Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by spulbercris View Post
    Salut tuturor, in ceea ce ma priveste, din Bz alimentez numai de la Rompetrol si pot spune ca sunt foarte multumit de pret, consum si putere. Cei care v-ati saturat de Lukoil, incercati si Rompetrol. Bafta!
    de la care rompetrol?

    a mea are un consum in bucuresti de 12 - 13,5 l/ 100 km, cred ca mai conteaza si de stilul de mesr si de tipul instalatiei, eu am un autronic si am inteles ca ar avea duzele de injectie cu deschidere mare.
    Last edited by vad; 9 January 2009, 12:22.

    Comment


    • 11-12% gaz in Bucuresti pe vremea asta . 9 in afara (130). Dupa 6000 km a inceput sa arate real inainte aveam o eroare de 1-2 litrii (numai GPL - mai era si benzina consumata p-aia nu o mai punem)
      1.6 MPi Icy White

      Comment


      • Originally posted by vad View Post
        de la care rompetrol?

        a mea are un consum in bucuresti de 12 - 13,5 l/ 100 km, cred ca mai conteaza si de stilul de mesr si de tipul instalatiei, eu am un autronic si am inteles ca ar avea duzele de injectie cu deschidere mare.
        In Bz alimentez de la statia Rompetrol de langa Practiker, iar din Buc am alimentat de la statia din Colentina sau partener Rompetrol la iesirea din Afumati. Incerc pe cat posibil sa alimentez numai de la statiile Rompetrol. Motive: putere, consum si pret. Va doresc mii de Km fara probleme!

        Originally posted by vad View Post
        de la care rompetrol?

        a mea are un consum in bucuresti de 12 - 13,5 l/ 100 km, cred ca mai conteaza si de stilul de mesr si de tipul instalatiei, eu am un autronic si am inteles ca ar avea duzele de injectie cu deschidere mare.

        Vad, nu ai specificat daca instalatia de gpl este din uzina sau montata ulterior pe masina, sigur si acest aspect influenteaza consumul. Bafta!
        Last edited by spulbercris; 11 January 2009, 23:20. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Originally posted by spulbercris View Post
          In Bz alimentez de la statia Rompetrol de langa Practiker, iar din Buc am alimentat de la statia din Colentina sau partener Rompetrol la iesirea din Afumati. Incerc pe cat posibil sa alimentez numai de la statiile Rompetrol. Motive: putere, consum si pret. Va doresc mii de Km fara probleme!




          Vad, nu ai specificat daca instalatia de gpl este din uzina sau montata ulterior pe masina, sigur si acest aspect influenteaza consumul. Bafta!

          a fost montata dupa de majore international, plus ca pot sa ma mandres ca la vremea ei era una din putinele loganuri din romania ce avea instalatie de gaz.
          Daca te refri la rompetrolul de pana in practiker ok nu stiu exact provenienta gpl-ului, insa daca alimentezi de la cea de imediat dupa practiker aceea are gpl de la shell ce intr-o vreme era fff bun si ala. Plus ca in Bucuresti spre exemplu de unde alimentez eu, este tot o statie rompetrol, insa este in franciza si patronul aduce el si benzina si gazul direct din rafinarie cu amsinile lui si nu da la rompetrol decat taxa de franciza ca tine brandul si sistemul acela de incasare cu cardul. Plus ca la el tot timpul a fost si este cel mai ieftin gpl (in perioada asta a cam luat-o razna, la el e 2 ron pe cand in buzau este mai ieftin in medie cu 0.50!
          Last edited by vad; 13 January 2009, 01:45.

          Comment


          • E cam 1.85 / litru de GPL - in locurile unde s-a scumpit (nu prea alimentez decat MOL sau CRIMBO ) s-a facut 1.99 respectiv 1.88 . Nu vad de ce ... dar nah ... asta e
            1.6 MPi Icy White

            Comment


            • Crimbo i-a preluat Rompetrol...Nu am mai alimentat gaz, ca am facut plin de benzina si gaz inainte de craciun si acu ma chinui sa termin si benzina...
              AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

              Comment


              • Salutare . Am revenit dupa niste mici probleme cu netul. Am citit ce ati scris pe aici : sa inteleg ca e normal un consum de 10 % consum mixt?
                Ca in " carte cartilor " de la Dacia Pitesti . spun ca ar fi un consum mixt de 7.5
                eu am plecat la munte am facut 520 km cu 52l litri de gpl
                sau asa cred ca asta scrie pe rezervorul meu de gpl.
                A si mai e ceva - pe butonasul de schimbare al carburantului este si un indicator de cantitate gpl nu?
                Are un led rosu si 4 sau 5 verzi in mod normal se termina gazul se sting pe rand si ledurile verzi iar cand esti pe gol se aprine cel rosu la mine nu se mai aprinde incepe direct sa ma avertizeze sonor ca nu mai am gpl si sa comut pe benzina.
                Last edited by Theodor 1975; 19 January 2009, 16:07.

