Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am specificat sus că ar fi bine să fie consumul real ca acela din bord... De aceea am şi aşteptat să se termine gazul, să revin cu un consum calculat.

    Ei, Rac, nu e chiar cu 2% mai mare. Trăgând linie, 500 km (în cap!) cu 43 de litri de gaz, ceea ce înseamnă 8,6%. Ultimii 150 km s-au făcut în regim de oraş. Eu zic că la stilul de mers şi încărcarea maşinii (pasageri, bagaje şi AC permanent), e destul de OK.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Cati km ai parcus si cat gaz mai ai ?
      sigpic

      Comment


      • Nu va suparati,dar aici e topicul dedicat consumului.Eu zic sa ne mutam acolo.
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • Ursamajor,sa fii exceptia de le regula specificatiilor producatorului, ar fi foarte bine.Cu GPL,aceeasi motorizare,alta instalatie(tomasetto) am peste 300.000 km rulati !Banuiesc ca stiu ce vorbesc.....

          Comment


          • rey, ai citit postarea dinaintea ta?

            rac, 8,6%>7,8%. ca nu e mai mare cu cat vrei tu, nu e treaba mea.

            Am făcut omologarea la RAR astăzi, când eram programat. 178 lei, cu menţionarea CO2 în carte.
            Last edited by ursamajor; 9 July 2013, 14:18. Reason: Automerged Doublepost
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Mai nou se trece si CO2 in carte ?

              Comment


              • Numai opţional. Deocamdată...

                Originally posted by Rac View Post
                Ursamajor,sa fii exceptia de le regula specificatiilor producatorului, ar fi foarte bine.Cu GPL,aceeasi motorizare,alta instalatie(tomasetto) am peste 300.000 km rulati !Banuiesc ca stiu ce vorbesc.....
                http://www.agrom.ro/avantaje.htm
                Din linkul tău:

                Consumul litric de GPL pentru un motor este cu maxim 10% mai mare decat consumul de benzina, fapt datorat densitatii GPL care este mai mica decat cea a benzinei.

                Adică 10% din 7,8l/100km înseamnă 0,78 litri. 7,8+0,78=8,58 l/100km, iar mie mi-a dat 8,6 l/100km, consum calculat gol-gol. Cin'te-a minţit că e cu 2 litri la suta de km mai mare consumul pe GPL faţă de cel pe benzină?
                Probabil că trebuie să mai faci 300.000 km până să te dumireşti ce şi cum...
                Last edited by ursamajor; 9 July 2013, 17:12. Reason: Automerged Doublepost
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • Sa traiesti sa stapanaesti sanatos instalatia si sa faci deasemenea 300.000.Nu are rost sa continuam !
                  Last edited by Rac; 9 July 2013, 18:44.

                  Comment


                  • da landi rezor e foarte buna si eu st foarte multumit de ea

                    Comment


                    • asa dau toate la inceput. dupa aia sare de cei 10% in plus, dar tot ramai pe profit.

                      Comment


                      • Vreau sa-mi montez si eu o instalatie GPL si am nevoie de sfatul vostru despre producatori, modele, intretinere si tot ce tine de ele.
                        Deci.... ce marca/model mi-ati putea recomanda pentru un 1.4mpi?
                        Mentionez ca nu vreau ieftineli, dar nici top-end sa dublez valoarea masinii .
                        Doresc o instalatie buna, fiabila, cu un cost de intretinere ok, un fel de "Logan al instalatiilor GPL" adica sa-si faca treaba fara prea mari probleme .

                        Comment


                        • Citeşte AICI. Mai ales paragraful 2.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • Adica cu alte cuvinte alege orice instalatie de gpl, landi renzo, stag200 sau chiar 300 sau BRC.

                            Totul depinde de finante. Or sa existe pareri pro si contra la toate instalatiile, iar colegii de pe forum de asemenea au parerile impartite, tu sa alegi.
                            sigpic

                            Comment


                            • Pe mine ma intereseaza fiabilitatea, costul de intretinere, modul de functionare al motorului dupa montaj, cat de bine/usor se poate regla etc.
                              Nu vreau sa ma duc la atelier, sa pun mana la ochi si sa pun degetul pe lista la nimereala, tocmai de asta ma informez ca sa aleg ceva cu un raport calitate/pret optim.
                              Cum am mai zis, nu vreau ceva ieftin sa ma bucur ca am dat putin pe ea dar apoi sa ma trezesc ca nu-mi tine relantiul, ca 10 mecanici n-o pot regla calumea, ca schimb injectorii ca pe sosete si alte magarii, dar nici nu vreau sa dublez pretul masinii.
                              Tocmai de asta astept opinii de la utilizatori, pro/contra, costuri de intretinere, probleme aparute, mai ales cei cu km buni facuti, ca acolo se cern producatorii.

                              Comment


                              • Pai ai nimerit topicul potrivit, eu zic sa o iei de la inceput cu acest topic si sa il citesti, ai sa vezi pareri si pro si contra ale unor instalatii de gpl.

                                Spor la citit
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google