Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca te referi la 6,7% la gaz am dubii, ar fi ideal ce spui dar pare putin probabil...la benzina imi arata media pe vremea asta 6,7l/100km.
    Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

    Comment


    • de cand conduce nevasta, am consum de 9,4 pe gaz
      in conditiile in care eu faceam in vremurile astea cu minus la grade un consum de 8,5

      Comment


      • salut, am si eu o instalatie after market, tomasetto stag 200 si pe cb imi arata 7,3 consum mix, iar media la gpl este cam 8 %. Eu sunt super multumit spre exemplu slatina - bucuresti baneasa cca 430 km nu ard un rezervor de gaz, toroidal 36 l util, mers pe autostrada 110 -120, mai rar peste 130 in depasiri. numai bine

        Comment


        • Originally posted by Vip3R View Post
          de cand conduce nevasta, am consum de 9,4 pe gaz
          in conditiile in care eu faceam in vremurile astea cu minus la grade un consum de 8,5
          Deci se adevereste din nou ca consumul depinde si de conducator. Astfel consumurile inregistrate si publicate aici nu vor fi niciodata la fel. Si asa este normal.

          Adica nu are rost sa va panicati daca cineva scoate un consum mai bun sau mai rau.
          Interfete instalatii GPL

          Comment


          • Poi normal sa difere consumul de la sofer la sofer! Inca nu am terminat primu plin sa vad ce consum am...sa tina cat mai mult!

            Apropo, cand se aprinde beculetul pt o noua alimentare cam cati km mai poti merge pe gaz?Cum e pe benzina cam 80 km...
            Last edited by virago; 4 December 2010, 19:57. Reason: Automerged Doublepost
            Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

            Comment


            • La mine nu mai merg ca la inceput. Cu ledul rosu aprins merg vreo 100km. M am obisnuit deoarece cu un plin(43L) merg aproximativ 420km si stiu cand sa ma duc sa alimentez. Oricum eu de fel merg pana se termina gazul si dupa alimentez.

              Comment


              • @virago: esti la inceput, deci iti vei da seama cat te tine pe rosu. Urmaresti la primele 2-3 plinuri, sau macar peste rosu sa ai 1-2 leduri aprinse, si vezi cat te tine pe rosu.
                Din pacate depinde de montajul rezervorului, multivalvei, sensorului etc.

                Eu de ex. am cam 130 km pe rosu. Se poate regla un pic si manual, prin rotirea sensorului de pe rezervor. STAG-ul daca stiu bine permite reglaj si din soft a ledurilor.
                Interfete instalatii GPL

                Comment


                • Originally posted by irinell24 View Post
                  La mine nu mai merg ca la inceput. Cu ledul rosu aprins merg vreo 100km. M am obisnuit deoarece cu un plin(43L) merg aproximativ 420km si stiu cand sa ma duc sa alimentez. Oricum eu de fel merg pana se termina gazul si dupa alimentez.
                  nasol...cu 43 litri de gaz eu intotdeauna fac intre 500 si 550 km. ajung lejer la 650 cu inca 10 litri de benzol.
                  la mine din pacate, ledul rosu se aprinde dupa vreo 250-300 km. deci nici nu-l bag in seama, oricum caraie cand se termina gazu. si intotdeauna am 15 litri de benzol rezerva.

                  Comment


                  • Poate ca dam off-topic, dar vreau sa subliniez ca se poate regla cat de cat ledurile.

                    La ECU STAG se poate din soft. Sigur!! La celelalte, care nu au posibilitate reglaj software, se poate manevra modificand stanga sau dreapta pozitia sensorului de la rezervor.

                    Se scoate capacul din mijloc (vorbesc acum despre rezervor toroidal) si se va vedea indicatorul de nivel, ce este si sensorul de fapt. De obicei se prinde cu 1-2 suruburi. se desface acel surub si se invarte stanga sau dreapta sensorul (in functie de ce vreau sa arate sensorul, adica mai mult sau mai putin) si se pune surubul de fizare la loc.

                    E simplu.
                    Interfete instalatii GPL

                    Comment


                    • Oameni buni, daca ajung la 550 km cu 42 l de gaz chiar ca e super de tot!!! Numa sa fie asa...acum dupa primul plin, de azi am ajuns numai la o linie peste rosu si eram curios cam cat poti merge pe rosu, sunt cam stresat sa nu fi aruncat banii degeaba, sa fie consum f.mare ...deci m-am gandit bine ca sa fac plinul la gaz dupa ce aud sunetul ca trec pe benzina??
                      Multumesc de detalii, sunt la inceput cu gpl, si in cartea instalatiei nu scrie cam cat poti merge pe rosu.
                      Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                      Comment


                      • Nu scrie in carte din "motivele" mentionate de mine. Adica nu e "standard".
                        Interfete instalatii GPL

                        Comment


                        • Ok man merci mult de detalii, momentan nu-mi bag "ghearele" pe la instalatie, sper sa merite investitia!!!
                          Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                          Comment


                          • Originally posted by Vip3R View Post
                            nasol...cu 43 litri de gaz eu intotdeauna fac intre 500 si 550 km. ajung lejer la 650 cu inca 10 litri de benzol.
                            la mine din pacate, ledul rosu se aprinde dupa vreo 250-300 km. deci nici nu-l bag in seama, oricum caraie cand se termina gazu. si intotdeauna am 15 litri de benzol rezerva.

                            420 km in aglomeratia din Bucuresti, nu in Hunedoara.
                            4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                            Comment


                            • Originally posted by Vip3R View Post
                              nasol...cu 43 litri de gaz eu intotdeauna fac intre 500 si 550 km. ajung lejer la 650 cu inca 10 litri de benzol.
                              la mine din pacate, ledul rosu se aprinde dupa vreo 250-300 km. deci nici nu-l bag in seama, oricum caraie cand se termina gazu. si intotdeauna am 15 litri de benzol rezerva.
                              Probabil traficul la tine e mult mai liber. Cred ca o zi de duminica la noi ai considerao aglomerata la tine. Sunt multumit de consum avand in vedere pretul gpl-ului. Plus ca nici nu merg la consum. Intotdeauna schimb pe la 3000turatii si nici nu opresc motorul cand am treaba de exemplu 5min.
                              ps sa nu o ei ca pe o atitudine urata din partea mea, doar ca asta e cam diferenta intr-un oras aglomerat si unul mai putin.
                              Last edited by irinell24; 4 December 2010, 23:51.

                              Comment


                              • Da, normal, in Bucuresti e bine consumul ala, noi suntem in oras mic, eu m-as bucura sa am consumul de care zicea colegul in jur de 550 km la un plin...
                                Nu-l mai suport sub nicio forma pe Garcea!! M-am saturat de toti cocalarii parveniti care se cred "organe" ale statului!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google