Revizii LOGAN GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Costi-bc nu e nici o bataie de joc .De ceva timp grupul Vag [Wv,Audi,Seat .Skoda] recomanda schimbul de ulei la 2 ani.Asta de cand am intrat in criza.Probabil ca supar multa lume cu parerea mea dar eu cumpar ulei numai din De.si am incredere ca nu e contrafacut.De la noi am cumparat , e mai ieftin dar si calitatea e indoielnica.In acest caz si eu recomand schimbarea uleiului in fiecare an.

    Comment


    • Revizia la GPL se face la nr de km si nu la perioada de timp, conform cartii tehnice. Eu de ex, am facut revizia de un an avand la bord 14.500 km (ulei, filtru ulei, filtru aer), iar peste 4 luni cand am avut 20000 km am facut revizia la GPL fara nici un fel de problema.

      Comment


      • Originally posted by vortexo View Post
        Costi-bc nu e nici o bataie de joc .De ceva timp grupul Vag [Wv,Audi,Seat .Skoda] recomanda schimbul de ulei la 2 ani.Asta de cand am intrat in criza.Probabil ca supar multa lume cu parerea mea dar eu cumpar ulei numai din De.si am incredere ca nu e contrafacut.De la noi am cumparat , e mai ieftin dar si calitatea e indoielnica.In acest caz si eu recomand schimbarea uleiului in fiecare an.
        VAG recomanda acest lucru doar masinilor echipate cu senzor in baia de ulei, in momentul in care conducivitatea uleiului creste ti se aprinde un martor in bort te informeaza ca treb sa schimbi uleiul, asta odata iar partea a doua recomanda doar folosirea uleiurilor long-life care din nastere au 2 ani sau intre 15000 si 20000 km garantati
        iar partea a treia nu cred ca cineva sa gindit la drumurile din RO unde lipsa praful , benzina de calitate superioaraajuta la mentinerea unui ulei curat vreme indelungata
        baiatu cu lenuta monteza filtre polen , alarme si alte cele

        Comment


        • Salutari...Azi am facut revizia de 40k. La Daperom in Pitesti
          845,39 ron
          atasez facturile si mentionez ca au schimbat si T-urile de la gaz cele de plastic cu unele metalice, (cele care fac probleme cu pierderile de antigel), pe garantie...insa am semnat o factura pentru ele...cred ca pentru ase scde...erau oricum foarte scumpe 183 ron factura lor pentru 2 T-uri si ce o mai fi fost.
          Mentionez ca mi-au reglat si culbutori (nu apar in factura dar era prevazut la revizia de gaz ca am intrebat) si la final au pus si laptopul pe masina si a iesit ok( era prevazut in revizia de benzina- l-au pus doar pe masina nu si pe calc de gaz).La schimbarea placutelor mi-au recomandat sa schimb si lichidul de frina.
          Atasez si facturile..
          Multumit
          AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

          Comment


          • Originally posted by garib1973 View Post
            Salutari...Azi am facut revizia de 40k. La Daperom in Pitesti
            845,39 ron
            atasez facturile si mentionez ca au schimbat si T-urile de la gaz cele de plastic cu unele metalice, (cele care fac probleme cu pierderile de antigel), pe garantie...insa am semnat o factura pentru ele...cred ca pentru ase scde...erau oricum foarte scumpe 183 ron factura lor pentru 2 T-uri si ce o mai fi fost.
            Mentionez ca mi-au reglat si culbutori (nu apar in factura dar era prevazut la revizia de gaz ca am intrebat) si la final au pus si laptopul pe masina si a iesit ok( era prevazut in revizia de benzina- l-au pus doar pe masina nu si pe calc de gaz).La schimbarea placutelor mi-au recomandat sa schimb si lichidul de frina.
            Atasez si facturile..
            Multumit
            am reusit sa le atasez....
            Attached Files
            AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

