Se schimba nr. de km de revizie?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    deci eu ma duc peste 2 saptamani la revizia de 20 de mi la diesel si apoi revizia a 3a o sa o fac peste 20 de mi km sa inteleg? tare
    @andrei : E adevarata. Si de azi a inceput. Deci cei care achizitioneaza masini incepand de azi inclusiv, vor avea alte intervale la revizii. "
    deci dupa revizia ce o voi facein curind,inseamna ca a 3a revizie o sa o fac peste 20 de mi ? si e valabil pt toti cei care au achizionat masini pina in ziua de azi ?
    sigpic

    Comment


    • #32
      Originally posted by cristy plus View Post
      mie mi s-a spus de la service ca trebuie pus doar ulei de la dacia , altfel se pierde garantia
      eu am avut o supernova si ii puneam castrol magnatec 10w4o ....dar mergea foarte bine
      iar alti prieteni cu aceleasi masini care puneau ulei dacia...cam au avut probleme
      asa ca nu stiu cum sa fac la primul scimb de ulei
      crezi ca cei de la dacia sunt tampiti sa-si strice propriile motoare in garantie? dacaiaoil e semisintetic, rezista 15000km; nu se mai schimba la 5000 sau la 10000 ca la supernove, acum 10 ani.
      iar daca au marit intervalul de service, ori tine uleiul ala mai mult, ori trece un an inainte sa faci 20000km si tot il schimba mai devreme.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #33
        Originally posted by boris View Post
        deci eu ma duc peste 2 saptamani la revizia de 20 de mi la diesel si apoi revizia a 3a o sa o fac peste 20 de mi km sa inteleg? tare
        N-ai inteles. Noi facem reviziile cum trebuie, numai cei care achizitioneaza masina incepand de azi fac reviziile dupa noul plan.

        Originally posted by [radu] View Post
        Astazi am ridicat masina si revizia este la 20 dar nu mai mult de 1 an..
        Eram sigur. Pentru ei, tot aia e.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #34
          Am intrebat la VC si iata raspunsul lor: "Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la serviciile noastre.

          Referitor la intrebarea dumneavoastra cu privire la programul de extindere a intervalului de efectuare a reviziilor periodice, va comunicam faptul ca programul de intretinere a autoturismului detinut de dumneavoastra se va desfasura conform Carnetului de Intretinere pe care-l detineti.Ca atare, prima revizie se va efectua la 10000 km sau la 1 an."
          Clar, nu?

          Comment


          • #35
            sec nu ? oare ce au pus in plus ca banuiesc ca motoru e tot la fel sau are mai multe minerale si calciu uleiu
            sigpic

            Comment


            • #36
              de ce atate discutii cu intervalul asta de revizii? mie unu` imi convine sa le fac la 10 mii... chiar daca uleiul e inca bun, nu cred ca strica sa pui altu`, sa schimbi filtrele pe acolo, eu cred ca e foarte bine asa. altii isi schimba singuri intre revizii uleiul, filtrele, si noi vorbim acum ca vrem reviziile la 15 si 20 de mii?
              eu sunt multumit asa, la 10 mii.
              1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

              Comment


              • #37
                Originally posted by andrei View Post
                Daca au lasat clauza cu revizia la un an daca nu faci km respectivi, tot aia e pentru ei. Ca multi nu fac km aia intr-un an.
                Aceeasi parere o am si eu ,pt cei cu diesel e un pic mai bine dar pt benzinari nu-i nici o sfiriiala.
                Forza Steaua

                Comment


                • #38
                  daca ii pui ulei bun, si nu mergi 100% in bucuresti, fa linistit reviziile la 10.000 (se poate si mai mult, dar nu cred ca se merita)

                  Comment


                  • #39
                    eu nu inteleg de ce acum tre sa faci revizia la un an de zile obligatoriu daca nu ai indeplinit numarul de km. se impute uleiul dupa un an sau care e treaba? mi se pare o prostie. poate nu ai mers decat 2000 km in anul respectiv ca ai avut probleme. daca nu faci revizia pierzi garantia!
                    Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

                    Comment


                    • #40
                      Reviziile se fac la un an daca nu faci km respectivi ca unele consumabile isi pierd proprietatile.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #41
                        asta e politica dacia.... pana acum se faceau reviziile mai des... si astfel atrageau clientii prin interesul pe care il "acordau" intretinerii masinii... dar chestia asta nu mai functioneaza la generatia relativ tanara asa ca ce au zis ei... ia sa ii atragem si pe ala mai "babaci" si sa marim numarul de km si astfel omul citeste si vede cat de ieftin e de intretinut.... oricum cine tine la masina lui nu se ia dupa aia de la dacia si schimba consumabilele la timp ca si pana acum...
                        eu asa o sa fac...

                        Comment


                        • #42
                          Buna problema cu uleiul de motor? In general vorbesc, isi pierde proprietatile un ulei mai vechi de un an? Ca eu am un golf la servici si are numa 2500km cu uleiul asta si a fost schimbat de un an si cateva luni? Oare nu mai e bun?

                          Comment


                          • #43
                            Da, cam dupa un an, uleiul isi pierde proprietatile de ungere, de aia se recomanda si schimbarea lui la un anumit numar de km sau la 1 an.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by silviu_cos View Post
                              asta e politica dacia.... pana acum se faceau reviziile mai des... si astfel atrageau clientii prin interesul pe care il "acordau" intretinerii masinii... dar chestia asta nu mai functioneaza la generatia relativ tanara asa ca ce au zis ei... ia sa ii atragem si pe ala mai "babaci" si sa marim numarul de km si astfel omul citeste si vede cat de ieftin e de intretinut.... oricum cine tine la masina lui nu se ia dupa aia de la dacia si schimba consumabilele la timp ca si pana acum...
                              eu asa o sa fac...


                              Silviu , nu cred ca ai dreptate cu atragerea clientilor. Sunt masini cu revizia la 25000 , la 40000 , crezi ca respectivele nu beneficiaza de interes din partea producatorului ? Crezi ca doar Dacia atrage prin asa ceva ? Din contra , cu cat ai intervalul de revizie mai mare cu atat este mai fiabila masina precum si celelalte componente ( filtre , curele ) , cu atat mai ieftina ( ? ) este intretinerea .
                              B -X X - DDF x 2

                              :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                              Comment


                              • #45
                                Am vazut ca dezbateti subiectul reviziilor si comparatii cu oferta chevrolet ... sorry daca zic ceva ce deja stiti dar eu acum am intrat ca mebru in club si sunt fericitul posesor al unui Logan ABS+ 1.4MPI care urmeaza sa imi soseasca vineri 14 martie. Am facut drive test cu Chevrolet aveo si vreau sa zic ca am ramas profund dezamagit si daca am optat pentru Logan va dati seama cam ce impresia mi-am facut despre Chevrolet. Am intrebat si de revizii si am primit urmatorul raspuns: "datorita fiabilitati motoarelor renault ce echipeaza daciile logan, reviziile pentru masinile achizitionate dupa octombrie 2007 sunt supuse reviziilor din 20.000 in 20.000 km iar revizia de 1.500 km care se facea la modelele vechi (dupa rodaj) nu s mai fac". am ramas surprins.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google