Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • vitriol, bagă LR. N-ai să regreţi.
    Uite AICI cum s-a montat la mine.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Voi va laudati fiecare ce are in ograda... dati niste argumente nu doar ca a mea ii mai buna. Montajul poate sa difere de la service la service, indiferent ce instalatie alege clientul sa puna... Si la mine s-a montat exemplar parca ar fi fost de fabrica.
      Adevarul adevarat si demonstrabil e ca la Tomasetto pe langa fiabilitate, piesele si filtrele sunt mai ieftine, softul si interfata se gasesc usor si cel mai important aproape oricine cu ceva cunostinte de mecanica o poate regla cat de cat bine, asta inseamna user friendly, sa nu iti prinzi urechile pe acolo prin setari si parametri.
      Si nu spun asta pentru ca am Tomasetto. Si eu am avut aceasta dilema, nu stiam ce sa aleg Tomasetto sau LR si m-am documentat putin si cele citite m-au facut sa aleg TT.

      Comment


      • Piroman ai partial dreptate.
        Dar ca sa fiu total corect Landi Evo One = STAG 4. Apropo de toate optiunile posibile.
        Razvy are dreptate cand recomanda STAG 4. Diferenta nu e considerabila si se merita daca cumva vor fi probleme. Dispare si chestia cu carcasa de plastic

        Avand in vedere ca din cauza masinii proprii + instalatie GPL m-am apucat de diagnoza auto si GPL (ca hobby) , as recomanda tot STAG.
        Daca ai bafta sa dai peste natarai si ai o masina iesita din tipar (am vazut un Logan cu timpi sub 3ms , culmea e ca era in parametri in rest) si vrei sa o reglezi singur, deja iti da cu virgula la Landi, presupunand prin absurd ca gasesti soft.
        Spre deosebire de Piroman cand cautam instalatie eu am sapat cam prin toate instalatiile ofertate la noi : Milano, BRC, Prins, Bigas, Landi, Tomasetto etc...
        Calitatea peste medie, fiabilitatea ridicata, soft free si super ok comparativ cu celelalte mi-a determinat alegerea. Stag 300 Plus / noul ISA2. Anul asta upgrade la 300 Premium, care nu se merita la masinile uzuale.
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • Pai eu am montat la reprezentanta sa nu pierd garantia si mi-au dat de ales intre LR si Tomasetto din cauza asta nici nu m-am mai documentat despre altceva, am mai citit pe alocuri despre BRC dar doar asa sa adaug la cultura generala.
          Pana una alta noi astia care avem deja gpl, i-am expus nispe argumente si niste puncte de vedere colegului care vrea sa-si monteze instalatie. Ramane ca el sa ia decizia care o considera inteleapta. In rest Bafta!

          Comment


          • Cu rezerva mica lipita de bancheta spate ai 90% din spatiul initial, daca pui rezervor toroidal in locul destinat rezervei clasice.

            Comment


            • Originally posted by moog View Post
              Piroman ai partial dreptate.
              Calitatea peste medie, fiabilitatea ridicata, soft free si super ok comparativ cu celelalte mi-a determinat alegerea.
              Asta cu softul nu ştiu cât de argument este, fiindcă majoritatea nu stau să-şi regleze singuri instalaţiile. Până la urmă, n-am pus-o să-mi fac de lucru la ea, ci să funcţioneze cât mai mult în parametrii originali. Mie la Verneşti nu mi-au recomandat Stag, şi aveau 200 şi 4. Vă las pe voi să speculaţi de ce.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Daca LR era mai scumpa speculez de ce te-au indrumat inspre aceasta. Cat timp sunt in garantie nu pica niciuna, dar dupa ce ies din garantie te poti trezi cu dereglari sau defectiuni. Daca nu vrei sa treci prin service doar daca e caz de forta majora o reglezi singur. Si sunt convins ca nimeni nu si-a montat instalatie gpl ca sa surubareasca la ea tot timpul, la fel e valabil si cu masina, dar o banala revizie si un reglaj se poate face in garaj acasa.

                Comment


                • Nu, nu era mai scumpă, erau la acelaşi preţ.
                  Cum am spus, sunt oameni care au altceva mai bun de făcut decât să şurubărească. De aceea, "avantajul" softului free de la Stag mie-unuia mi se pare nul. Şi sunt convins că şi multor altora. Nu m-a făcut 100 lei s-o dau să mi se facă reglaj ţuţ (la o adică), fiindcă tot trec des prin zona Verneştiului şi, din câte ştiu, sunt cei mai buni, dovadă şi faptul că instalaţia merge ceas.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Multumesc tuturor pentru sfaturi si pentru promptitudinea de care ati dat dovada.

                    Ursamajor, cat te-a costat instalatia la Vernesti? Eu am sunat si mi-au cerut 2550 lei pentru Landi Renzo cu toroidal de 54.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Parcă ceva mai ieftin, 2300 sau 2400.
                      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                      Comment


                      • poate ca cei de la Vernesti vre-o promotie in aceasta perioada.

                        Comment


                        • @ Vitriol eu iti zic decat sa nu faci greseala sa pui cilindric. Sfatul asta l-am primit si eu inainte sa pun gaz, si ma simt responsabil sa il zic mai departe!

                          Faci rost de o roata mica de rezerva si nu vei avea dureri de cap. Uite in poza unde i-am gasit eu loc prinsa cu soricei de plastic.

                          Ca pret, eu in octombrie anul trecut am dat 2650lei, BRC, toroidal 58l.
                          Mai multe aici, postul 291.

                          Off-topic: Luna trecuta am fost cu un var la Vernesti sa monteze si el. Baietii s-au extins, au si sala de asteptare cu canapele, tv-uri, ca in occident ) . Ii recomand cu cea mai mare placere in primul rand datorita profesionalismului de care dau dovada.
                          Attached Files

                          Comment


                          • Vitriol, eu am bagat butelie de 60L, cilindric.
                            Am preferat autonomia in locul spatiului, spatiu care a ramas este suficient, 4 persoane si bagaje in concediu(doar un ghiozdan in masina) si nu am a ut probleme.

                            Comment


                            • Vitriol uite cum arata cu toata de rezerva pe 14, spatiu berechet si toroidal de 52
                              Attached Files
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Las pozele sa vorbeasca. Parerea mea este ca o cilindrica e mult mai buna decat toroidala.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google