Accident Usor Cu Un Pieton

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Usor Cu Un Pieton

    Salut,

    Intai imi cer scuze daca am postat unde nu trebuie, dar nu am gasit un loc potrivit.
    Am avut si eu o neplacere mai acum ceva timp... in sensul ca am lovit un pieton in timpul unei manevre de depasire a masinilor parcate pe banda 1, in timpul careia am trecut de axul drumului. Pietonul a traversat prin loc nepermis (nu era trecere, colt de strada, etc) si fara sa se asigure complet(a declarat ca a pus piciorul pe carosabil si s-a asigurat in partea stanga - in dreapta ce-i mai trebuie). L-am dus la spital, nu a vrut sa stepte politia, i-am dat 150 de lei pentru eventuale cheltuieli (am martori) l-am dus acasa, si m-am dus la Udristei sa declar. Acolo il gasesc din nou pe individ, care a dat si el declaratie ca a fost lovit. A scos un certificat IML cu 12 zile (zice el; nu-l cred ca a avut niste vanatai si cam atat) pe care cica l-a dus la Politie. Nu mi s-a intocmit dosar penal, nu mi s-a luat carnet, nimic. Asta s-a intamplat acum 90 zile. Intre timp s-a trezit ca vrea sa mergem la Politie sa vedem daca s-a rezolvat ceva. In acest timp Politia nu a dat un semn de viata, ultima data cand m-am interesant mi s-a spus doar ca "sunt doua declaratii, in 60 de zile va chemam noi".

    Detalii in plus:
    -aveam sub 50 clar (abia o bagasem in a treia)
    -masina are capota infundata abia vizibil - am facut prostia sa zic ca nu am daune si sa nu cer de la Politie adeverinta - pot sa motivez ca nu le-am vazut pe loc (trebuie sa te uiti din anume unghi sa le vezi)
    -circulam deja de vreo 30m in depasire, dincolo de axul drumului, cand l-am lovit;
    -nu aveam nici un motiv pt care depasirea sa fi fost interzisa in zona;
    -respectivul avea o bere in mana (i s-a facut etilo-test si banuiesc ca a fost pozitiv)
    -nu am martori.

    Mai poate face ceva? Nu s-a clasat dosarul daca nu a existat plangerea penala prealabila in termenul de 60 zile? As fi eu vinovat cu ceva?

    Va multumesc frumos.

  • #2
    din ce spui tu nu esti deloc vinovat atata timp cat pietonu a traversat prin loc nepermis si fara sa se asigure dar nu prea am inteles tu teai dus la politie in aceeasi zi sau mai tr?..accidentele astea cu vatamari trebuiesc declarate imediat daca nu e cam nasol daca zici ca el are si certificat medico legal pt 12 zile...mergi din nou la politie si vezi care e treaba sa nu te trezesti ca te cheama pe la tribunal si mai dai si de altele.

    Comment


    • #3
      Stai nene linistit....
      Degeaba are el certificat medico legal ca e egal cu zero. Atata timp cat traversa neregulamentar adio si la revedere. Ba chiar ai dreptul sa ii ceri si despagubiri pt indoitura de pe capota .
      Pe de alta parte, omul poate sa te dea in judecata pe cale civila. Nu te speria,e un drept al omului asta. Si eu pot da in judecata pe oricine. Asadar degeaba te da el in judecata ca nu are ce sa castige.
      Asadar eu nu mi-as face probleme .
      Un prieten a fost intr-un caz asemanator acum 1 an si ceva. Unul mergea pe marginea drumului si de beat ce era a cazut in fata masinii lui. Chiar cand era in cadere a fost lovit si a facut ditamai galma in parbrizul prietenului. L-a dus la spital ca isi sparsese capul, a venit acolo politia, i-a luat aluia alcolemia, l-a luat pe sofer la declaratie,i-a dat autorizatie de reparatie si din ziua aia nu l-a mai chemat nimeni pe sofer la politie. Nici macar nu a primit acasa hartie sau ceva ca s-a inchis cazul.
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • #4
        ai sunat la politie ? au venit la fata locului ? Daca el declara ca a fost pe trecere,ai martori ?
        a 2a problema este : politia nu a zis nimic ca ai plecat de la loc si nu ai anuntat? in general asa fac idiotii astia ,iti zic n-am nimic ,sau du-ma la spital ,sau da-mi 100 lei ...si peste 1 sapt te trezesti cu certificat medico-legal ca deh...omul vrea mai mult
        Daca e asa nesimtit,iti sugerez sa mergi la compania de asigurari,sa iti repari masina, sa il declari pe vinovat si sa il dea ei in judecata pentru recuperarea reparatiei .
        Ca ai avut sau nu 50, trebuia sa vina politia sa faca poze ,urme de franare etc ,si un expert care sa iti determine viteza .
        Cum toate probele astea nu sunt ... e cam aiurea, cel mai bine era sa astepti politia .
        lipsa martorilor e foarte aiurea , dar daca individul a iesit pozitiv la testul de alcool ,ai noroc ,putea sa fie si pe trecere ca nu`l crede nimeni ,numa sa nu fi luat berea pentru acasa
        asa ca ,singurul lucru care e in avantajul tau in situatia asta , e faptul ca posibil a fost beat ,daca nu ... ce sa zic ...esti cam bun de plata daca respectivul are un avocat care il invata ce sa spuna ,la fel de bine poate inventa 2 martori . Oricum cred ca fara 20 -30 de medico legal nu face mai nimic .
        Last edited by Cristi_Xp; 29 November 2009, 18:04.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #5
          - La spital a vrut sa declare ca a fost accident de bicicleta si a trebuit sa intervin eu sa spun ca a fost accident de masina. Cand a auzit ca vine Politia, a dat bir cu fugitii.
          - La 10 min dupe ce l-am lasat acasa am sunat la 112. Mi s-a spus sa ma duc la Udristei, lucru care l-am si facut dupa ce mi-am luat actele masinii (credeam ca o sa se faca poze ceva la masina). Deci am declarat la Politite si eu, si el, in accesi zi, la 2-3 ore dupa accident.
          - Nu exista nici o trecere de pietoni pe strada respectiva, pe toata lungimea ei, si nu l-am lovit nici la coltul strazii dupa ce s-a angajat in traversare. Nu am absolut nici un semn de circulatie (orirea interzisa, etc.)
          - Berea lui era in mana, desfacuta (mi-a umplut parbrizul de bere)

