Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1,6 mpi instalatie landi renzo consuma intre 8-10 % daca mergi pana in 120 km/h

    8% consum mediu extraurban in RO
    10 % oras
    dar.....in regim de autostrada viteza max 120 pe ruta Ungaria-Germania-Olanda si retur total 3000 km am avut un consum pe gpl de 7%.....Se stie ca consumul aratat in bord de calculator este mai mare..... mie aratandu-mi un consum de 8,5%.....dar eu am facut un calcul clasic cu pixul si hartia la fiecare alimentare netinand seama de ce imi arata masina pe bord.

    Acest calcul l am facut in felul urmator ....Am fkt plinul la plecare cu gpl si la fiecare alimentare ulterioara mi am notat pe hartiuta cat a mai intrat in rezervor pana a fost din nou plin..... la intoarcere am facut plinul tot la ARAD....total GPL alimentat 210 litri.....

    Dk parcurgeti multi km avantajul GPL este indiscutabil....

    peste cateva zile plec din nou pe aceiasi ruta ...daca va intereseaza ceva dati un PM....
    Last edited by adonis33; 27 February 2012, 01:13. Reason: Automerged Doublepost
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

    Comment


    • Vineri am refacut plinul si am ramas srprins de consum,9.09%.
      Am mers mai mult pe centura Bucurestiului,rar prin oras si am folosit un stil de conducere mai linistit,asfel cred ca aveam 10-10,5%.
      sigpic
      "BRABUS" STYLE

      Comment


      • Asa este. Mersul calm reduce consumul de GPL in oras cu minim 1 L la 100 de km.

        Conduceti calm, conduceti prietenos pentru mediu.
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • Originally posted by Air_Razvan View Post
          Salut! am citit cateva pagini din ce tot s-a discutat pe aici....dar nu am vazut un consum pt un 1.6 16v! poate sa ma ajute cineva...as vrea si eu sa imi montez...si nu stiu daca se merita....multumesc
          eu am instalatie Landi renzo pe 1.6 16V si consumul real este la mine de 9l/100Km. asta pe traseul Pitesti-Mioveni zilnic 60Km dus-intors. La un plin de 36-38l, fac minimum 420Km.

          dbp

          Comment


          • nu inteleg dc ati cumparat 1,6 16 v daca sunteti cu ochii pe consum....masina asta este facuta pentru talpa mare....
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • si mie imi consuma in jur de 8-8.2 tot pe ruta Pitesti-Mioveni . Motor 1.6 75500 km instalatia pusa la 40k. Dar la acest consum se mai adauga si benzina cam de 50 lei pe luna (iarna) masina merge in fiecare zi.

              Comment


              • daca masina merge in fiecare zi, iarna, te mananca de vreo 100 lei pe luna de benzina, restul gaz depinzand cati km circuli

                Originally posted by adonis33 View Post
                nu inteleg dc ati cumparat 1,6 16 v daca sunteti cu ochii pe consum....masina asta este facuta pentru talpa mare....
                si daca are gaz ce ? talpa nu poate fi mare ? ia pune un 1.6 16v pe benzina langa unul pe gpl reglat corect, sa vezi diferenta, insesizabila
                aaaa, sau iti place sa zici ca e naspa sa ai gpl, ca umblii cu bomba dupa tine, ca miroase a gaz, ca e puturoasa ???
                Last edited by 827sam; 28 February 2012, 12:46. Reason: Automerged Doublepost
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • eu am gpl ...dar la 1,6 16v tr sa i dai talpa frate ...e masina de dus 1500 km pe zi ...dk ai autostrada vreau sa zic....
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Ultimu consum facut acum 2 sapt era de 11.2, condus numai in oras.

