S-a Deschis Capota In Mers

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • S-a Deschis Capota In Mers

    Salut. Astazi mergeam pe autostrada si.mi s-a deschis capota in mers. Nu ma intrebati de ce, habar nu am. La ea nu am umblat de la revizia trecuta de acum cateva luni. Ideea e urmatoarea: am casco, cei de la emilian erau rezervati ca asigurarea imi va da banii. Acum 5 ani pe aceeasi masina tatal meu a patit la fel si a scos bani din buzunar deoarece cei de.la casco nu au platit atunci. Eu nu intleg conceptia asta: anul.trecut.am lovit un hidrant, vina.mea desigur, si am.primit banii. Acum nu.e vima mea, de ce.nu ar plati? Sau sa.presupunem ca e vina mea ca am lasat capota deschisa (desi.imposibil ca ar fi trebuit sa bata inainte.de a se desprinde.de.tot pentru ca teoretic trebuia sa fie tinuta de al doilea element de siguranta) tot ar trebui sa dea banii pentru ca pentru asta e cascoul sa te scoata si daca e vina ta. Am.asigurare la groupama. In caz ca baietii refuza sa dea banii ce demersuri sa fac? Mentionez ca izbitura a fost violenta fiindca aveam si 130km/h rezultand capota varza, parbrizul varza + plafonul indoit la antena. Cred ca va costa vreo 20 mil reparatia si chiar nu.am de ce sa o suport eu. Ma intrreseaza ce pot face in cazul unui refuz al platii venit din partea asiguratorului.multumesc
    Last edited by pilifida; 15 July 2013, 14:47.
    sigpic

  • #2
    Se considera neglijenta si d-aia nu te despagubesc. A patit-o un prieten si s-a lovit de aceeasi problema.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Si cand am intrat in hidrant aia ce a.fost? Nu.tot neglijenta? Probabil ca aveam sistemul de inchidere defect... Ma intereseaza unde pot sa apelez daca ma izbesc de refuz

      Daca doamne fereste.eram.mai varza si.ma.infigeam in.parapet cine se ocupa de caz?
      Last edited by pilifida; 15 July 2013, 14:56. Reason: Automerged Doublepost
      sigpic

      Comment


      • #4
        Tu acum te certi cu mine? Doar ti-am spus ce trebuie sa stii. Mai departe vezi tu ce faci.

        P.S. Ca sfat: citeste contractul ala din scoarta in scoarta inainte sa vii cu intrebari de genul "Si cand am intrat in hidrant aia ce a.fost? Nu.tot neglijenta?"
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • #5
          Nu.ma cert. Sunt revoltat ca exista posibilitatea asta. Contractul.e.o.foaie nu zice mare lucru. Sau e unu.mai.mare si.nu tin minte
          sigpic

          Comment


          • #6
            Mai dai cateva ciocane si scoate-o pe vandalism sau inventeaza si tu altceva?Si gata ai rezolvat.E doar o idee,atat

            S-a intamplat si la mine la munca la un logan van,s-a deschis capota in mers dar doar s-a strambat capota de unde sunt prinderile la balamale.Nu au schimbat-o nici acum.
            Last edited by john Q; 15 July 2013, 15:32. Reason: Automerged Doublepost
            "light up the darkness" Bob Marley

            Comment


            • #7
              Deja am dus-o la service si s-a dechis dosarul. Pe vandalism nu da nici atata banii asigirarea, ca acum 2 ani am gasit-o zgariata cu cheia in parcare si am intrebat...
              sigpic

              Comment


              • #8
                Polita de asigurare casco are niste conditii de despagubire pe unde scrie ce riscuri se despagubesc si excluderile, e bine sa citesti ce scrie acolo. In plus, un topic facut pe principiul "daca pica drobul de sare " nu cred ca e ok. Asteapta si tu sa refuze, vezi cum motiveaza si atunci poate mai putem discuta.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by pilifida View Post
                  Nu.ma cert. Sunt revoltat ca exista posibilitatea asta. Contractul.e.o.foaie nu zice mare lucru. Sau e unu.mai.mare si.nu tin minte
                  Este aceeasi situatie ca atunci cand o persoana care a consumat bauturi alcoolice este implicata intr-un accident de circulatie cu sau fara vina lui.

                  PS
                  De ce tot pui punctele alea in cadrul aceleiasi fraze?

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Cromatic View Post
                    Este aceeasi situatie ca atunci cand o persoana care a consumat bauturi alcoolice este implicata intr-un accident de circulatie cu sau fara vina lui.
                    Nu. Este aceeasi situatie ca atunci cand faci pana, dar mergi cu masina pe janta pana la prima vulcanizare, apoi ai pretentii sa te despagubeasca pentru anvelopa si janta.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Pun punctr ca scriu de pe mobil si.e greu sa revin.asupra greselilor ortografice. Faza e ca daca se deschidea din prima siguranta si ramanea proptita in a 2a ar fi batut, mi-as fi dat seama si as fi bagat-o in service. Dar toata faza a fost brusca. A sarit direct in parbriz. Si intrrb in preliminar pentru ca mi s-a zis ca sansele sunt mici si de aia asteptam sfaturi sa actionez direct cand sunt pus in fata situatiei. Pentru ca nu vreau
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Ai mai mers cu acea viteza pana sa se intample asta ? ma refer de cand zici tu ca nu ai mai umblat la capota .

                        Comment


                        • #13
                          da. si cu 160 am mers. tocmai aia m-a uimit. niciun simptom inainte, nicio bataie nimic. Si dintr-o data, poc. Chiar sambata am mers cu viteza si nu a fost nicio bataie nimic. in fine...
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Nu stiu ce sa zic...e clar ca nu e vina ta . Te-ai uitat la ala care tine capota inchisa sa nu aiba ceva ? Daca inainte sa pleci a tras cineva de manerul ala de sub volan ? Poate copii , poate dumneata ?

                            Comment


                            • #15
                              Cand am ajuns la service mi-au zis ca e cam "bulit" mecanismul. Nu a tras nimeni, nu am copii . Si cum s-a mai intamplat odata acum 4-5 ani figura asta, si dupa ce schimb un far, bag lichid etc, trantesc capota de la o inaltime mai mare si verific daca e inchisa. Acum chiar am mai vorbit si am ai citit pe net si am vazut ca totusi nu e un caz chiar izolat la dacia. Am mai vauzt cateva intamplari dinastea. Acum era stricat, nu era stricat nu sunt nervos pe masina sau pe firma dacia sau pe alte chestii. Pur si simplu mi se pare ceva normal ca reparatia sa fie acoperita de casco si atat. Si "is trist" ca am cam vazut ca sansele sunt slabe. Poate daca doamne fereste rupeam parapetul imi reparau masina sigur. Asa e in dubii.
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google