Piulita planetara a sarit de la locul ei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Piulita planetara a sarit de la locul ei

    Azi dimineata, pur si simplu masina stand pe loc, capacul de protectie de la roata dreapta fata a sarit de la locul lui impreuna cu o piulita care banuiesc ca este de prindere cap planetara! Am verificat asta folosind un sistem video de supraveghere. Ce credeti ca s-a intamplat? Piulita are la capatul celalalt un ax dintat care intra intr-o piesa dintata la interior de pe butucul rotii. Multumesc pentru atentie.
    You do not have permission to view this gallery.
    This gallery has 1 photos.

  • #2
    Nu am avut niciodata jante, dar capacul ala de la janta e tinut de ceva sau doar se clipseaza? Poate nu ti-a strans cineva bine piulita planetarei si pur si simplu s-a desfacut si a impins si capacul afara. Ai remontat piulita?

    Comment


    • #3
      Capacul este prins cu un surub. Piulita a presat capacul cu asemenea presiune incat a spart-o si a aruncat-o ca in poza. Nu am incercat sa prind la loc piulita intrucat nu imi dau seama caum s-ar putea face asta. Piulita are si o bucata din axul planetarei si asta ma deruteaza. Am schimbat de curand planetara dreapta.
      Last edited by Soulwinner; 1 July 2024, 14:39.

      Comment


      • #4
        Poti face o poza la piulita cu bucata din axul planetarei mai indeaproape? Deci nu s-a desfiletat? S-a rupt axul? Ce planetara ai pus?

        Comment


        • #5
          Mister elucidat! Pur si simplu s-a rupt axul planetarei. Nu stiu daca mai pot sa ajung pana la service!
          Attached Files

          Comment


          • #6
            Nu e sigur sa mai circuli cu masina + o sa distrugi rulmentul. Ce model de planetara ai pus si cine ti-a facut lucrarea?

            Comment


            • #7
              Poate sa iti iasa planetara din fuzeta in mers, cheama o platforma.

              Comment


              • #8
                Multumesc pentru raspunsuri. Au pus o planetara second hand, O sa chem o platforma.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google