Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1,4 alimentat in Cluj 44 de litri, azi 26.05.2012 pret 3,15 lei, traseu pana la Craiova si retur, gazul sa terminat la 647 de km, pe computerul de bord indica viteza medie 69,7 km/h, in conditii de ploaie gramada, consumul pe CB 37,5 fata de 44 sau cat or fi pus la statie, pentru ca rezervorul meu toroidal ar trebui sa fie de 42 de litri utili, deci consum gol la gol 6,8 litri/100 fara AC. Si ca fapt divers am alimentat la intoarcere in ALBA Iulia la Lukoilul dupa podul de intrare in oras venind dinspre Sebes, pretul 3 lei / litru, foarte bun pretul, pentru ca pe tot traseul amintit nu a fost mai putin de 3,12. Si tot ca fapt divers din nou a intrat in rezervor 43,7 litri

    Comment


    • logan 1.4 LR medias campulung si retur 43 l pentru 600 km

      Comment


      • logan 1.6 - la mers normal imi ia 10L/100km ... cox 12-13L/100km
        Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

        Comment


        • Original a fost postat de adrian22
          Ce ar trebui sa indice indicatorul GAS....sa vad daca il fac sa se aprinda sau nu!!!

          Nu stie nimeni?!!
          Originally posted by mcd76 View Post
          indica cand masina e pe gaz , atat. nici macar nu ai ledul cu rezistenta aferenta in bord, trebuie montate.
          functioneaza la cineva martorul GPL din bord, cand merge pe gaz?
          My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

          Comment


          • am vorbit si eu cu cei ce mi-au pus gpl si sp ca acel bec are rolul de a se aprinde cand masina functioneaza pe gpl dar nu ii vod rolul din moment ce oricum mai un bec unde arata acelasi lucru plus ca mai arata si cat gpl mai ai

            Originally posted by Dany_DNY View Post
            logan 1.6 - la mers normal imi ia 10L/100km ... cox 12-13L/100km
            mama dar au consum loganurile 1.6 ma faci sa nu mai regret ca nu am luat 1.6
            Last edited by biancamarius5; 26 May 2012, 22:59. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Al meu i-a sub 9 (intre 8.5 si 9 ca nu prea merg cu masina goala in afara) in afara si este si remapat. Si nu merg la consum. Eu sunt foarte fericit ca mi-am luat 1.6

              Comment


              • tocmai ce m-am intors de la Sibiu si pe traseu am parcurs 420 km cu 36 litrii
                un consum bun zic eu de 8,6% tinand cont ca am venit pe autostrada soarelui 100de km cu 120-130 km/h apoi tranversat Bucurestiul cu semafoare si mers incet dupa care pe toata autostrada Bucuresti-Pitesti mers tot asa cu 130-140km/h

                Comment


                • Originally posted by blackshaddow View Post
                  tocmai ce m-am intors de la Sibiu si pe traseu am parcurs 420 km cu 36 litrii
                  un consum bun zic eu de 8,6% tinand cont ca am venit pe autostrada soarelui 100de km cu 120-130 km/h apoi tranversat Bucurestiul cu semafoare si mers incet dupa care pe toata autostrada Bucuresti-Pitesti mers tot asa cu 130-140km/h
                  multisor mie imi ia 7.5% dar nu merg sport cu el,dar merg cu viteza

                  Comment


                  • Originally posted by biancamarius5 View Post
                    am vorbit si eu cu cei ce mi-au pus gpl si sp ca acel bec are rolul de a se aprinde cand masina functioneaza pe gpl dar nu ii vod rolul din moment ce oricum mai un bec unde arata acelasi lucru plus ca mai arata si cat gpl mai ai



                    mama dar au consum loganurile 1.6 ma faci sa nu mai regret ca nu am luat 1.6
                    La conditiile in care folosesc eu masina, in cursul saptamanii aproape numai bara la bara + alergata, zilnic vede 6000rpm sunt multumit de cat consuma ... oricum nu ma intereseaza asa tare consumul !
                    Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                    Comment


                    • Originally posted by Dany_DNY View Post
                      La conditiile in care folosesc eu masina, in cursul saptamanii aproape numai bara la bara + alergata, zilnic vede 6000rpm sunt multumit de cat consuma ... oricum nu ma intereseaza asa tare consumul !
                      un taximetrist de nu incurca circulatia.feicitari!

