Unde Ne Este Decenta, Umanitatea?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde Ne Este Decenta, Umanitatea?

    Iarta-ne Doamne...

    Chiar am ajuns a ne pierde farama de umanitate din noi? Am ajuns a ne bate cu alti oameni pentru o bucatica de carne?
    Numai pe Timpul Cel Apus se intamplau faze de genul acesta. Si nu e singurul moment. Cati batrani nu ati vazut imbrancindu-se, sufocandu-se pentru un bilet de tratament, pentru plata unor datorii, etc?
    Trist...

    P.S. Sper sa functioneze insertia intre tag-urile you tube, de nu, uitati aici:
    Last edited by Cristi_Xp; 27 January 2009, 01:21.
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

  • #2
    Pentru mancare...mai ca inteleg...dar se pare ca asta e boala romanului...
    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

    Ne meritam soarta...sincer va spun
    sigpic

    Comment


    • #3
      Asta e generatia care probabil simte lipsa vremurilor cand stateau la coada pentru un kg de carne toata ziua, generatia care il regreta pe Ceausescu.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • #4
        ))))))))))))) , vitriol nu esti normal .
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          un posibil raspuns la titlul topicului: la dracu?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            vitriol are dreptate...sunt unii fani ai statului la coada...
            Sa vedeti faza...ma duc la posta sa ridic o recomandata...in posta era un client la un ghiseu...merg la alt ghiseu (logic spun eu) si intreb de unde pot lua recomandata...postarita imi spune ghiseul...era ghiseul unde astepta si singura persoana din posta...e...zic bun ma duc acolo.Dupa cateva clipe intra o persoana mai in varsta sa plateasca telefonul si ghici...se aseaza dupa mine dupa alte minute alta persoana tot in varsta...la fel la coada dupa mine
            Deci unora chiar le place
            sigpic

            Comment


            • #7
              tot pensionarii pastreaza traditia...cozii
              regretabil
              "Stiu ca nu stiu nimic, dar stiu ca pot sti mai mult decat stiu" (Socrate)

              Comment


              • #8
                Din pacate asa au ajuns pensionarii si saracii romaniei Se se calce in picioare pt o bucata de mancare la jumatate de pret!! si nu va asteptati la omenie de la un om flamand ,sarac etc cu o pensie de 200 lei cand vede ca isi poate lua si el o bucata decenta de carne la pret modest!!Toti se ingramadesc acolo pana la lesin si nu ar ceda nici unu locul sau carnea sau etc fiindca asta ar insemna sa mearga acasa si fara mancare si lesinati si eventual si cu hainele rupte de pe ei!Asta e parerea mea in ce priveste cozile la reduceri de haine si mancare cel putin . Ca la scaune si alte tampenii mi se pare pur prostie specific romaneasca ,sa ne calcam in picioare pt prostii care nu ne trebuiesc dar is ieftine ce naiba....si poate pe viitor o sa le folosim!!!!

                Comment


                • #9
                  Demnitatea si umanitatea s-au pierdut cam de mult timp, prea putin indivizi mai folosesc sensul cuvintelor astora intr-o directie corecta...cine suntem noi sa spunem ce-i corect si ce nu?Tocmai umanitatea din noi, cei care traim ca spectatori la circul asta pervers si diabolic de care , din pacate, multi nu sunt constienti. Am ajuns sa dam relativitatii valoarea unei himere de care ne spargem capul, ne intristam si traim intr-un vis...dam valori unor umbre care nu inseamna nimic raportat la esenta vietii si ne cream realitatea care ne intristeaza si ne impovareaza...
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    umanitatea ne-a fost devansata de tehnologie....
                    Fuarte Nervos !!!

