Comenzi Volan Sau Consola Comanda Audio...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Mersi de sfat. Eu chiar ma pregateam sa risc si sa comand una, acum m-am lamurit.

    Comment


    • #47
      No pb. Ma bucur ca am facut pe cineva sa evite o risipa inutila de bani - 80 lei.

      Comment


      • #48
        Playerul e model dupa 2000, dar s-ar putea sa nu aiba caracteristicile unuia standard.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #49
          Am inteles ca sunt mai multe modele de echipare (nu toate au acelasi player). Pune si tu o poza cu modelul care nu a functionat.
          P.S. Si in cazul tau... Daca tot ai cumparat telecomanda... Acum cumpara si un player mai nou... Parere personala...

          Comment


          • #50
            COMPLETARE : sugerez varianta http://www.domo.ro/Audio-Video/Echip...t_Milano_MP28#
            daca il comanzi online e numai 250 ron.
            Apoi mai trebuie doar sa-tzi faci luminile de bord albe ...

            Comment


            • #51
              @mikyz: Exista decat un model de player Blaupunkt care se monteaza pe Logan, care fie e cu CD fie cu caseta, dar modelul e acelasi.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #52
                Eu am vazut un model cu CD si 2 cu MP3. Probabil nu functioneaza la nici unul telecomanda. La cel cu CD (audio) am incercat eu si la o varianta de MP3 a incercat GL_MMM. Deci pentru Blaupunkt "de serie" de la Dacia NU FUNCTIONEAZA telecomanda.
                Sugestie amatorilor: Cumaparati telecomanda cu tot cu un player compatibil. (eu sugerez tot Blaupunkt pentru ca imi pare ca se "pupa" bine cu boxele)

                Comment


                • #53
                  Am zis mai sus ca e acelasi model doar ca difera tipul de redare (caseta, CD/MP3). Deci la nici unul nu se potriveste.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #54
                    Am vrut sa deschid un nou thread dar cred ca se potriveste de minune aici ceea ce vreau sa intreb.Ideea e in felul urmator ca majoritatea playerelor au acum suport pentru comenzi pe volan sau macar pentru telecomanda wireless.Satelitul de la blaupunkt merge si pe playerul original si pe majoritatea playerelor blaupunkt. Mai are si pioneer o telecomanda tot wireless de pus pe volan precum si cele de tip card.Problema cu ele este ca nu merg in orice pozitie ci doar in pozitia in care a fost montata cu volanul in acea pozitie.Pe de-o parte este bine ca in curbe si la diferite manevre soferul stie ca nu merge telecomanda decat cu volanul drept si isi mentine atentia catre drum si directia masinii.
                    Ceea ce vroiam eu sa intreb este faptul cum am putea sa mesterim un sistem cu butoane pe extremitatile capacului de la aibag? ma gandesc ca niste butonase rotunde negre fara retinere nu ar da foarte rau pe volan.Eu zic ca este destul loc pentru 3 eventual4 butoane pe fiecare parte a airbagului.O sa fac o poza cu un volan si o sa desenez eu niste butoane sa intelegeti ce vreau sa zic.
                    E si acum urmeaza provocarea cum sa facem sa scoatem firele din volan in consola(volanul este o parte mobila si consola nu),cum am putea sa facem un contactor rotativ care sa realizeze inchiderea circuitelor in timp ce volanul se misca.Daca aveti idei despre materialele ce ar putea sa fie folositoare sau diferite componente care le-am putea folosi va rog sa le expuneti aici si poate reusim sa o facem si pe asta.Va multumesc si imi cer scuze de lungimea postului

                    Comment


                    • #55
                      interesanta ideea

                      Comment


                      • #56
                        Pentru asta s-ar putea lua un contactor rotativ de la un airbag sofer si incerca sa se adapteze. Deasemenea mai bine iei un volan de la dezmembrari, cu care sa te joci, sa faci experimente.
                        O alta solutie de montare a comenzilor ar fi pe bratele laterale ale volanului, dar trebuie date gauri in volan si alt incovenient ar fi ca se pot apasa usor.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #57
                          Da m-am gandit si eu la asta dar singurul material din volan destul de dur sa tina ferm butonul este capacul de la airbag,cercul volanului cu spitele sunt dintr-un burete moale.Eu pentru a confetiona contactorul rotativ ma gandisem la cu totul alta idee.Contactorul rotativ sa fie facut dintr-o placa de circuite acoperita toata cu cupru.Pe ea desenate cercuri si zgariat cuprul dintre cercuri,adica fiecare cerc intr-un cerc mai mare.Cercul va fi din cupru(care este conductor)si intre cercuri sa fie zgariat cuprul de pe placa atasez o schema incropita acum sa va dati seama .ce e cu galben este circuit iar rosu spatiul dintr-e ele
                          Attached Files

                          Comment


                          • #58
                            Am un player pioneer deh-p40mp si as vrea sa am cumpar un satelit de comanda sau o telecomanda pe volan, preferabil ar fi satelitul RM–X4S dar scrie ca este compatibil doar cu unele playere sony deci putine sanse sa fie compatibil cu pioneerul meu si atuncea ar mai fi optiunea telcomanda de genul CD-SR100 care cred ca este functionala desi nu-mi place lafel de mult si cred ca in timp modul de prindere mi-ar lasa o urma urata pe pielea de pe volan in cazul ca as vrea sa o dau jos, plus ca din auzite ar mai fi si probleme ca nu functioneaza in anumite momente cand volanul este intors in anumite unghiuri.Ce ami recomandati sau eventual alter alternative.

                            / telecomanda tip Joystick pentru playere Sony nu este compatibila cu orice player Sony conectare prin cablu la player accesori montaj incluse body { background: #FFF; }


                            / telecomanda universala de volan (IR) compatibila cu playerele Pioneer care au senzor pentru telecomanda IR //

                            Comment


                            • #59
                              A mai incercat cineva, pe mp3 logan ph2 daca merge telecomanda de la blaupunkt?

                              Comment


                              • #60
                                Mie mi se pare mult mai ergonomica telecomanda de tip satelit montata pe carcasa axului volanului langa maneta de stergatoare.
                                Este intotdeauna la locul ei si comunica perfect fara a fi influentata de pozitia volanului, nemaipunand la socoteala ca te mai impiedici telecomenzile puse pe volan in situatii in care ar trbui sa ai priza buna la volan.

                                PS Eu nu am folosit niciodata pe Logan telecomanda care a venit cu DVD player-ul pe cate l-am montat. este de tip card si mi se pare total inutila, cu exceptia situatiei in care ai vreo 2-3 puradei in spate, pe care vrei sa-i lasi sa-ti schimbe muzica non-stop...
                                Eu nu am nici spate si nici puradei mici...
                                Last edited by detail; 30 March 2009, 01:13.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google