bricheta pe direct

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bricheta pe direct

    Cum pot sa scot legatura de la bricheta de pe cheie si sa o introduc pe direct? Cum procedez? Posed un Logan Laurete.

  • #2
    Salut.
    Cred ca trebuia sa te exprimi altfel.
    Cum poti alimenta bricheta pe direct?Sa nu mai fie functionala dupa contact?
    Pai cred ca trebuie sa cauti un fir rosu(+permanent)cauta in cutia cu sigurante,acolo vei gasi firul rosu,de care ai nevoie.
    Numai bine.
    Un Logan----YNG-----
    Numai bine.

    Comment


    • #3
      Acel fir rosu <+permanent> il dau cap la cap cu cel al brichetei?

      Comment


      • #4
        Numai sa nu-l pui peste cel negru (masa) si e de preferat sa il tai pe cel care-l inlocuiesti, pentru ca vei avea plus permanent pe toate accesoriile (cele care trebe sa functioneze pe contact) si risti sa ramai fara baterie sau sa iti ia masina foc.

        Comment


        • #5
          Cred ca trebuie desfacuta legatura dintre + bricheta si siguranta, verificat(identificat)ohmmetricsi dupa aceea conectat la +general, nu?Dar stiu ca bricheta este prin contactul de cheie. Atunci, cum procedez?
          Last edited by Duca C; 11 November 2009, 17:44.

          Comment


          • #6
            Bricheta nu e pe contact ci pe accesorii. Sincer, nu cunosc instalatia electrica, dar eu n-as face altceva decat sa trag un cablu + direct de la baterie, cu siguranta de 20A, avand in vedere ca pe bricheta poti alimenta si altele (frigider, fierbator cafea, etc) ce pot fi mari consumatoare de curent (frigiderul meu consuma 150W!).

            Comment


            • #7
              Cred ca, de la <+permanent>din blocul de sigurante, prin siguranta brichetei trece la contact cheie si dupa aceia la bricheta, nu-i asa?

              Ba, bricheta e prin contact cheie. Numai cand conectez cheia pleaca si radio si bricheta este alimentata. Am crezut ca stiti sistemul de conectare.Oricum multumesc mult pt. sfat.
              Last edited by Duca C; 11 November 2009, 17:58. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                Habar n-am, eu ti-am dat o idee cat de cat safe (dpvd teoretic). Pentru un raspuns sigur, ar trebui sa astepti sa raspunda un meserias.

                Comment


                • #9
                  D-nule Augustin(AG23YNG) ! Va rog tare mult , din instalatia masinii, aceasta bricheta este alimentata prin contactul de cheie. Deci, cum pot sa o anulez de pe contact cheie si sa o dau pe direct. Nu stiu exact sist. electric. Basca ca, bricheta are si o siguranta de 20A. Cum procedez? Va multumesc.

                  Cine ma poate ajuta? La Logan Laureate, bricheta e prin contactul cheie si are si o siguranta de 20A. Cum pot sa scot de pe contactul de cheie si sa-l dau pe direct?
                  Last edited by Duca C; 11 November 2009, 18:21. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    Salut.
                    O alta metoda,e sa mergeti la un eectrician si sa-l rugati sa va mute firul galben(+dupa contact)-e situat in unitatea de sigurante-si sa-l conecteze linga un fir cu rosu(+permanent)
                    Sau.....sau urmariti exact in cutia cu sigurante unde vine alimentarea(de la degivrare luneta,si va legati de acolo cu un fir(mai gros,exact ca cel de la bricheta,asa ca idee)
                    Dar trebuie sa anulati firul galben(ssau sa va legati de el cu firul rosu)
                    Nu stiu daca m-am facut inteles
                    Numai bine.
                    Un Logan----YNG-----
                    Numai bine.

                    Comment


                    • #11
                      la tabloul de sigurante ai pe unele + pe contact si altele + permanent(inchidere centralizata ,plafoniera,avarii,faruri).Tu doar trebuie sa alegi de unde tragi firul la + bricheta si sa-l scoti pe cel vechi.
                      CT-97-VIPsigpic

                      Comment


                      • #12
                        Da, multumesc mult pt. sfat. Maine, voi merge la masina si voi incerca o metoda sau pe cealalta si voi ramane cu cea mai fiabila. Multumesc inca o data. Pacat ca nu avem si noi acces la o schema electrica ale acestei masini, ca ne-am putea ghida pentru mai multe. Nu stie nimeni de o astfel de schema. Voi merge babeste si pe masuratori si pe baza celor indicate. Cand voi obtine ceva bun, cu siguranta va voi contacta sa va multumesc inca o data pentru sfatul Dvs.si reusita mea.

                        Deci, multumesc si D-lui Augustin si D-lui SANTO. Am luat act.
                        Last edited by Duca C; 11 November 2009, 19:53. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          Duca...da-mi un mesaj privat cu o adresa de email si iti trimit eu schema...asa stiam ca o am...daca nu o caut...dar o intrebare...pentru ce iti trebuie plus permanent pe bricheta?
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Salut.
                            Cu multa placere.
                            Ma bucur ca te-am putut ajuta.
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Duca C View Post
                              Da, multumesc mult pt. sfat. Maine, voi merge la masina si voi incerca o metoda sau pe cealalta si voi ramane cu cea mai fiabila. Multumesc inca o data. Pacat ca nu avem si noi acces la o schema electrica ale acestei masini, ca ne-am putea ghida pentru mai multe. Nu stie nimeni de o astfel de schema. Voi merge babeste si pe masuratori si pe baza celor indicate. Cand voi obtine ceva bun, cu siguranta va voi contacta sa va multumesc inca o data pentru sfatul Dvs.si reusita mea.

                              Deci, multumesc si D-lui Augustin si D-lui SANTO. Am luat act.
                              nu ai pentru ce!succes!
                              CT-97-VIPsigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google