data mi-am facut service de biciclete....eu care abia stiam sa tin o cheie in mana )) doamne....ce frumos mai era.... uffff ce bine mai era
                        Last edited by iooon; 26 January 2009, 20:05. Reason: Automerged Doublepost
                        0.9 tce SL plus

                        Comment


                        • #42
                          ce de cartonase mai castigam la aruncatul pietrei
                          sigpic

                          Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

                          Comment


                          • #43
                            Eram cu fratele meu, de Craciun. Afara, in spatele blocului. Gratar in flacari...
                            La un moment dat imi spune: mai...ce de iarba!!!
                            Zic: Da, si???
                            El: gandeste-te: cand eram copii, acest teren (e cam 2/3 din suprafata unui bloc), era doar tarana, rezultat al picioruselor zdravene si energice ale pustanilor, dornici de miuta jucata pana noaptea tarziu, cand ajungeai sa iti bagi degetele in ochi, de intuneric.
                            Imi puneam problema atunci a locurilor de joaca, caci nu prea sunt pe langa blocul meu. TRIST...nu e atat vorba de lipsa de activitate, de miscare in aer liber cat si de monopolizarea atentiei de catre TV si internet, lipsa interesului si placerii de a citi carti, de a te "scufunda" in lectura, de a contopi cu eroii preferati, de a fi trist la final, ca nu se mai continua povestirea citita cu atata patos...
                            Dese ne erau serile cand efectiv trageau parintii de noi sa intram in casa, noaptea tarziu; nu conta ca era noapte, ca eram flamanzi, uzi (de la frecus cu zapada, sanius), murdari...ERAM Fericiti!
                            Antescriitorii au relatat multe din intamplarile pe care le-am trait si eu si altii.
                            "Tunuri" din PVC cu carbid, cutii de vopsea cu carbid, duze de injectoare cu un cui percutant (si o mana ajunsa la urgente pt arsuri urate), bici cu care infuriam vecinii toata luna Decembrie ))...legume furate din gradini de zarzavat cand ne ajungea foamea in gat ori era vreunul pedepsit, mingi intepate de vecini iritati de pleasca de pe masina lor etc etc etc...
                            Frumoooos!
                            Am vazut si nici acum nu imi vine sa cred cum puteau sa stea 24 de ore (chiar si mai mult...) intr-un internet cafe, cu un joc. Incredibil.

                            Asadar, nu spun ca sunt rele internetul si televiziunea, insa, daca nu sunt pastrate echilibrele, ajung sa ne domine pe noi si copiii nostrii...sperantele, visele, realitatile.
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • #44
                              ia intrebati pe un elev de cls a 8-a daca a auzit de "ciresarii"... cand te gandesti ca noi voiam sa facem si sa dregem, sa avem si noi aventuri...contruiam plute, cazemate, baraje pe paraiele de pe deal...va zic ceva, dar sa nu radeti : pe langa doua loganuri dauna totala, in copilarie m-am antrenat serios si am reusit sa distrug in 10 ani 2 triciclete, 2 biccilete pegas, 2 normale, o cursiera si-un mountainbike...
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #45
                                seba te-ai antrenat nu gluma.....sa speram ca nu o sa mai "exersezi" de acum
                                0.9 tce SL plus

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google