Revizii LOGAN GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar, ce te-a retinut sa nu schimbi filtrele alea macar la 40.000 km? Nu te-ai gandit ca odata si-o data tot o sa te lase? Normal ar fi trebuit sa le fi schimbat de 4 ori pana acum, dar, tu stii mai bine. Bafta in continuare!

    Comment


    • Cei care aveti instalatiile din fabrica. cati km ati mers cu filtrele de gpl. eu le-am schimbat pe primele la 8500km si au trecut 15000 de km de cand le am puse. As mai merge vreo 2-3000km cu ele. Voi ce ziceti? Ati mers mai mult cu ele se poate intampla ceva?

      Comment


      • eu am schimbat filtrele de gaz dupa 18000 km
        My Ride BR 86 TIV Mai Furios Si Mai Iute

        Comment


        • Eu pe prima revizie am dat vreo 460 RON @18800km iar acum ma apropii vertiginos de 38800 (limita de 20k - am 36500 sau 1 an face in septembrie masina) si tre` sa fac revizia , dar am fost la Delta PLus ~500RON (cu placute si 420 fara) si la IATSA Bascov (Automond ii zice acum) (au zis ca ce oferta mi-a facut DELTA PLUS ei imi vor lua mai putin au zis ceva de 380 RON ) si chiar mi-au dat preturi foarte bune . Sper sa nu bage si alte costuri in plus ca sa creasca factura ca s-asa nu prea am bani
          1.6 MPi Icy White

          Comment


          • Am logan 1.4 mpi gpl din iulie 2007 sunt primul proprietar.Am efectuati 22783 km pana azi,am facut primul schimb de ulei la 15000 iar al II-lea schimb la 22500.Nu am schimbat filtrele gpl .Consumul la drum lung a crescut putin de la 4.7 la 5.1,alte probleme nu are.

            Comment


            • Iti cam creste nasul Asemenea consumuri vezi pe diesel si in nici un caz pe Logan 1.4 GPL
              Logan GPL 1.4

              Comment


              • Salut,
                Am logan 1.6 GPL din iunie 2008
                Am facut revizia 60K, itp si cateva cumparaturi aditionale luna trecuta. Tva-ul inca era la 19%:

                REVIZIA:
                - "Colectie antrenare distributie" = 252.4 RON
                - "Dacia Oil plus extra" = 90.59 RON
                - Set reparatie Red-Vap SE 81 GPL = 105.41 RON
                - "Kit reparatie electrovalva GPL" = 34.99 RON
                - "4 bujii aprindere" = 99.53
                - "Filtru faza gazoasa" = 244.9
                - "Element filtrant" = 55.29
                - "Kit curele accesorii" = 364.53
                - "Filtru ulei" = 24.64
                - "Discount piese" = -127.23
                - "Manopera" = 474.49
                --------------------------------
                TOTAL REVIZIE 60K 1.6 GPL = 1619.54 RON !!!

                Itp (de asemenea, la Caremil Iasi):
                Prima intrare = 85 RON (parca)
                Reglaj far si desfundare stropitori = 32.77 RON
                A doua intrare la itp = 45 RON
                ------------------------------------
                Total Itp 2ani = 162.77 RON

                Cumparaturi aditionale:
                baterie Varta Blue Dynamic ~= 350 RON (asta iarna Rombatul m-a lasat)
                Statie CB emisie receptie Cobra = 370 RON
                Antena statie CB = 130 RON
                Asigurare RCA 1 an = 570 RON
                Rovinieta 1an = 127 RON
                ----------------------
                TOTAL 1547

                Deci luna trecuta pe masina s-au dus
                1619.54 + 162.77 + 1547 = 3329.31 RON

                Macar am primit cadou un lichid de parbriz de la Caremil
                Momentan am 63700 Km, drumuri bune... si sa speram mai ieftine
                Last edited by EmanuelSescu; 24 July 2010, 15:18.
                Regards,

                Emanuel Sescu

                Comment


                • Am facut si eu 6500 km pe gpl, maine am revizia de juma' de an...cat sa coste filtrele pentru milano?