            Comment


            • preturi de bun simt. se poate si putin mai bine , dar gasesti si mult mai rau.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • Salutare, ieri am fost la dealerul din Bz pt revizia de 2 ani (28.000 km). Ulei Elf Evolution SXR 5w40, 135 ron, filtru ulei Purflux (Renault), 22 ron, filtru aer Mann, 30 ron, cumparate din targ. Manopera a costat 80 ron. Aviz amatorilor, i-am spus mecanicului sa puna 3 l de ulei si nu 3,3 l cat vroia el, si azi dimineata cand l-am verificat, nivelul era 2 mm sub maxim, adica foarte bun. Mai bine mai completezi decat sa scoti dupa aia. Bafta!

                Comment


                • bine faci cu 3 litri ! si eu pun tot 3 si sta aproape de semnul de sus. ideea e sa nu fie spre minim si oricum nu-mi consuma ulei deloc. nici nu are voie pana la 300.000 km

                  si mecanicul ti-a luat 80 de lei pe schimbat uleiul si filtrul ???? pffff
                  schimb ulei e 10-15 lei si filtrul il schimbi singur . e joaca de copiii... dar asta-i garantia
                  Last edited by Costi-bc; 16 June 2010, 21:07.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Pai da, asta- i garantia, nu mi-a lut mecanicul banii, ci firma, cu factura.

                    Comment


                    • Salut,Ieri am facut revizia de 20.000 km benzina+gpl.
                      Ma costat 736,88 roni cu tot cu discountul de 10% la toate piesele.

                      Manopera:
                      Revizie service cu schimb ulei si inlocuire - 91,03 ron
                      Inlocuirea filtrului de aer - 18,21 ron
                      Inlocuire filtru gpl - 90,60 ron
                      Inlocuire filtru gpl - 30,20 ron
                      Un total de 230,94 roni

                      Ulei,filtre,kit reparatie:
                      Ulei motor elf evolution sxr 5w30 - 181,98
                      Filtru ulei - 30,26
                      Filtru aer - 50,20
                      Kit reparatie electrovalva gpl -29,15
                      Filtre gaz faza gazoasa -215,25
                      Un total de 506,84 roni

                      Totalul dintre cele 2: 736,88 roni
                      Last edited by kmh; 19 June 2010, 11:27.

                      Comment


                      • Unde ai facut revizia? ca mi se pare cam piperat pretul.
                        My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

                        Comment


                        • mda ... gpl din fabrica ...

                          la mine la Tomasetto m-a costat 250 lei revizia la gaz cand era in GARANTIE !

                          la un calcul simplu tie ti-a luat 365 pe aceeasi treaba ... cu tot cu discount ...
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Ai fi putut sa te duci cu consumabilele tale, ieseai mult mai ieftin. De exemplu, la ulei, filtru ulei si filtru aer ai preturi trei posturi mai sus. In ceea ce priveste sistemul gpl, ambele filtre le gasesti la 150 ron la aproape orice service care monteaza instalatii gpl Landi Renzo. Ar fi trebuit sa te informezi dinainte, mare grija pentru la anul, o sa fie si mai scump. Bafta!

                            Comment


                            • Logan mcv 1,6 instalatie GPL Landi Renzo km efectuati 90.000 majoritatea pe gpl nu am schimbat niciodata filtrele de gpl si nu am fkt nici o revizie la intalatia gpl.am schimbat kit ul de distribuitie la 85.000 km Akm trebuie sa fac o diagnoza a instalatiei gpl ptr k nu mai functioneaza un injector si martorul luminos antipoluare sta aprins non stop ,sa schimb filtrul de aer si gpl ,1 injector .Trebuie sa recunosc ca sa tinut bine loganul pana akm tinand cont de faptul ca in plus tractez si o rulota comerciala de 3000 kg dupa el
                              Last edited by adonis33; 21 June 2010, 22:52.
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • 1 injector de gaz la landi renzo ? )) o sa ai o surpriza ...
                                mai vorbim...
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google