Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poti pune si LR, se potriveste pe motor si e mai ieftina un pic. La Braila gaz la 2.85 e la Rompetrol pe centura. Pana acum (8000 km) fara probleme.
    Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

    Comment


    • Landi Renzo am eu și de 450 lei diferență între ea și BRC, am mers destul pe gaz. Și nu regret deloc faptul că am plecat chitit la Vernești să pun BRC și m-am întors cu LR. Cum am mai spus, la nivelul Loganului e bună orice instalație contemporană bine reglată.
      Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
      Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

      Comment


      • salut vreau sa imi monte si eu o instalatie de gaz puteti sa imi spuneti cam cati banii mar costa totul si sa imi recomandati vro instalatie?

        Comment


        • Nu îți pune frate instalatie GPL, strică motorul...

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
          sigpic

          Comment


          • Citeste cateva pagini si te lamuresti ce instalatie sa pui. Cat despre pret, intre 2300 si 2700. Depinde ce instalatie vrei.
            Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

            Comment


            • Instalatie PRINS ECM VSI 4

              Detin o instalatie Gpl Prins VSI-4, de cca un an , ce pot sa va spun este faptul ca instalatia mi-a creat o groaza de probleme decand o detin, in schimb rulajul cu ea este foarte buna, in sensul ca motorul 1.6 16v de opel merge mai bine cu gaz decat cu benzina!
              Masina este o zafira din 2000-2001, iar instalatia a fost montata in germania la Benkel in 2006!
              Deci cand am luat-o nu stiam nimic daca ea avea reviziile la zi sau nu, deja imi facea figuri, in sensul ca imi murea la relantiu, de cele mai multe ori in intersectie dadea sa moara,fluctua turatia pana murea!
              Asa ca am gasit pe net ca Agrom service din bucuresti sunt cei mai mari, asa ca am fost la ei!
              Am inlocuit filtre si o recalibrare, filtru ala mare a fost in jur de 200 lei, restul nu mai retin, oricum revizia a fost cu totul vre-o 300 lei!
              Treaba este ca dupa ce mi-a fost recalibrata, a inceput sa consume intre 9 si 13% pe gpl, unde inainte imi lua 8 si in oras max 10%!
              Am ramas asa cu acest consum, pana in iarna asta cand am observat ca prima trecere pe gpl dimineata se face cu socuri.....asa ca am fost la ei din nou si a reiesit faptul ca este reductorul de vina, asa ca am inlocuit kitt reductor la ei cca. 250 lei, si o recalibrare!
              Rezultat nu mai trece cu soc mare, si nu mai face asa des, ci foarte rar, iar consumul este intre 10 si 12%!
              La reductor membrana a fost de vina prezentand unle protuberatii pe suprafata ei(basici), si de aici scapa ceva lichid...cel putin asa au spus!
              Sper sa fie de ajutor ceea ce am scris!

              O sa merg la ei pt o recalibrare cat de curand!

              Prinsul este o instalatie de top dar foarte costisitoare, in schimb intervalele de schimb sunt mai mari!

              Comment


              • adica defecta iti consuma 8-10 si reparata consuma 10-12? buna treaba...

                Comment


                • prins ecm vsi 4

                  Ce sa zic....cam asta ar fi o concluzie sanatoasa!
                  Dar trebuie luat in calcul si un aspect minor si anume:
                  - masina la inceput avea o harta calibrata pt gazul comercializat afara, iar cand eu am utilizat gpl-ul din tara, motorul dadea sa moara!
                  Asa ca ei au recalibrat cu o harta cu amestec mai bogat, ceea ce se vede si din valorile inregistrate de Opcom la functionarea sondelor lambda!
                  Este o parere!

                  Comment


                  • chiar nu stiu daca gazul e diferit in alte tari... poate nu stiau cu ce se mananca si ti-au dat gaz ca sa nu mai moara

                    Comment


                    • Unii se mai si pacalesc cand calculeaza consumul...Scoti 10%GPL cu Zafira in oras cand o zbura Ponta fara/din F16...
                      Poate cand e orasul gol...
                      Prins este o instalatie superbuna, dar cele aduse din afara nu au fost intretinute in ultimii ani,sau au stat la vnazare...vaporizatorul si injectoarele se cam duc...
                      De reglat la ele nu prea ai ce...tocmai am butonat vreo 2 sa le fac sa mearga...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • Instalatie GPL Prins VSI 4

                        Locuiesc in Targoviste unde traficul nu este infernal ca in alte parti si semafoare foarte putine, asa ca in oras imi consuma iarna un 10,5-11%, iar vara 10% fara aer conditionat, cu aer conditionat undeva 11-11,5%, iar cu masina plina cu 7 pasageri si aerul in blana imi ia 13%!
                        Va mai povestesc ceva curios, daca plec la un drum lung, si fac plinul la gaz, si merg 100 de km cu o viteza medie 110km/h cu aer pe poz 2, si apoi fac plinul din nou si impart la km imi consuma si 7,5-8%, iar daca o las sa se consume pana se aprinde becul rosu si alimentez din nou imi reiese un consum de 9-10% per total, cu toate ca regimul de functionare este acelasi constant!
                        Suspectez ca imi indica eronat plutitorul din rezervor, pt ca el mai ramane blocat cateodata daca masina sta intr-o parte, trece un timp pana se mai aprind si becurile verzi!
                        Am cerut sa se uite la el dar au spus ca este GZWM ZTP P cu valva de presiune nu stiu de care, si ca ei nu monteaza asa ceva, doar daca vreau sa-l inlocuiesc de tot cu un alt rezervor, asa ca am zis pas pana imi expira asta!
                        Instalatia in sine este foarte buna, am mers cu 170km/h cu ea fara probleme sau emotii!

                        Comment


                        • Revin cu date noi, in legatura cu instalatia mea Prins:
                          - am facut un drum Targoviste-Cluj Napoca-Alesd si retur 1045 de km cu 86l de GPL, un consum de cca 8,2%, un consum multumitor pentru mine la motorizare pe care o detin 1.6 16v 101HP.
                          Mentionez ca schimbarea a venit din folosirea unui alt regim de exploatare a-l motorului, si anume nu am mai schimbat treptele sub 2500 de ture, iar viteza media a fost 110km/h,cu maxime de 140km/h!
                          In schimb imi consuma uleiul in draci cum trec de 4000 de ture!

                          Comment


                          • Daca e motorul din semnatura consumul este ok, inclusiv cel de ulei
                            Mai ales la turatii mari...si a mea nu zice nu daca ii dai 5W full sintetic si ture multe
                            In principiu ar trebui sa schimb numai filtrul din cand in cand ...la urmatorul schimb o trec la regim pe 10W... asta ii sta in gat
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • Asta cu uleiul e buna, ieri am montat pe astra acelasi motor, ii lua 9litri ulei la 10 000km, cred ca e suficient sa ii schimbe simeringurile la supape, compresia era ok.
                              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                              Comment


                              • in bucuresti a montat cineva la ultragaz ? stiti ceva de ei ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google