Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ultima intrebare e bine sa o adresezi celor de la Vernesti...altfel pot face gat la garantie...
    Ma refer la filtre...reglaj in principiu nu ai de ce sa-i faci...daca umbli la rampa , vaporizator etc...dar asta inseamna 75-100.000km...minim...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • Un prim consum mixt (70% afara, 30% oras), pe o distanta de 150 km a iesit la 10,9. Cam mare cred.
      Cam mare,intr-adevar.Eu am scos un consum mediu de 8,8.
      Am tot Landi Renzo,montata prin aprilie.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • Originally posted by danrogo2001 View Post
        Un prim consum mixt (70% afara, 30% oras), pe o distanta de 150 km a iesit la 10,9. Cam mare cred. Urmeaza sa termin gazul asta sa alimentez din alta parte si reface consumul.
        Intrebare pentru cei cu GPL din Galati - unde va faceti reglajul la GPL, schimbul de filtre?
        Consumul il faci de la gol la gol, lasi sa se goleasca de tot, fagi plinul sau bagi o anumita cantitate si vezi cati km faci pana se goleste din nou.
        Bafta!

        Comment


        • Până-n 26-28 de mil. ce instalaţie recomandaţi?
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • Stag 4 Plus sau Landi Renzo
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • BRC 24.11 unde se situează, comparativ cu cele recomandate?

              EDIT: mă gândesc la fiabilitate, întreţinere etc.
              Last edited by ursamajor; 26 June 2013, 19:29.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Oarecum in aceeasi gama dar fara senzor MAP, si senzor temperatura gaz...
                Conform :

                Daca nu ai un meserias bun in oras nu te sfatui...
                La celelalte 2 gasesti interfata si soft si eventual inveti sa ti-o reglezi singur...la BRC da cu virgula...
                Cei de prin Braila deabia monteaza si mai ales regleaza un Stag 200 binisor...
                Cel putin asa zic unii useri de prin zona...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • Păi, m-am cam programat deja la Verneşti, Buzău pentru "operaţie", de azi într-o săptămână, atunci au loc. Adică, ce să-nţeleg, că e un handicap absenţa acelor chestii? Trebuie să specific că sunt complet "afon" în ce priveşte aceste instalaţii. Din fericire, pricep repede.
                  La Verneşti nu au Stag4, însă au Landi Renzo. Diferenţa de bani, în favoarea BRC să însemne că, deşi e mai scumpă, e mai slabă?

                  Ca idee, aveam 3 opţiuni:
                  - Landi Renzo la 2000 lei,
                  - BRC la 2450 lei,
                  - BRC cu kit Vale (parcă aşa a zis cucoana) - la preţ de Landi Renzo.
                  300 de lei în plus pentru rezervor toroidal.

                  Unii laudă BRC-ul 24.11, după ei m-am luat, că nu răspunsese nimeni.
                  Last edited by ursamajor; 26 June 2013, 19:45.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • In mod normal da este un handicap...in lipsa lor se da cu presupusul, se merge pe o anumita corelatie temp apa/temp gaz...dar aceasta corelatie este facuta in anumite conditii de montaj...ce difera de la masina la masina si de montator la montator...
                    Landi de ex pune senzor pe rampa/direct la sursa), la STAG ai pe furtun chiar inaintea rampei...
                    Depresiunea in galerie iar este luata in calcul de softurile de GPL...ori numai la reglaj ori in timp real...instalatiile bune fac corectie in timp real...
                    BRC PD si MY10 au asa ceva...
                    Pe link-ul dat erau si destule cucuri... gen "...La stag trebuia sa fac revizia la 6 luni chiar daca faceam 1000 de km in alea 6 luni..."
                    Ceea ce este total aberant...poate or fi unii montatori dusi cu vaca...
                    Uita-te si cat costa o rampa de injectoare BRC si una de la LR sau STAG...filtre.etc...
                    Daca ar numai gaz de calitate buna cum e prin vest poate ar merita...dar la noi calitatea buna e un vis frumos...
                    Loganul merge super ok si cu STAG 200 sau cu LR clasic...nu cel de fabrica care e de kko, ci ma refer la modelul de pina anul asta...acum au scos mai multe avioane care mai de care mai smechere...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Bun şi-atunci dintre cele 3 opţiuni să înţeleg că la cei 2000 de lei Landi Renzo oferă tot atât ca şi cea mai scumpă? Din contră, pe undeva citisem că injectoarele de la LR se duc cam repede şi sunt scumpe. Acum, ce să zic, nu-s foarte informat, dar vreau. Pe de altă parte, nu-mi strică 4 milioane jumătate, diferenţa dintre cele două.
                      Asta pe care-o montează amicii e "de-aia bună"?