                Comment


                • Daca ai montat GPL din uzina ai rezervor de 52 litrii de GPL - dar 8-10 sunt cantitate de rezerva (tampon) sau de siguranta - nu poti pune mai mult de 42-43l . Daca tipa comutatorul inainte sa se aprinda si sa se termine GPL(ultima liniuta) e o problema cu una dintre componente - mergi la service inca mai ai garantie !
                  1.6 MPi Icy White

                  Comment


                  • Asa este, ledul rosu ar trebui sa iti asigure o autonomie de 20, 30 Km si abia dupa aceea sa intre avertizorul sonor.

                    Comment


                    • pe led rosu merg mai mult de 70km, si apoi suna si trece el pe benzina. apesi pe buton doar asa de comfirmare si sa opreasca buzul de avertizare
                      AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                      Comment


                      • Cred ca autonomia ledului rosu difera atat de la o masina la alta cat si de stilul de condus, eu nu am mers niciodata mai mult de 50 Km.

                        Comment


                        • Citeva concluzii proprii
                          In ceea ce priveste consumul la un Logan 1,6,acesta ar fi in in medie cam cu 1,5-2 litrii peste ce arata calc.Deci,daca comp arata 8,atunci consumul de gaz este undeva la 9,5 sau 10 litrii.In ceea ce priveste aerul din pompele de alimentare,nu cred ca acesta exista,deoarece gazul este lichefiat,deci in stare lichida.Existenta aerului ar dezamorsa pompa si nu ar mai functiona.Deci asta pica.Se poate ca indicatorul pompei sa fie masluit,si atunci te fura fara probleme,dar nu e aer in pompe.De asemenea gazul poate fi de proasta calitate,si sa nu traga motorul,sau sa miroasa persistent .Si atunci consumul creste peste limita.Un ultim lucru,exista diferente si in functie de temperatura exterioara,consumul creste cu cit e mai frig.Vara consumul e mai scazut.
                          Citeva sfaturi:
                          -Puneti bujii cu dublu electrod
                          -Schimbati filtrul de aer mai des
                          -Reglati tachetii
                          -Curatati tija de la motorasul din corpul clapeta
                          Asa motorul va merge rotund,si consumul va fi rezonabil.Stilul de condus influenteaza f mult consumul.Un stil agresiv,cu accelerari bruste si mers supraturat in trepte inferioare va creste consumul f mult.Cam asta ar fi.Sper sa va fie de folos.

                          Comment


                          • Consum urban : 9.1 L GPL/100 km ;
                            Consum extraurban : 7.33 L GPL/100 km cu 5 persoane in masina si viteza de 110 km/h
                            acolo unde se putea .
                            Metoda de calcul : plin / plin de GPL
                            Total km la bord : 19.000

                            Comment


                            • baieti din cate stiu eu calculatorul va arata consumul doar la benzina nu si la gpl.
                              Asa credeam si eu prima oara insa nu am logan pe gpl,dar am un var care lucreaza la redac si mia zis ca CB nu arata consumul de gpl,daca va va uitati sa vedeti la logan ca consumul la relanti cand masina sta pe loc nu scade ca la alte masini sa aratae 0,8% din contra el creste daca consumul mediu cand sta pe loc arata de ex 6,7 el nu scade ramane tot asa sau chiar creste daca sta mai mul timp iar daca resetati calculatoru nu o sa va arate nici o data 0,8 cum arata la celelalte gen opel,vw etc arata undeva pe la 5 si ceva experiment realizat de mine

                              Comment


                              • Corect : calculatorul de bord arata numai consumul de benzina ;
                                La Opel , WV si alte auto straine , calc. de bord arata consumul instantaneu >>> la Logan NU !!!! Calc de bord la Logan arata doar consumul mediu , doar cele din primele tipuri au si functia asta .

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google