Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cum la final de an am facut urmatoarele calcule ( am notat pe parcursul lui 2011 toate alimentarile si tot timpul cat am mers pe benzina )
    km parcursi - 11890
    gpl - 972litri / 2994 lei -> 3.08 lei/litru
    benzina - 96 litri / 510 lei -> 5.31 lei/litru
    TOTAL = 3504 LEI
    Acum sa presupunem ca as fi parcurs acesti km numai pe benzina si la o medie de 8% ( asta se poate discuta )
    11890 x 8% = 951 litri
    951 x 5.31 = 5050 lei
    Diferenta gpl - benzina
    5050-3504 = 1546 lei
    Daca mai scadem ceva la reviziile un pic mai scumpe pt gpl tot se raman cu un plus de 1000 lei. Deci eu zic ca se merita sa ai gpl.
    Acum aceste calcule pot fi interpretabile, si parerile pot fi pro sau contra.
    In final un an nou cu impliniri, fara evenimente nedorite pe soselele patriei si un pret cat mai bun la combustibili !

    Comment


    • In cei 3500km parcursi, consumul calculat este de 7.9%. In regim urban scot cam 8-9% iar extraurban........in functie de greutatea cu care apas pedala.

      Comment


      • Inainte de a regla culbutorii imi consuma 10-10,5 %, iar acum consuma cam 9,3-9,5 % la acelasi stil de condus.

        Mentionez ca merg in regim mixt cu ea si o alerg,nu "dorm" cu ea pe strada
        sigpic
        "BRABUS" STYLE

        Comment


        • Consum GPL Logan 1.4 MPI: Bucuresti-Chisinau-Tiraspol-Chisinau-Bucuresti

          Consum calculat dupa cantitatea de GPL alimentat, consumat si platit(cu tot cu erorile de la contorul pompei)
          Distanta: 1150 km
          Viteza medie: 71 km/h
          Temperatura exterior: -8.....+4
          Conditii: 66% Ceata
          Incarcare tot timpul la maxim: Tur 5 persoane, Retur 4 persoane + 2 mai mici, desigur tot drumul cu portbagajul incarcat la maxim
          Cauciucuri de iarna.

          Consum: 8.3 %

          Consider consul rezonabil in conditiile date!

          Comment


          • cu 39 de litri am facut 496 km.dupa calculele mele undeva la 7,8 l %

            Comment


            • weekend'ul trecut mia consuma 13.0L/% in regim de taxi si dat cox in ea numai 4500-5000rpm ... la mers normal imi ia 11.5
              Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

              Comment


              • consum mixt 8 pe timp de iarna

                Comment


                • 8% consum cu mers mai mult extraurban. viteza intre 100 si 120kmh

                  Comment


                  • Originally posted by Dany_DNY View Post
                    weekend'ul trecut mia consuma 13.0L/% in regim de taxi si dat cox in ea numai 4500-5000rpm ... la mers normal imi ia 11.5
                    13.5 si mie
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • 8 - 8.5% mediu. depinde de cat polei sau zapada a fost pe sosele. 2500 km aftermarket (85000 km, 2007)

                      Comment


                      • Salut! am citit cateva pagini din ce tot s-a discutat pe aici....dar nu am vazut un consum pt un 1.6 16v! poate sa ma ajute cineva...as vrea si eu sa imi montez...si nu stiu daca se merita....multumesc

                        Comment


                        • la 1,6 16v consumul este de 10 exterior si 13,5 in oras,daca ii dai in gura consuma si 18% PARCA AR FII TANC
                          Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                          Comment


                          • Consum Bucuresti!

                            Ma surprind consumurile Voastre extrem de mici.
                            Ultimul consum 15Lgpl/100km;
                            realizat intre 10--24 FEB 2012,
                            203 km,
                            V med.=9.6km/h
                            conditii grele de bucuresti(de stat in coada, sau mers pe linia de tramvai), drumuri scurte de 6.5 km dus si 6.5 km intors.
                            Bine ca sunt pe gaz, ca pe benzina ii dadeam foc demult.

                            Comment


                            • Consum oras 9l/100km vara , 10l/100km iarna pentru un trafic moderat.
                              Consum afara 7l/100km vara si 8l/100km iarna viteza fiind intre 100 si 120km/ora.
                              Am 85000km pe gpl si sunt foarte multumit.

                              Consum oras 9l/100km vara , 10l/100km iarna pentru un trafic moderat.
                              Consum afara 7l/100km vara si 8l/100km iarna viteza fiind intre 100 si 120km/ora.
                              Am 85000km pe gpl si sunt foarte multumit.
                              Last edited by mgm; 26 February 2012, 18:50. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • @mgm : da-mi voie sa nu te cred sunt niste cosumuri foarte mici pe gpl care nu le poti avea nici pe benzina.
                                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google