Revizii LOGAN GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Originally posted by garib1973 View Post
    eu am schimbat doar uleiul si filtrul la un prieten ce lucreaza la service,la 8000km, ulei de la el si filtrul original. marfa si manopera lui ma costat 1 milion, aaa si pina acum am completat la antigel 1 litru +1 litru apa. pierd pe undeva dar nu se vede.o sa ma mai uit pe la coliere...
    Salut garib1973 . Stai linistit , eu am completat 2 litri de lichid de racire in 19.000 km !!! Pierde pe la colierele de la furtunele ce duc apa calda in si din vaporizator ..... coliere de doi bani puse de srl-ul care monteaza gpl in Dacia !!!!
    Treaba romaneasca ........
    Solutia este sa pui tu coliere mai bune in locul celor de duzina folosite de srl.
    Eu am fost la IATSA la Campulung ( cand masina mai era in garantie - acum nu mai e ) si au zis ca trebuie sa imi schimbe colierele ,dar valoarea acestora nu intra in garantie . Am renuntat si la vara le schimb eu ca nu e mare filozofie !!

    Comment


    • #92
      am inteles
      le schimb si eu mai incolo
      berea cand ne intalnim sa o bem?la iepurasul? eventual...
      AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

      Comment


      • #93
        joi sau vineri ma duc la revizie as vrea sa-mi dati si mie niste ponturi ceva daca aveti. E prima mea revizie. Si am mai intrebat si eu daca e in regula daca bag ulei 10w40in loc de 5w40 mia zis cineva ca e bun si asta ( 10w40 ) pe timp de vara. in carte e 5w40. ce ziceti???????

        Comment


        • #94
          Alege si tu un DACIA OIL de la ei o sa fie prea bun pentru masina
          1.6 MPi Icy White

          Comment


          • #95
            Originally posted by givali View Post
            Revizie 1 an ( 11200 km )
            Schimbat filre ulei si aer , schimbat ulei , verificat jocuri ..... Si cam atat >>> 215 lei .
            Au zis ca filtrele de gaz nu trebuiesc schimbate acum si ca mai merg pana la 30.000 km .
            Cele 2 filtre pentru gpl costa cam 400 ron .
            Au depistat pierderi de ulei la distributie si mi-au facut programare pentru a remedia problema . Voi reveni cu detalii !!!!
            sal....noroc de tn ca ai zis de pierderi de ulei ca o imbulinam calumea ca m'ai am putin din garantie ....si m'am uitat si eu la a mea...si aceasi problema cu uleiul....de la distributie....am duso la service si ma rezolvat in vreo 4 ore, mi'a schimbat : garnitura carter ulei, simering distributie , pinion antrenare pompa , curea de distributie...si c'am atat ...

            Comment


            • #96
              referitor la pierderi de ulei, la a mea pierde pe la chiuloasa in dreptul bujiei nr 3 "deasupra"(am doar 11.000 km rulati) sa mai intamlat la cineva?
              sigpic

              Comment


              • #97
                Fuga la service . N-are voie . E problema cu quloasa
                1.6 MPi Icy White

                Comment


                • #98
                  Pierderi antigel.

                  Originally posted by garib1973 View Post
                  eu am schimbat doar uleiul si filtrul la un prieten ce lucreaza la service,la 8000km, ulei de la el si filtrul original. marfa si manopera lui ma costat 1 milion, aaa si pina acum am completat la antigel 1 litru +1 litru apa. pierd pe undeva dar nu se vede.o sa ma mai uit pe la coliere...
                  Am avut exact aceeasi problema si a trebuit sa merg la service de doua ori.Prima oara au strans colierele.O saptamana mai tarziu au demontat nu-stiu ce pe la motor si s-a rezolvat;se pare ca nu erau bine prinse din montaj furtunasele sau era de la pompa de recirculare.

                  Originally posted by andrei View Post
                  Filtrul de gaz se poate schimba si la 30.000 km, fara probleme.
                  Pai, si nu apar probleme cu garantia?Eu mai am putin si fac 15 mii de km.Ma intreb daca baietii, dupa ce desfac filtrele, o sa-mi spuna daca nu-i nevoie sa le schimb sau ma pun la plata ca sa le mearga treaba.