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by darksid3 View Post
                      Demnitatea si umanitatea s-au pierdut cam de mult timp, prea putin indivizi mai folosesc sensul cuvintelor astora intr-o directie corecta...cine suntem noi sa spunem ce-i corect si ce nu?Tocmai umanitatea din noi, cei care traim ca spectatori la circul asta pervers si diabolic de care , din pacate, multi nu sunt constienti. Am ajuns sa dam relativitatii valoarea unei himere de care ne spargem capul, ne intristam si traim intr-un vis...dam valori unor umbre care nu inseamna nimic raportat la esenta vietii si ne cream realitatea care ne intristeaza si ne impovareaza...
                      Hm
                      Ai cazut in universul eterat, diafan al absconsului umanitatii.

                      Tehnologia a fost mai rapida la pas decat umanitatea...Pana acum.
                      Mai departe ce va fi? Caci se pare ca tehnologia avanseaza in progresie geometrica iar moralitatea ramane codasa rau de toooot.
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • #12
                        Si tehnologia tot de noi a fost inventata si tot de noi depinde sa fim deasupra a ceea ce cream...dar pentru ca ne-am creat valorile pe baza stabilimentului in care ne-am nascut am ajuns sa negam umanitatea si s-o inlocuim cu o gandire robotizata. Cauza filmului care face subiectul acestui thread nu este decat o lipsa de gandire critica in favoarea unei gandiri de masa care se manipuleaza extrem de usor
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          mancarea ca mancarea, dar ce bataie se dadea pe scaunele alea amarate, ca dupa un ciclu asezat/ridicat de vreo 100 ori, POC...

                          mai nebuni sunt cei care se duc la biserica in pelerinaj. acolo sa vedeti cum se calca in picioare oamenii in varsta, sau la moaste, sa se calce in picioare sa pupe niste cadavre.

                          eu zic ca nu-s intregi la minte.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by darksid3 View Post
                            Si tehnologia tot de noi a fost inventata si tot de noi depinde sa fim deasupra a ceea ce cream...dar pentru ca ne-am creat valorile pe baza stabilimentului in care ne-am nascut am ajuns sa negam umanitatea si s-o inlocuim cu o gandire robotizata. Cauza filmului care face subiectul acestui thread nu este decat o lipsa de gandire critica in favoarea unei gandiri de masa care se manipuleaza extrem de usor
                            Stii...cuvintele tale mi-au readus pe retina niste secvente din discursurile lui Hitler si Stalin. Uitati-va la ei, analizati-le mimica, gestica, tonul; devin "vibranti". Doi dictatori malefici, care au pricinuit niste pagube umane (si nu numai!) inimaginabile. Cum? Au stiut sa manipuleze masele umane. Mase care nu rareori sunt dominate de spiritul gregar ...
                            Intr-adevar, asa cum au remarcat multi, nu odata s-au asezat doi la un ghiseu si incep sa vina alti si alti acolo, desi este libera si o alta "taraba"...
                            Si inca ceva: nu odata mi s-a intamplat sa intru in hypermarket-uri fara cos (mic sau mare), sa iau 2-3 articole, casele full si stau in spatele unor clienti care aveau carucioarele pliiiine. Si, chiar rugati daca sunt, de a ma lasa in fata, iti zic,,,E coada, asteapta..."
                            Cred ca multe racile avem pe constiinta noastra romaneasca (va mai amintiti ca veneau cativa in fata, spatele magazinului de peste carne, alimentara, etc. si apoi soseau alti si alti, caci trebuia sa se dea ceva, sa vina vreo masina... )
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • #15
                              Încântaţi de promoţia la cotletele de porc dintr-un supermarket din Braşov, peste 400 de clienţi s-au călcat în picioare.
                              Dacă americanii se bat pe haine la reduceri, românii se luptă pentru o bucată de carne. Încântaţi de promoţia la cotletele de porc dintr-un supermarket din Braşov, peste 400 de clienţi s-au călcat în picioare. Imaginile au fost trimise de un telespectator Realitatea TV.
                              Scena a avut loc duminică seară, după ce supermarketul din Braşov a pus la bătaie o promoţie la cotletele de porc. Supermarketul cu pricina are în fiecare seară, timp de o oră, o promoţie la câte un produs.
                              Sursa: Realitatea TV

                              Promotie la televizoare
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google