Zgomot La Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomot La Motor

    salut.am logan 1.4l si se aude un zgomot la motor.e un zgomot ca de tachet.am reglat tachetii si tot nu mi-a disparut zgomotul.cand e motorul rece nu se aude nimic dar dupa ce se incalzeste se aude.in special pe la 2000-3000 de ture.mi-a aparut zgomotul asta dupa ce am schimbat uleiul la motor.e posibil sa fie din cauza uleiului?i-am pus MOBIL1 5w40.imi spune si mie cineva parerea lui?

  • #2
    nu cumva confunzi cu zgomotul ambreiajului care se stie asa face toate?

    Comment


    • #3
      Zgomotul tehnologic al ambreiajului Valeo nu se aude la 2-3000 RPM. Se aude in special la relanti. E posibil sa fie de la ulei daca provenienta lui e una indoielnica. Sunt anumite magazine specializate in a vinde rahat ambalat in hartie Mobil 1, Castrol si altele.

      Comment


      • #4
        uleiul l-am luat de la mine de la servici,iar aprovizionarea se face direct de la mobil1.daca i-as baga un 5w50 are vreo importanta?

        Comment


        • #5
          N-are nici o treaba. Motorul functioneaza normal ? Din ce zona se aude ?

          Comment


          • #6
            din masina se aude din partea soferului,adica de la ambreiaj,dar nu e zgomot de ambreiaj.am intr-adevar zgomot la rulmentul de presiune,dar in mers nu ar trebui sa se auda.stii,se aude ca o bataie de avans,ceva de genul!e stresant zgomotul,trebuie sa merg cu muzica mai tare sa nu-l aud!si asta dupa ce am schimbat uleiul!in rest motorul merge bine,am mici fluctuatii la relantii dar in rest merge bine,si la 150 km/h si la 170km/h [la vale].
            Last edited by nicu nicolae; 5 July 2011, 10:59.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google