                  Originally posted by ingerulol View Post
                  6000 km fara probleme - mai am pana la revizii -de mirosit a GPL nu miroase (si sper sa nici nu se intample ca intru in cladirea DEALER-ului cu masina daca se intampla
                  P.S. La functionarea la rece se aude un clantanit ca de avans este de la injectoarele de GPL - m-am cam speriat - dar m-au asigurat cei de la service ca e de la ele (pana cand ajunge motorul la 90 grade functioneaza ca dizelu`
                  Asa este:nu-i problema!Si eu ma speriasem tot din cauza zgomotului, caci la preluarea masinii nu ma avertizase nimeni.Cand am ajuns la service cu problema antigelului, mi-a spus maistrul ca este normala treaba, pana se incalzeste motorul;din cate imi amintesc, mi-a spus ca-i vorba de injectoare.

                  Si poate se milostiveste cineva sa imi spuna si mie, in cazul in care stie, care este codul pentru vopseaua ALBASTRU OTOMAN METALIZAT.Scuze, dar pe thread-ul dedicat problemei nu a mai intrat nimeni de mult, iar eu tot astept.Aia de la Dacia nu s-au grabit sa-mi spuna.
                  Last edited by sci_fi_ro; 12 March 2009, 19:18. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #99
                    vinerea viitoare m-am programat revizie. mai multe amanunte atunci. Sa speram ca totul o sa fie bine. Mam uitat sub capota si am obs ca si mie mia curs pe la coliere o sa le schimb si o sa-i zic mecanicului sa le stranga mai bine sper ca asta e problema si nu alta.

                    Comment


                    • vezi ca , codul de la vopseaua masinii e trecut pe unul din stalpi,parca, citeste un pic in cartea masinii ca iti spune acolo
                      AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                      Comment


                      • Dupa cum am spus saptamana viitoare ma duc la revizie, dar aczi uitandu-ma pe forum am obs ca foarte multi au avut probleme cu pata de ulei de la distibutie. Curiozitatea ma impins si pe mine sa ma uit si nu stiu daca frica sau altceva mau facut sa vad (nu sant sigur) ca am si eu uleipe acolo. am dat cu mana si cam parea acum nu stiu ce sa zic. Intrebarea mea este?????? Sa ii zic eu mecanicului sau sa-l las pe el sa vada. Sant tare nedumerit pt ca sant incepator intre ale mecanicii si mai sant si la prima revizie si pana am sa o fac(revizia) o sa mai ceva stres. Va rog cei care ati avut problema si am vazut ca au fost destui datimi si mie ceva indicatii sau sfaturi orice numai sa fiu si eu cat de cat in tema . Deci sa ii zic eu????? Cred ca am stresat o buna parte din forum cu inrebarile mele banale (dar pt mine nu sant chiar asa CREDETI-MA ) si de-abia astept o data revizia sa termin o data cu toate astea. Masina un logan 1.4 gpl februarie-martie 2008. Va multumesc si abia astept sa revin cu informatii dupa revizie(20martie dupa ora 16 vin cu toate informatiile de la revizie. Pana atunci sanatate la toata lumea si drumuri bune fara gropi sau canale.
                        Last edited by irinell24; 13 March 2009, 17:58. Reason: completare

                        Comment


                        • Simplu : ' fiti amabil , ia sa va uitati si pe langa motor ca am impresia ca a curs niste ulei si s-ar putea sa fie din lotul cu problemele de distributie "
                          El o sa investigheze - daca e o s-o schimbe - daca nu e o sa-ti zica ca nu e Dar poti sa te uiti pe acolo si tu , bagi degetu` si daca-i umeda BINGO sa n-o gadili prea tare
                          1.6 MPi Icy White

                          Comment


                          • voi ce marca de ulei ati folosit cand la-ti schimbat. si de care 5w40 sau 10w40????????
                            eu unul as opta pt elf, voi ce folositi??????????
                            astept si eu parerile voastre pt ca ma intereseaza foarte mult!!!!!!!!
                            Last edited by irinell24; 19 March 2009, 01:38. Reason: completare

                            Comment


                            • salut.

                              ma fratilor am un logan gpl,si trebuie sa-i fac revizia de 30000.filtrele le-am schimbat la 15000.Este chiar imperios necesar sa le schimb si acum,pt ca masina merge stas.
                              si inca o intrebare: am cumparat ulei Valvoline 5w30.Credeti ca e bun??astept un raspuns.

                              va multumesc!!!!

                              Comment


                              • Ce Valvoline e?Syn Power sau Durablend?...Oricum uleiul e foarte bun
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google