                      Comment


                      • La noi in bucuresti bianca, aproape niciun taximetrist nu incurca circulatia crede-ma
                        sigpic

                        Comment


                        • Consum GPL 1.4, B-Craiova-Drobeta-TM-Drobeta-Craiova-B

                          Salut!
                          Consumul de gaz s-a efectuat in pe traseul B-TM-B, in urmatoarele conditii:
                          Distantza: 1171 km;
                          Vmedie: 74.4 km;
                          Combustibil: 41.75 Lgpl + 39.72 Lgpl + 3 Lb95 = 84.47 L
                          Consum: 7.21 L/100 km

                          Conditii: Drum efectuat in data:05/06/2012, dus-noaptea, intors-ziua
                          Numai soferul in masina + 15 kg bagaj de mana
                          Gazul alimentat de la Lukoil(B si TM)
                          Calculul a fost efectuat insumand cantitatile de gaz de pe bonul de plata. Benzina indicata a fost consumata pentru a ajunge la benzinarii.
                          De fiecare data am alimentat rezervorul gol pana la plin, si l-am golit.

                          Hai noroc!

                          Comment


                          • Consum mixt gpl pe o perioada de aproximativ 2 luni si ceva calculat de la gol la gol ar fi cam 6,5% .

                            Conditii :
                            - in oras (Pitesti) cam 5% din total
                            - 15% extraurban , 80-100km/h viteza
                            - 80% prin localitati cu viteza de "croaziera" in jur de 60-65km/h pe gps( aprox 65-70 pe bord)
                            - condus economic tot timpul : anticipare trafic , frana motor , demaraje lente. Doar de cateva ori am ajuns la 6000 rpm in depasiri in rest majoritatea timpului turatia e in jur de 2000 rpm. Vitezele le schimb la 2600-2800.

                            Pozele atasate indica consumul de benzina ca si cum as fi rulat pe benzina. Imi consuma cam 20-25% mai mult gpl decat daca as fi mers pe benzina. Se amortizeaza foarte greu instalatia gpl in ritmul asta.
                            Attached Files

                            Comment


                            • Deci sa inteleg ca ai un consum de 5,2l/100 km benzina.... Cred ca trebuia sa postezi la Daewoo Matiz sau poate Tico... Deoarece te vaiti ca se amortizeaza greu, am o propunere, cunosc pe cineva cu un consum de 20l/100 km benzina si cam 22l/100 km GPL. Il rog eu sa-ti imprumute masina cat timp consideri ca e necesar ca sa-ti amortizezi instalatia. Te intereseaza?
                              Iar daca nu-ti permiti o masina care sa consume atat, atunci ai putea sa te gandesti serios la o bicicleta. Imi amintesc de o persoana care a declarat ca ii consuma 7,5l GPL /100 km si ca vrea un consum mai mic. A cam fost luat la misto de taximetristii care se plangeau de alte probleme, spuneau ca de la 11l GPL/100 km incep sa se ingrijoreze.. Si au si ei tot Logan, ce-i drept cu o viteza medie sub 30 km/h.
                              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                              Comment


                              • Tipul caruia ii consuma 22litri gpl banuiesc ca nu are 70 martoage sub capota iar la ralanti nu se misca masina de pe loc. Mai conteaza si asta. Apoi sa nu-mi zici ca mai conduce si economic tipul ala ca nu te cred. Caii putere trebuie hraniti in general. Le mai dam si ovaz ) .

                                Majoritatea care au consumuri maricele fac ce fac si trec prin oras sau chiar locuiesc in oras si acolo creste defapt consumul. Nu vad prea multi sa se planga de mersul in exterior. Mi-ar placea sa merg si eu in exterior cu 120km/h , viteza decenta dealtfel dar nu prea avem unde pentru ca sunt mereu localitati pe traseu.

                                La afirmatia cu amortizarea ma refeream la a monta gpl pe motor 1.2 16v care e folosit mai ales extra-urban la viteze mici ( gen localitati ). Nu recomand . Eu am pus gpl dar se vede economia cat de mica este. Fiecare decide pentru el daca se merita.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google