Se schimba nr. de km de revizie?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Se schimba nr. de km de revizie?

    Asta am citit acum 5 minute:

    "DACIA A LANSAT IN ROMANIA VARIANTA PICK-UP!Marti, 19 Februarie 2008
    Luni, 18 februarie, Dacia a lansat la hotel Aro PALACE în Braşov a patra versiune de caroserie a gamei Dacia Logan.

    Pentru noul model Dacia Pick-Up se poate opta pentru o versiune carosată, pentru numai 750 euro în plus, operaţiunea de montare putându-se efectua la orice dealer. În prezent, Dacia se află în negocieri şi cu alţi producători externi, pentru realizarea de supracarosări diverse, în funcţie de cererile clienţilor.

    Startul comenzilor va fi dat în această lună, pentru ca primele livrări să înceapă din luna aprilie.

    Cu ocazia lansării noului model Dacia Logan Pick-Up, Dacia a anunţat un program de extindere a intervalului de revizii pentru toată gama de motorizări disponibilă pe Logan. Astfel, pentru motorizările diesel (1,5 dCi 70 CP şi 85 CP) revizia se va face la 15.000 km în loc de 10.000 km pe an (deci numărul de "schimburi de ulei" la 100.000 km se va reduce de la 10 la 6), iar în cazul motorizărilor pe benzină (1,4 şi 1,6 litri) intevalul se măreşte de la 15.000 la 20.000 km sau la un an."


    sursa

    Daca nu e pus unde trebuie imi cer scuze si rog moderatorii sa il mute.

  • #2
    Ar fi ceva extraordinar. Daca se va intampla chestia asta, Dacia va inchide multe guri carcotashe!

    Comment


    • #3
      Salut! Uitati ce am gasit aici: http://www.prosport.ro/index.php?sec...id=77988&rss=1

      "Cu ocazia lansării noului model Dacia Logan Pick-Up, Dacia a anunţat un program de extindere a intervalului de revizii pentru toată gama de motorizări disponibilă pe Logan. Astfel, pentru motorizările diesel (1,5 dCi 70 CP şi 85 CP) revizia se va face la 15.000 km în loc de 10.000 km pe an (deci numărul de "schimburi de ulei" la 100.000 km se va reduce de la 10 la 6), iar în cazul motorizărilor pe benzină (1,4 şi 1,6 litri) intevalul se măreşte de la 15.000 la 20.000 km sau la un an."

      Se aplica oare si pt noi cei ce avem deja Logan, sau doar pt cei ce isi cumpara de acum inainte?

      Comment


      • #4
        Da, si service-urile o sa fie cam dezamagite

        Comment


        • #5
          daca se va intampla asta probabil dacia nu va mai fi asa fiabila...si vor aparea mult mai multe probleme.....parerea mea este ca ar trebui redusi numarul de km....cu cat umbli mai des pe la ea cu atat te tine mai mult....eu unu la benzinar vreau sa ii fac reviziile din 10 mi in 10 mi .....tin la masina si vreau sa o am buna....
          JUST ME.....30-rdd......

          Comment


          • #6
            Pai.. nu te opreste nimeni sa schimbi uleiul si filtrele mai devreme, dar, probabil (de fapt, mai mult ca sigur) ca vor avea pretentia sa te prezinti la revizie la intervalele prevazute de Dacia.

            Comment


            • #7
              Se prelungeste termenul reviziilor?

              Salut.
              S-a lansat pe un alt thread de catre NIK un link cu o informatie putin ciudata. Haideti sa discutam aici despre.

              Salut! Uitati ce am gasit aici: http://www.prosport.ro/index.php?sec...id=77988&rss=1

              "Cu ocazia lansării noului model Dacia Logan Pick-Up, Dacia a anunţat un program de extindere a intervalului de revizii pentru toată gama de motorizări disponibilă pe Logan. Astfel, pentru motorizările diesel (1,5 dCi 70 CP şi 85 CP) revizia se va face la 15.000 km în loc de 10.000 km pe an (deci numărul de "schimburi de ulei" la 100.000 km se va reduce de la 10 la 6), iar în cazul motorizărilor pe benzină (1,4 şi 1,6 litri) intevalul se măreşte de la 15.000 la 20.000 km sau la un an."

              Se aplica oare si pt noi cei ce avem deja Logan, sau doar pt cei ce isi cumpara de acum inainte?




              Rog un moderator sa stearga threadul. Am postat in timp ce se facea un altul.

              ramane aici, daca tot te-ai deranjat sa ne imparatsesti informatia
              Last edited by Seba; 19 February 2008, 12:51.
              Fotografie ... in cat mai putine cuvinte

              Comment


              • #8
                Pentru cei care am cumparat masinile inainte de aceasta data, reviziile se fac tot la 15000 si 10000. Mi se pare o mare ticalosie!

                SURSA

                Comment


                • #9
                  Pai asta nu mi se pare corect. Au schimbat ceva la motor sau de ce?

                  Comment


                  • #10
                    N-au schimbat domne nimic... e abureala aia cu eficientizarea functionari motoarelor! Ce pana mea sa eficientizeze asa deodata? E pura chestie de marketing. Pana acum, renaultul facea la 15.000 si eu la 10.000 desi e tot motor renault. E clar marketing curat.

                    "Marirea intervalului de service s-a realizat ca urmare a eficientizarii functionarii motoarelor, dar tine si de considerente de marketing, potrivit oficialilor Dacia."

                    Comment


                    • #11
                      eu cred ca ar fi varianta cea mai plauzibila....au prea multe unitati vandute si service-urile dacia nu mai fac fata...cred ca si asta ar fi un punct bazandu-se ei pe fiabilitatea mult mai buna a modelelor noi....eu oricum raman la parerea mea, ca e mai bine mai devreme....
                      JUST ME.....30-rdd......

                      Comment


                      • #12
                        am gasit si eu dintr-o sursa diferita...
                        http://www.mediafax.ro/economic/daci...l?1686;2397570
                        daca stau sa ma gandesc, mediafax... nu e tot din trustul PRO?
                        Logan KissFM 1.5 dC
                        B-79-MEF

                        Comment


                        • #13
                          e absurda treaba asta cum sa schimb uleiul la 20.000? nu as face asta niciodata asta la masina mea,daca era pe firma puteam sa schimb uleiul si la 30.000 nu ma interesa,dar la a mea schimbu il fac din 10 in 10 mii.in schimb garantez ca viata motorului va scadea pt ca trebuie un ulei foarte bun sa tina atatia km,trebuie un ulei sa se arda mai greu si nu cred eu ca elf sau dacia oil este chiar asa calitativ
                          Asistenta: RAZVAN YPO - 0726240862 COSMIN CGK - 0767132803

                          Comment


                          • #14
                            care stie la gpl-urile din fabrica ce trebuie schimbate la revizii in plus fata de benzinar normal ?? la 15000km, la 30000km, la 45000km??
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              normal ca e un ***** de marketing

                              sincer, dacia oil nu merita sa-l tii mai mult decat e dat in valorile vechi ... cu schimbarea valorilor ar fi trebuit sa schimbe si atitudinea fata de uleiul folosit ... sau sa se introduca "standard" uleiul de la elf ... care e destul de bun ...

                              la dci-ul meu cu castrol edge 5w-40 nu cred ca as avea probleme daca l-as tine 15.000 km ...
                              Last edited by Sp!ke; 19 February 2008, 16:07.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google