          Va multumesc pentru raspunsuri.
          P.S. Conform Art 89 alin 5 din OUG 195/2002, daca respectivul paraseste locul accidentului si eu am declarat la Politie, nu planeaza infractiunea de fuga de la locul accidentului. Oricum, in 90 de zile, ma gaseai aia si in gaura de sarpe, imi luau carnetul, etc. De asemenea, am facut cum mi s-a indicat la 112. So...
          P.P.S. Nu cred ca are tupeul sa ma dea in judecata pe Civil. M-a sunat si m-a amentitat, santaj, etc. chestii care le am inregistrate si pot constitui proba in proces.
          Last edited by DFTurmac; 29 November 2009, 19:25.

          Comment


          • #6
            pai da`l tu pe el )
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              Da omule,da-l in judecata pentru daune la masina! Politia nu are ce (de ce) sa se ia de tine,tu ai declarat accidentul,el beat,loc nepermis,amenintari inregistrate...ce mai astepti?

              Comment


              • #8
                Ok, va multumesc frumos. De dat in judecata nu cred ca o sa ma apuc ca nu am timp si nici chef de alergat prin tribunale, dar le pastrez pentru ceva vreme, daca-i vine vreo idee o sa deschida cutia Pandorei.

                Comment


                • #9
                  nu cred ca se iau in considerare ca probe inregistrarile efectuate cu un telefon mobil...nu e mijloc "omologat" deh...
                  If it ain't broke, don't fix it!

                  Comment


                  • #10
                    @frankcadillac: stiu, dar mi se pare ca poti face plangere in baza unei discutii telefonice. Ca e mai nasol de dovedit, asta e partea a doua...
                    Am fost acum la Politie. Nu am dosar penal pe numele meu. Din punctul lor de vedere mi-am facut datoria legala, si cum au trecut 90 de zile de la accident, treaba e terminata din punctul lor de vedere, "sa ma duc acasa sa beau o bere". Lucru pe care l-au confirmat 3 agenti.
                    Asa ca omul daca are chef sa ma dea in judecata pe civil, n-are decat... e tara libera.
                    Last edited by DFTurmac; 30 November 2009, 10:23.

                    Comment


                    • #11
                      DFTurmac, in cat timp ai rezolvat treaba asta cu politia ? si eu cu cateva saptamani in urma am fost inscenat de unu, plecasem de pe loc dupa ce am asteptat la o trecere de pietoni si dupa vreo 4 metri imi sare unu pe parbriz, omu vroia sa faca un ban rapid. a declarat la politie ca am dat peste el pe trecerea de pietoni da dupa ce au facut poze masuratori (masina am lasato in strada unde mi-a sarit omu) au scris in procesu verbal ca a trecut prin loc nepermis. la tine in cat timp sa rezolvat treaba ? momentan mi sa retinut permisu dar miau dat dovada cu care pot sa conduc.

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am accidentat un pieton foarte beat ce transversa prin loc nepermis, mi-au dat permisul inapoi inainte de a parasi sediul politiei.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Slick101 View Post
                          DFTurmac, in cat timp ai rezolvat treaba asta cu politia ? si eu cu cateva saptamani in urma am fost inscenat de unu, plecasem de pe loc dupa ce am asteptat la o trecere de pietoni si dupa vreo 4 metri imi sare unu pe parbriz, omu vroia sa faca un ban rapid. a declarat la politie ca am dat peste el pe trecerea de pietoni da dupa ce au facut poze masuratori (masina am lasato in strada unde mi-a sarit omu) au scris in procesu verbal ca a trecut prin loc nepermis. la tine in cat timp sa rezolvat treaba ? momentan mi sa retinut permisu dar miau dat dovada cu care pot sa conduc.
                          Ai un P.M. ca sa nu mai lungim discutia pe threadul asta... decat daca un moderator o sa-l faca sticky pt situatii de genul.

                          Comment


                          • #14
                            Pai vorbiti nene aici, sa stie si altii ce/cum sa faca in situatii similare!

                            Comment


                            • #15
                              sfat...afla unde sta, ia doi prieteni mai dezvoltati si pe verticala si pe orizontala cu tine in masina.
                              sa ii dea o mama de bataie dar sa nu il atingi tu, doar ei.
                              asa...lejer, palme, flegme si picioare in burta sa nu lase urme.
                              si la sfarsit spune-i ca data viitoare cand mai face glume de astea il iei cu duba de mascati si nu il mai gaseste nimeni...
                              sa vezi daca mai are tupeu macar bip sa iti dea.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google