                  Comment


                  • de mult asteptam sa vad o revizie de 60k. de fapt la cea de 40k vorbisem cu baietii de la service si mi-au spus si ei ceva de 16mil. dap.am acum 48k km, cred ca in iarna ma fericeste norocul
                    in septembrie am ITP ul si rovigneta si asigurarea si de schimbat permisul...naspa rau.
                    AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                    Comment


                    • de ce nu ganditi pozitiv?

                      acum as fi vrut sa-i vad pe jmecherii cu motoare de 3000 sau 2.5 ... impozit , asigurare , nu mai vorbim de consum ...
                      cu aceiasi bani va faceti si revizia ... si nu in fiecare an
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Am scapat de revizie cu 45 de lei manopera...filtrele au fost ok si nu au trebuit schimbate, o eroare de presiune care a fost stearsa, pistonasele injectoarelor curatate, verificare etansari si cam atat.

                        Comment


                        • mai fac vreo 2000 de km si schimb si eu filtrele pt a doua oara. Daca nu gasesc ceva serios pana atunci cred ca tot la reprezentanta ma duc. Pana atunci daca aveti sugestii le astept cu placere.

                          Comment


                          • Scuza-ma ca te intreb , dar cum ti-au respins-o prima data la ITP ?
                            Pentru ce ?

                            Itp (de asemenea, la Caremil Iasi):
                            Prima intrare = 85 RON (parca)
                            Reglaj far si desfundare stropitori = 32.77 RON
                            A doua intrare la itp = 45 RON
                            ------------------------------------
                            Total Itp 2ani = 162.77 RON
                            1.6 MPi Icy White

                            Comment


                            • facut revizie langa cartierul meu la eugen si fiul schimbat filtre si tester 150 de lei cu filtrelor lor cu tot. Durata de timp aproximati o ora. Oamenii de acolo par in regula totul e ok. Patronul de acolo spunea ca el a venit primul cu ideea de gpl pe loganuri si ca dacia a refuzat. Zice ca a avut prima masina pe gpl cu rezervor torodial si ca lucreaza cu landi renzo de 8ani pana sa puna astia pe masini instalatia. Ultimile fraze sunt detalii pe care mi le-a spus in timp ce statea pe acolo. Mi s-au parut interesante de aceea vi le-am spus si voua. Reveniind la filtre aveau foarte putina pilitura in ele cred ca mai mergeau lejer 5000km. Primele de le-am schimbat au fost pe la 8000 si erau pline iar acestea dupa 17000km nu erau nici pe sfert ca cele schimbate la 8000. Parerea mea e ca puteti merge lejer 20-25000mi km cu filtrele. si daca o sa intrebati de ce le-am schimbat dupa 17000 a fost pt ca l-a mine in carte scrie ca la 15000 se schimb.

                              Comment


                              • Salut

                                E cineva care face revizia la Agrom ?
                                Am inteles ca trebuie revizie la fiecare 6 luni sau cel mult 15000 KM si costa undeva la 95 RON acuma ca altfel cica pierzi garantia.
                                Mi se pare un pic japca pe fata , dar traim in Romania si asta spune tot
                                Am o intrebare pentru cei cu multi km la bord de GPL .Se merita sa pastrezi garantia la instalatie timp de 100000 km ? Apar probleme la piesele instalatiei des si cam care ar fi cea mai mare reparatie .Pun intrebarea asta pentru ca am facut un calcul care nu prea ma avantajeaza .
                                De ex :
                                Pret revizie C+M 120RON+20ROn spaga = 140 RON (o medie )
                                Km anuali aproximativ 15000 km rezulta ca 100000 km = 7 ani
                                Perioada revizie 6 luni =7500 km rezulta in 100000 km =14 revizii
                                14 revizii X 140 = 1960 RON adica o instalatie noua

                                Se merita ? sau e mai bine daca nu ma duc la 6 luni ci la 15000 KM

                                O zi buna

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google