                    Comment


                    • Originally posted by band206 View Post
                      Am un LGN GPL si l-am ...luat cun un plin de gaz - 42.5 l Am mers doar prin oras - Iasi - 398 km. Am facut plinul, 42.6 l si am mers 405 km tot numai in oras. Diferenta cred ca o da faptul ca nu a fost chiar plin rezervorul cand am luat masina. Deci o medie cam de 10 l/km. nu e rau pt un motor nou. Acum intreb si eu. CPU arata consumul de gaz sau de benzina? Desi mi s-a terminat gazul CPU imi arata ca mai pot merge vreo 300 km. Asta inseama ca ia in considerare si benzina din rezervor. Si de ce oare nu8 mai arata co0nsumul instantaneu?
                      cpu al masinii nu-ti arata consumul de gpl.i-ti arata numai consumul la benzina. Trebuie sa urmaresti ledurile de la comutatorul de glp

                      salut, nu vreau sa te dezamagesc dar instalatiile de fabrica sunt proaste.
                      In primul rand injectoarele si apoi calculatorul care este acelasi cu cel al masinii adica 2 in 1.apropo costa 900 ron.,i sa stricat unui prieten de-al meu astazi la 90000km.
                      Daca vreodata ai nevoie de niste sfaturi in legatura cu gpl pe logan poate te pot ajuta.Am 11 loganuri la taxi pe gpl .
                      Sa te bucuri de ea

                      salut, nu vreau sa te dezamagesc dar instalatiile de fabrica sunt proaste.
                      In primul rand injectoarele si apoi calculatorul care este acelasi cu cel al masinii adica 2 in 1.apropo costa 900 ron.,i sa stricat unui prieten de-al meu astazi la 90000km.
                      Daca vreodata ai nevoie de niste sfaturi in legatura cu gpl pe logan poate te pot ajuta.Am 11 loganuri la taxi pe gpl .
                      Sa te bucuri de ea

                      salut, nu vreau sa te dezamagesc dar instalatiile de fabrica sunt proaste.
                      In primul rand injectoarele si apoi calculatorul care este acelasi cu cel al masinii adica 2 in 1.apropo costa 900 ron.,i sa stricat unui prieten de-al meu astazi la 90000km.
                      Daca vreodata ai nevoie de niste sfaturi in legatura cu gpl pe logan poate te pot ajuta.Am 11 loganuri la taxi pe gpl .
                      Sa te bucuri de ea
                      Last edited by ovidiurov76; 29 February 2012, 00:40. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Talpa mare ,,,adica 1500 km /zi dar ce faci inconjurul lumii in X zile???eu fac in medie cam 100km pe zi dar numai in oras si am un consum de 12 -13-14 acum depinde de aglomeratie si plecarile de la semafoare (de pe loc).Apropo de stiam ca o sa am un asemenea consum dracu isi cumpara un asemenea monstru eu am plecat de la 1,5 dci consum de 4-5 afara si in 7-7,5 ....infine noroc un GPL.
                        Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                        Comment


                        • ha ha ha....mai distrat pe bune...."monstru"....

                          da intradevar 1,6 16v este un monstru de mancat km si litri de benzina sau gpl....dar nu exista motor mai fiabil si mai robust decat acest tip de motor....

                          Eu parcurg undeva intre 3-5000 km pe luna si daca acum 5 ani nu trebuia sa astept 3 luni pentru a primi masina comandata cu motorul asta ....si eu mi asi fi luat 1,6 16v...
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • din soft instalatia GPL se poate regla sa consume mai putin dar cu o oarecare pierdere de putere (de fapt ceva mai mare )
                            eu tin consumul undeva la 9-10 mixt ,calculat plin plin , daca vreau putere am un butomel micut ON/OFF si rezolv problema
                            banui ca asta e ideia GPL sa scad costul
                            baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

                            Comment


                            • baieti eu am consum de pana in 10% in oras daca merg linistit,dar am avut si 12.5 in toiul iernii cand erau gerurile alea cumplite de acum cateva saptamani.ca si viteza maxima va recomand sa vizionati asta http://www.youtube.com/watch?v=0yC7L6j2erE .foarte importanta pentru consum mi se pare presiunea din pneuri.cand aveam 1.5 bari de-abia se misca si consuma la greu,iar de cand i-am bagat 2.2 bari e altceva.drum bun,baieti!

                              Comment


                              • in septembrie am fost pe transfagarasan si mi-a scos un consum mediu de 7,5 la suta pe gpl (instalatie landi renzo din fabrica)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google