Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • deci concluzie ... e ca tot nu stiu de care sa pun .... un coleg de servici a pus pe un audi tomasetto si ma sfatuia si pe mine sa imi pun ca e cea mai buna ... dupa parerea lui ..

    Comment


    • Tomasetto Stag 4 Plus...
      Sau Qbox...
      200 varianta noua e slaba...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • Multumesc... mult moog

        Comment


        • Sal si un an nou fericit si multa sanatate va doresc tuturor.Am si eu o intrebare vreau sa montez o instalatie gpl cam dupa 15 ian la Buzau la pro gaz Varnesti un landi renzo cu rezervor de 60 l in spatele banchetei ce parere aveti a mai montat acolo cineva cum sunt baietii??Costa 2050 ron

          Comment


          • Citeste macar 10-20 pagini din cele 100 si vei gasi raspunsul...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • Sal acum pe timp de iarna va face bruma pe butelie?cand masina merge pe gaz pompa din rezervor mai merge???

              Comment


              • Salut.Sunt posesorul unui Logan Laureate fabricat in iulie 2010, cu motorizarea 1.4 MPi.
                Ma intereseaza opinia dumneavoastra in legatura cu montarea unei instalatii GPL.
                Instalatiile la care eu m-am orientat sunt urmatoarele modele:
                1. BRC,
                2. Landi Renzo,
                3.Tomaseto.
                Mi s-a sugerat sa le montez la SC.Progaz sau SC.Sebi, din Buzau.
                Mentionez ca sunt din Slobozia Ialomita.
                Astept parerile Dumneavoastra.
                Va multumesc

                Comment


                • Sal eu tot sin Slobozia Ialomita sunt, daca nu te grabesti cu gpl u eu o sa montez pe la sfarsitul lunii ian la buzau pro gaz, un L R si mai vb,a montat cineva din oras am vb cu el si nu se cunoaste nimic pe unde a umblat baietii a costat 2050 ron

                  are vreo 8000km si nici o problema
                  Last edited by manujupanu; 2 January 2015, 14:49. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by manujupanu View Post
                    Sal acum pe timp de iarna va face bruma pe butelie?cand masina merge pe gaz pompa din rezervor mai merge???
                    Salut si la multi ani!
                    Eu am gpl de 2 ani si n-am obs sa faca pe butelie condens (eu am toroidala) si daca face, n-are nimic. Pompa din rezervor merge si cand esti pe gaz si te sfatuiesc sa o lasi asa. Cat timp nu circuli cu becul aprins la benzina n-are absolut nimic. Sa ai tot timpul 2-3 liniute la benzina si va fi ok.

                    @marian - poti pune oricare instalatie dintre cele enumerate de tine, la logan merge foarte bine oricare din ele. La ultimele 2 sunt ceva mai ieftine filtrele si piesele. Brc e mai performanta si ceva mai scumpa, si dupa parerea mea nu se justifica la logan daca e diferenta mare de pret intre brc si restul, avand in vedere ca sunt mai scumpe si consumabilele. Parerea mea, daca montatorul e renumit cum sunt cei de la vernesti de ex, poti pune o instalatie mai ieftina cu butelie mare ca sa ai autonomie crescuta reglata calumea nu o sa ai treaba cu ea.

                    Comment


                    • Salutare,

                      Eu mi-am montat un Landi Renzo Evo One la Vernesti in luna Noiembrie si sunt super multumit de cum merge masina si cum a fost montata instalatia. La montaj au avut baietii grija sa trateze table acolo unde au dat gaurile precum si la felul in care au reglat instalatia. Am deja 9000 de km facuti pe gaz si pot sa spun ca masina merge la fel de bine pe gaz ca si pe benzina, daca nu chiar mai bine....

                      Comment


                      • Va multumesc mullt pentru informatii. Panait si Manu daca sunteti amabili as dorii sa ne cunostem si poate Manu mergem impreuna la Vernesti.Cu multumiri.

                        Comment


                        • Originally posted by piroman22 View Post
                          Salut si la multi ani!
                          Eu am gpl de 2 ani si n-am obs sa faca pe butelie condens (eu am toroidala) si daca face, n-are nimic. Pompa din rezervor merge si cand esti pe gaz si te sfatuiesc sa o lasi asa. Cat timp nu circuli cu becul aprins la benzina n-are absolut nimic. Sa ai tot timpul 2-3 liniute la benzina si va fi ok.

                          @marian - poti pune oricare instalatie dintre cele enumerate de tine, la logan merge foarte bine oricare din ele. La ultimele 2 sunt ceva mai ieftine filtrele si piesele. Brc e mai performanta si ceva mai scumpa, si dupa parerea mea nu se justifica la logan daca e diferenta mare de pret intre brc si restul, avand in vedere ca sunt mai scumpe si consumabilele. Parerea mea, daca montatorul e renumit cum sunt cei de la vernesti de ex, poti pune o instalatie mai ieftina cu butelie mare ca sa ai autonomie crescuta reglata calumea nu o sa ai treaba cu ea.

                          Ei, uite aici se incurca treaba !

                          O fi BRC scumpa, or fi consumabilele mai scumpe la BRC, insa intervalul de revizie este mult mai mare. Se recomanda revizie de intretinere la 30 000 km pt BRC.

                          Fiind o instalatie mai performanta, nu cumva acum se justifica? In loc de 3 revizii la celelalte instalatii, la BRC faci una singura. Timp pierdut mai putin, drumuri mai putine la service, etc.

                          Am fost la prima revizie cu BRC-ul meu montat pe 1.6 16v Euro 5. Aveam aia 23 000 km, dintre care aproximativ 15 000 km au fost facuti cu instalatia montata pe 1.6Mpi, masina cea veche. Filtrele erau curate, aproape ca noi. Baietii au spus ca le-au cam schimbat degeaba. Am insistat sa le schime, tin mult la fierul meu.

                          Si fiindca sunt fidel si merg la Vernesti chiar si pentru un reglaj fin, am primit pret promo pt revizia aceasta. Asadar, unde este dezavantajul financiar pt BRC?

                          Cand faceti calcule, faceti-le corect, luati toate variabilele.
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • Daca intervalul de service este mai mare pot aparea probleme din cauza gazului prost.
                            Ori ca ai brc, lpgtech sau ac daca gazul este prost si tu schimbi filtrele numai la 30k s-ar putea sa iti strici ceva pe acolo.
                            Astia carea au pus gaz pe masina mea mi-au oferit garantie pe VIATA la piese si manopera. Trebuie insa sa fac revizia la ei.

                            Comment


                            • Eu am brc și revizia e la 15000 în cartea de revizie...
                              www.loganclub.ro

                              Comment


                              • Intervalul recomandat de ProGaz Vernesti pt BRC-ul de la mine este de 30 000 km.

                                Repet, am fost la 23 000 km si filtrele aratau impecabil. Baietii de acolo mi-au aratat cum arata un set de filtre colmatate, scoase de pe o masina la care nu se facuse revizie de vreo 60 000 km !!!
                                Avand in vedere faptul ca instalatia s-a platit deja singura, de acum incolo voi incerca sa ajung la revizii intre 15 000 si 20 000 km. Pretul unei revizii cu tot cu plimbare pana la Buzau nu este deloc mare. In plus, este o reala placere sa stai de vorba cu oamenii de acolo, sunt pasionati si dedicati.
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google