Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si eu am tot un landi renzo si am observat si eu o crestere de putere

    Comment


    • acuma mai noi creste si puterea pe gaz
      Eu recomand BRC, cu montaj la Vernesti-Buzau, oameni profesionisti.

      Comment


      • Nu rade...o mica crestere de putere poti sa o ai prin supraalimentare pe anumiti timpi de injectie...
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • sa zicem ca ii maresti debitul de gaz( desi sunt povesti din filme americane), unde ajungi pana la urma ? care e rolul gazului, sa traga mai bine ?

          Comment


          • Nu sint povesti...
            Reglajul pe GPL mai ales la instalatiile lowcost sint aproximative cu abateri destul de mari...pe anumite zone si in anumite regimuri de turatie sa mearga cu amestec bogat iar in altele sa mearga cu amestec sarac...per total se merge cu un amestec ok...ECU+sonda lambda cel putin la Logan nu este prea pretentios si sensibil la aceste cazuri...face o medie ce iese ~ bine si adaptivii se mentin in toleranta...
            Rolul gazului e sa faci economie...
            Senzatia ca trage mai bine e o chestie pt unii adevarata pt altii placebo etc...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • ma refeream la povestile ca trage mai bine
              si eu le puteam zice baietilor sa`mi dea debit mai mare, dar economia unde e ?

              Comment


              • Asta cu debitul mai mare sau mai mic e poveste...voi va inchipuiti un robinet din care curge benzina
                Inchizi robinetul si gata consuma mai putin, sau invers...
                Crezi ca sonda lambda si ECU sint pune pt comanda stergatoare, ventilatoare si geamurile electrice uneori ???
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • Cea mai buna configuratie pentru gpl este prima copiere a hartii ecu benzina fara erori, resetata la parametrii de fabrica. Sunt patit cu treaba asta, cel mai bine lasi in pace graficul si mergi cu ea asa, oricum economia e mare indiferent cat iti consuma pe gpl. Cresterea reala tre sa fie cu 1-1,5%, vorbesc din ce mi s-a intamplat mie.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Oricum, treaba e ca nu are cum sa traga mai bine pe gaz decat pe benzina, oricat modifici tu mapa aia.

                    Comment


                    • Pai asta zisei si eu, eventual cu exceptia unor regimuri gen acceleratie in zona 2000rpm etc...
                      Dar la modul general trage ~la fel de bine ca pe benzina...asta daca e reglata cit de cit ok...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • Asta e cu totul alceva, ca trage la fel ca pe benzina, dar nu ca trage mai bine ca pe..
                        Eu unul nu simt diferenta, sincer zic, am mers si cu alte persoane si comutam benzina-gaz, nici o diferenta, dar bine , eu nu sunt stock la partea de motor.

                        Comment


                        • Personal am observat pe OBD (deci nu la pedala sau cronometrat) ca mai toate sistemele GPL reglate binisor (adica sa-si mentina corectiile peste tot nu pe ansamblu ) au o imbogatire a amestecului in momentul accelerarii. Asta s-ar putea interpreta ca fiind si din cauza fenomenului wall-wetting (condensarea pe peretii admisiei a vaporilor de carburant si implicit saracirea amestecului in regim de sarcina tranzitoriu) aparut la benzina in momentul accelerarii si corectat de injectia de benzina prin marirea timpilor de injectie cu un coeficient suplimentar pentru compensare. Cum gazul nu prea se condeneaza, e logic ca va ajunge mai mult gaz in motor. Majoritatea sistemelor GPL tin cont de chestia asta, dar fac o corectie medie. Se pare ca Loganul compenseaza peste medie.
                          In plus GPL-ul permite si alt avans in accelerare fara sa detoneze.
                          Iar la teste graficul de moment pe turatii joase este peste benzina apoi scade spre final.
                          Dar cu toate astea, nu cred ca cineva poate simti pe bune diferenta de moment daca motorul e OK si pe benzina si are o benzina buna. Amatorilor le propun testul de condus fara sa vada comutatorul si cu casti pe urechi ca sa nu auda injectoarele de GPL. Apoi sa roage un prieten sa comute aleator si sa ghiceasca combustibilul.
                          Ca un exemplu, mai sunt unii clienti care incep cu formula: Nu prea trage ca pe benzina, uneori chiar daca motorul e pe benzina, moment in care le arat comutatorul iar daca e pe GPL ii las in pace, o comut in mers si ii intreb daca atunci trage, asa ca le trece repede cand spun ca tot nu trage si afla ca erau pe benzina.
                          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                          Comment


                          • Ce frumos ai zis-o "Raducule" ...
                            Mai este o varianta...amestec bogat pe GPL (reglaj prost), mers o bucata buna asa, si cind o dai pe benzina trage (mult) mai prost decit pe GPL
                            Dar deja presupunem prin ABSURD ca un reglaj a fost facut naspa )
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • Aveti idee careva daca in Sibiu monteaza cineva BRC sau prins,ca in afara de Tomasetto poloneze +rezervor fabricat la Poplaca nu am gasit altceva aici.De fapt e un singur montator intr-un sat pe nume Cristian langa Sibiu.Deva are 2 montatori de BRC si e jumate cat Sibiul .

                              Comment


                              • Tomasetto e firma italiana...AC Gas producatorul ECU e polonez...
                                Si e unul din cele mai bune ECU...mai ales variantele ISA2/ Premium... STAG4 Plus e comparabila cu orice alt ECU...
                                Rezervoarele sint turcesti ca la majoritatea instalatiilor...
                                Eu unul as cauta un montator BUN, nu neaparat o firma anume...
                                Un STAG 200 reglat bine poate merge mult mai bine decit un BRC sau Landi reglat de kkt...
                                Loganurile merg foarte bine cu STAG sau cu Landi Renzo aftermarket nu varianta de uzina care nu e f fiabila...
                                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google