Copilaria veche VS Copilaria de azi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Degeaba le zicem noi nea Bogdane cum a fost, ca astia mici nu inteleg , le este greu sa-si inchipuie cam cum era. Fiecare am trait copilaria intr-o anumita perioada, care defapt in ultimi ani sa schimbat destul de rapid si de radical.
    Facea bunica paine pe vatra, si deabia asteptam sa o scoata. Asa fierbinte rupeam un colt mare si cu o bucata de branza deaia de tara fratilor, fugeam la joaca pe deal. In drum treceam prin gradina si agatam din fuga un ardei si o rosie, care le mancam asa nespalate . Si nu mai pateam nici pe dracu, iar acum... . Iarna de sarbatori , prin nameti mergeam cu colindul si primeam nuci sau covrigi+mere. Daca in ziua de azi nu le dai bani... ai puso.
    , sunt cu ochii pe voi !
    :thumbsup:

    Comment


    • #62
      Stii ca pe strada mea se mai joaca doar cinci copii?Ai mei doi,unul cu ma-sa boschetara ,o fetita cu ma-sa oralista (adica saracii zonei)si vecina cu parinti normali,care vor sa o tina inca departe de computator,iar restul au calculator.Ce copilarie pot avea aia,si ce aratari uscate vor fi...nu stiu.

      Comment


      • #63
        La varsta adolescentei vor fi stafiditi, cu ochii injectati si ghebosi.
        Acum nu se mai bucura nimeni de soare sau de zapada cum ne bucuram noi...
        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

        Comment


        • #64
          Cu toti suntem de acord ca erau alte vremuri cand am copilarit noi si intradevar, in perceptia noastra era mult mai frumos si mai sanatos atunci. Dar stau si ma intreb: daca ne fortam copiii sa iasa la joaca si sa se joace sotron, frunza, gardiana 10 s.a.m.d nu vor devenii niste inadaptati ai vremurilor noastre? Adica atunci cand toti copiii vor vorbi la scoala de cine stie ce joc video sau mai stiu eu ce si vor veni ai nostri crescuti asa cum am fost si noi, nu se vor simti marginalizati pentru ca ei nu pot discuta despte tehnologia actuala?
          Asta este treaba cu progresul, daca nu tii pasul cu socitatea asta intr-o dezvoltare continua devii un handicapat moral al vremurilor.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #65
            @vitriol: ai pus foarte bine problema dar citeste mai intai semnatura mea apoi gandeste-te ca totul se bazeaza pe echilibru iar extremele niciodata nu sunt bune. Am pe strada copii care vorbesc tare de jocuri pe PC dar se si alearga si tipa si se inamolesc.
            Omul are o capacitate formidabila de adaptare cu conditia sa aibe o minte neinfectata
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #66
              Este adevarat, in educatia copiilor nostrii noi avem un rol decisiv. Tin minte ca atunci cand eram mic, vara, tata ma lua pe mine si pe sora-mea si ne ducea in parc unde socializam cu copiii de varstra noastra si ne jucam pana se lasa seara. Trebuie sa gasim un echilibru intre iesirea la aer liber si accesul la informatii prin intermediul PC-ului pentru a nu cadea in extreme.
              Uneori ii mai aduc aminte in gluma, de ce mergeam cu masina atata timp cat parcul era la distanta de doua statii de tramvai.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #67
                Corect, trebuie sa tina si pasul cu "noutatile" , dar asta nu inseamna ca atunci cand vine kinderul de la gradinita sau scoala , sa se posteze in fata computerului, si pana la ora cand merg la culcare, jocuri , sau mai stiu eu ce .
                Pot citi foarte bine o carte , sau la sa mearga la joaca in parc , sunt convins ca de calculator au destul timp si oricum "il prind asa din zbor".
                Sunt copi care nu stiu cum arata un curcan sau un magar in realitate , si multe alte animale sau pasari de pe langa casa omului. Grav, parerea mea !
                , sunt cu ochii pe voi !
                :thumbsup:

                Comment


                • #68
                  Curcani vad in loganurile alea inscriptionate cu"POLITIA",magari pe toate drumurile,asa ca n-ai dreptate!Pai,acum cativa ani,Pecineaga era tara magarilor,daca vroiai sa cumperi un magar,intrebai in Pecineaga,acum aia au vandut magarii si si-au luat tot felul de masini din Bulgaria,mai proaste decat anticii magarusi!Si daca vrei sa vezi magari,am eu un vecin care-l tine mai mult pe strada,ca n-are ce sa-i dea de mancare!

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google