Cati Dintre Noi Ar Cumpara Un Logan Cu Motor Mai Mare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pacco, din ce vad eu intre 1.6 8V si 1.6 16V, la consum sunt foarte apropiate, in schimb motorul in 16V e mult mai elastic, si trage in reprize mult mai bine decat cel cu 8V care mie mi se pare execrabil, e lenes rau de tot.
    Ps. cei care au 1.4 poate au ales varianta asta, deoarece Dacia nu a binevoit sa introduca motorizari gen 1.2 16V si/sau 1.4 16V.
    Daca ar fi sa-mi iau maine Logan/Sandero as alege 1.4 8V...1.6 8V e jenant (si cel de 1.4 e jenant, dar macar economisesc cateva sute de euro), iar 1.6 16V (da, asta ar fi o solutie, din pacate pe Sandero nu au binevoit sa-l puna..inca)
    Repet, au trecut anii '80 cand era epoca motorizarilor in 8V, numai Dacia si Fiat (cred ca sunt singurii) care mai merg cu motorizari in 8V, care nici vorba sa fie economice, consuma destul de mult, si daca rapoartele in cutie ar fi mai mici(scurte), ar consuma si mai mult.

    Numai bine !
    Last edited by bunicuta; 4 January 2009, 13:32.

    Comment


    • Hai lasa-ti-o balta cu "nu se merita 1.6 8V si de aia am luat 1.4 8V" ca diferenta este destul de mare intre cele doua motoare. Stai linistit ca o sa fie destule ocazii cand o sa regreti un motor de 1.6 desi diferenta era numai de cateva sute de euro. Eu am luat 1.6 8V pentru ca nu se fabricau 1.6 16V si pentru ca am condus inainte si 1.4 8V; parca nu as da 1.6 8V pe un 1.6 16V. Dupa 3 ani si 40000 km de logan parca as vrea alta marca de masina, probabil seat leon si asta nu numai din cauza motorului.

      Comment


      • Lol.Eu la 1.4 am consum mixt(indicat de cb) de 7.2 IN ORAS.Si merg sportiv.Nu o schimb sub 3000.Nu stiu de ce zici tu ca e lenes,ca nu e prea lenes.Eu am mers cu 1.6 8v si nu inteleg de ce sa dau banii pe ala,ca nu vad diferenta,in afara de un consum mult mai mare.As lau 1.6 16v.Ala da.Acolo se merita.E diferenta de pret foarte mica intre 1.6 8v si 16v.Si ce vrei sa zici?Ca eu am 1.4,tu 1.6,si plecam pe A2 la mare,tu mergi cu 190 eu cu 160 ca doar atat merge .Tu nu prinzi mai mult de 170.E pistol cu apa si ala.Dar barem imi iau una sa consume putin. ;).
        sigpic

        Comment


        • Mai taie din condusul ala sportiv
          Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

          Comment


          • Pacco fara suparare dar motoru de 1.4 nare nici o sansa contra cel de 1.6 si la consum chiar nu e o diferenta cine stie ce de 1l la suta nu mai mult zic eu si chiar se simte diferenta intre cele doua si o vei simti la viteze mari si cand ii incarcata. sper sa nu o iei in nume de rau ca iti spun.

            Comment


            • Exista thread separat de 1.4 vs 1.6.

              Comment


              • De ce sa o iau in nume de rau.Da,e adevarat doar cand e foarte incarcata masina,1.6 trage o idee mai bine,in rest,acelesi specimen 8v.E 8v nu e avion.Diferenta e la 16v.Bafta.Si scuze Cezar pentru offtopic.
                sigpic

                Comment


                • @pacco: diferenta nu e numai de 8 supape, e alt raport de compresie, alte unghiuri la came, alta galerie de admisie, alt sistem de aprindere...nu tehnologia in 8v e musai cea care face diferenta, desi are neajunsurile ei.
                  oricum, ar trebui sa vorbim de motoare mai mari, nu 1.6 vs 1.4.
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • da din pacate au mai bagat si 8v dar asta este oricum parerea mea este ca merg foarte bine si astea oricum macar ar fi putut sa faca o gama mai larga de motoare sa zicem de la 1.4 la 2.0 variante pe 8v si 16v dar din pacate nu au facut. ca asa macar am fi avut de unde alege ce vroia fiecare. numai bine

                    Comment


                    • ar fi interesant un 1,9 dci pe prestige ca mai mare nu cred ca incape in sifonier
                      .
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • @Renault:tu nu intelegi ca degeaba baga motor de 2000 si 150 de CP.Pai faci pe tine de frica la 180.Trebuie alta caroserie,alta aerodinamica,alte sisteme de securitate...O masina nu trebuie sa aibe doar CP...Si mai ales niste frane mai performante,ca iarna si cu ABS si te dai pe gheata...Sunt multe de discutat.Voi stiti doar atata CP.Sa aiba caluti la greu.
                        sigpic

                        Comment


                        • Un Logan cu motor mai mare facut de cineva anume....poate.Uzina daca ar inlocui motorul(cu ceva mai mare de 1.6 si CP mai multi implicit) de pe Logan in mod sigur ar aduce o gramada de modificari (inclusiv la forma masinii) si bineinteles nu se va mai numi Logan...
                          Intrebarea e ipotetica si nu ar trebui sa genereze discutii prea aprinse...de regula acorduri si dezacorduri si cel mult ceva comentarii..
                          Asa intrebari ipotetice eheee:
                          -Cati Dintre Noi Ar Cumpara Un Logan Cu Rezervor Mai Mare?
                          -Cati Dintre Noi Ar Cumpara Un Logan Cu Portbagaj Mai Mare?
                          -Cati Dintre Noi Ar Cumpara Un Logan Cu Cutie de Viteze Mai Mare?
                          -Cati Dintre Noi Ar Cumpara Un Logan Cu Luneta Mai Mare?
                          ...si lista de monstruozitati poate continua...

                          Comment


                          • Cu luneta mai mare eu. Nu glumesc.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • As dori ca cei de la Renault sa puna pe un 1.5 dCi(i-ul cu rosu')105 cp cum e la Megane.105/4000 si cuplu maxim 240 ar fi super

                              Comment


                              • @Pacco stai linisit ca nu e vorba sa bage numa motoare dar am zis numa de motoare pentru ca threadul acesta este despre motor dar na intradevar iar trebui niste telescoape mai tari, garda la sol ceva mai mica si o tabla mia groasa si eu zic ca ar fi perfect. frane hm ce as putea sa iti zic eu sunt foarte multumit de frane si sa sti (si pe mine ma surprins) ABS u de pe logan ii mai buna ca ala de pe Opel Astra H din 2007 am observat ca daca pun frana blana pe zapada/gheata nu mi se blocheaza rotiile (asa si trebe pentru a putea sa o controlezi) in schimb la opel se blocau dadea drumu deci na. la logan ar putea sa faca frana de spate sa prinda mai tare in rest are frane bune
                                Last edited by darksid3; 5 January 2009, 21:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google