                      E pe undeva material didactic de citit despre aceste instalaţii?
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • Injectoarele ce vin pe echipare fabrica...adica cu GPL din fabrica nu astea montate ulterior...
                        Astea sant 400RON rampa nu injectorul
                        In link-ul pus in stg ai 2 rampe...cea de sus e after market si cea de jos e cea de fabrica...
                        Vezi pe site la proeco ai descrierea la Landi...toate modelele de pe piata...
                        Eu unul acum as alege STAG...dar din cele 2 de mai sus Landi...
                        In regim de taxi LR duce ~100k numai cu schimbatul filtrelor...dupa aia se lasa cu schimbat injectoare/reconditionat vaporizatorul...asta depinzand de ce gaz pui/daca schimbi filtrele la timp etc...daca o intretii ok atunci depasesti 100k...
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • Cred că am să rămân la BRC. Din ce am mai citit şi mai în urmă, pentru mine e alegerea optimă. Fiabilitatea şi stabilitatea mă interesează, în primul rând, nu să-mi bag eu nasul în reglarea instalaţiei.
                          La ai mei 75.000 km în 8 ani, probabil că n-o să ajung să schimb injectoare sau altele costisitoare, decât dacă o să am ghinion, dar e esenţial şi să funcţioneze stabil jucăria, fără a fi nevoie de reglaje relativ dese şi pare-se că BRC stă mai bine la capitolul ăsta vs. LR şi Stag.
                          Mulţumiri pentru păreri.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • De BRC nu auzi multe ca lumea nu sta sa faca reglaje ca nu e nevoie, nu au probleme, nu se "decalibreaza" in timp.
                            Bre moog daca tot daca tot ai amintit de 100k la injectoarele LR spune si de cei 500k la injectoarele de la INO de pe BRC
                            Apropo de BRC iti recomand sa citesti despre ele pe alte forumuri unde detinatorii de asa ceva sunt in numar mai mare (ex. forum Kia, Chevrolet si altele )
                            Mai este un user Alexys care a trecut pe BRC de ceva vreme si care se pricepe din ce scrie destul de bine la instalatiile gpl, poti sa-i ceri o parere si lui in calitate de detinator.
                            Recomandarea mea este sa te documentezi bine inainte de a lua decizia, eventual amana montajul ca tot aia e daca va fi cu 2 saptamani mai tarziu.
                            Legat de reglaje si interfata: la BRC este la fel de simplu ca si la STAG, exista si soft si scheme de interfata pe net. Nu are sensor MAP (decat varianta P&D) intradevar, dar daca are masina (motorul) nativ sensor MAP nu iti mai trebuie MAP-ul de la BRC ( a mea de exemplu are). MAP-ul te ajuta ca poti sa-ti faci singur calibrarea, mai ales calibrarea in mers. Bafta la alegere si sa ne spui si noua ce ai ales si de ce.

                            LE: MAP-ul se foloseste doar cand se face calibrarea initiala iar in cazul motoarelor care nu au MAP nativ se monteaza un MAP din kitul de instalare BRC care apoi se demonteaza dupa finalizarea calibrarii. Ca spirit de gluma: nu are MAP ca nu ii trebuie, nu se decalibreaza :P
                            Last edited by Johnny_L; 26 June 2013, 22:25.

                            Comment


                            • Eu am judecat altfel, folosind logica.
                              Păi, dacă acele instalaţii la care întreţinerea e la jumătate faţă de BRC au injectoare (sau, unele, electrovalve) aşa ieftine, cum mă-sa sunt aproape la fel de scumpe ca şi BRC nou montate? N-ar fi trebuit să fie mult mai ieftine? Căci diferenţa de preţ e cât a unui injector BRC... Cam dubios.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • A venit vremea sa pun si eu gaz pe masina.

                                Este un Logan 1.6 16v Euro 5 cel cu clapeta electronica.

                                Am gasit asa:

                                - LR cu rezervor toroidal de 58 L la pretul de 2 300 RON
                                - BRC cu acelasi rezervor la pretul de 2 750 RON
                                - Tomasetto cu rezervor toroidal de 54 L la pretul de 2 800 RON si 3 100 RON cu injectoare de ultima generatie.

                                Astea sunt ofertele gasite si nu prea stiu pe care sa o aleg.

                                Un sfat primesc si eu de la voi ?
                                sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google