Probleme La Sonda De Kilometraj - Ajutor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme La Sonda De Kilometraj - Ajutor

    salut. am o mica problema la ceasul de kilometraj. din cand in cand imi pica acul la zero km si ramane acolo nemiscat pret de cativa km dupa care isi revine si tot asa. mi s-a spus ca ar fii probleme cu sonda de kilometraj. ce credeti ar trebui schimbata vreo piesa pe acolo. a mai avut cineva aceasta problema?

  • #2
    pai intai ar trebui verificate toate masele si contactele eventual curatate putin cu spray , ma refer la mufele din captorul de viteza si tabloul de bord, si daca tot se reproduce merita probat un captor de viteza (piesa aceea de plastic ce intra in cutia de viteze) .
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • #3
      aceeasi problema o am si eu....ai rezolvat-o??? ce i-ai facut???

      Comment


      • #4
        probabil e senzorul de viteza de pe cutie(tahometric cred ca se mai numeste), mai sunt threaduri pe aici , cauta si gasesti ,

        ps: eu l-am curatat de 3 ori in aceeasi zi si nu am rezolvat nimic, trebuie schimbat.
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • #5
          reparatie senzor viteza

          Salutare! Am desfacut senzorul, l-am curatat(era plin de ulei in interior) apoi am vazut o lipitura rece pe unul din terminalele de la mufa. Am refacut lipiturile am pus pe ax o saiba de pasla pentru a mai opri uleiul sa intre in interiorul senzorului si am lipit la loc cu rasina epoxi. Acum e ok(am facut 250Km).
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Reparatie Captor Viteza

            Salutare! Am desfacut capacul senzorului cu scula din foto, am gasit ulei mult si o lipitura rece(vezi ultima poza), refacut lipituri, pus un inel din pasla pe ax sa nu mai intre mult ulei, lipit capacul cu rasina epoxi(2 componente).Acum dupa 250 de km e ok, nu a mai disparut viteza si ledul de defect motor s-a stins.
            Attached Files

            Comment


            • #7
              probleme mai pot aparea in mufa de sub bord.urmariti firul verde de la sonda si o veti gasi.
              www.diagnoza-auto.net

              Comment


              • #8
                Originally posted by FLORARIU View Post
                Salutare! Am desfacut capacul senzorului cu scula din foto, am gasit ulei mult si o lipitura rece(vezi ultima poza), refacut lipituri, pus un inel din pasla pe ax sa nu mai intre mult ulei, lipit capacul cu rasina epoxi(2 componente).Acum dupa 250 de km e ok, nu a mai disparut viteza si ledul de defect motor s-a stins.
                Salut Florariu. Solutia ta cu refacerea lipiturilor mers perfect pentru mine. Am doar câțiva kilometri, sper sa nu reapară problema. La mine începuse sa nu prea mai meargă vitezometrul. Multumesc!

                Comment


                • #9
                  poate explica cineva pas cu pas cum se scoate?

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google