Ajutor

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutor

    Ma fratilor tot citesc incercand sa mi fac o parere, dar nu reusesc...., problema mea este ca nu stiu ce sa mi cumpar cdi, sau gpl (SH mentionez)...
    ideea este ca eu fac naveta zilnic cam 120 km aproape 90 in afara localitatii, acum conduc un 1.4 mpi (de la firma, dar tre sa o vanda) si mi papa cam 8 milioane pe luna, cine ma poate sfatui ce sa mi iau pana la urma CDI sau GPL ???????? help!!!!!!!!!

  • #2
    Parerea mea este ca decizia asta trebuie sa o iei tu singur.... Cineva care are diesel iti va spune ca dieselul e mai bun, cel care are pe gaz, ca gazu` e mai bun...
    rasfoieste forumu`, vezi despre ce e vorba la fiecare motorizare in parte, costuri, fiabilitate si toate astea si apoi ia decizia care crezi ca e cea mai buna.
    bafta!
    1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

    Comment


    • #3
      Banuiesc ca e vorba de bani, pana la urma. Daca iei masina in rate sau cu banii jos, cel mai bun de naveta iesi cu varianta care-ti da cel mai mic pret/km (incluzand rata, consum, revizii). Calculul trebuie sa-l faci musai tu, ca-ti cunosti stilul de condus si buzunarul.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • #4
        CDI nu exista la Logan, poate dCi.
        Si intre cele doua, alege motor pe benzina, cu GPL.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Andrei, ai observat ca ai raspuns la doua topicuri identice? Omul a deschis de doua ori acelsi topic. Nu stiu daca pe sectiuni identice, dar ambele incep cu acelasi post parca inchisesem eu unul dintre ele azi. Ce se intampla?
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Daca vrei neaparat sa iesi mai ieftin alege GPL. Acum nu stiu cate o sa gasesti la sh cu gpl . Ar fi de preferat sa fie una cu instalatie din fabrica si nu pusa de propietar.
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • #7
              @csebalyn: Da, am observat, dar initiatorul a mai deschis un thread, in care ideea era putin diferita. Adica asta. Si mai era unul, pe care l-ai sters.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Originally posted by emilian79 View Post
                Ma fratilor tot citesc incercand sa mi fac o parere, dar nu reusesc...., problema mea este ca nu stiu ce sa mi cumpar cdi, sau gpl (SH mentionez)...
                ideea este ca eu fac naveta zilnic cam 120 km aproape 90 in afara localitatii, acum conduc un 1.4 mpi (de la firma, dar tre sa o vanda) si mi papa cam 8 milioane pe luna, cine ma poate sfatui ce sa mi iau pana la urma CDI sau GPL ???????? Help!!!!!!!!!
                Pentru conditiile descrise de tine cel mai potrivit este 1,4 MPI/GPL.
                Last edited by Cromatic; 26 July 2008, 14:01.

                Comment


                • #9
                  Sau 1,6 MPI/GPL, diferenta de consum nu e mare, pe GPL.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Verifica consumurile, cat te costa reviziile si cat de des trebuie sa le faci. Dar si buzunarul. Ca ala e cel mai important.
                    ABS Plus Preferance 1.4 MPi

                    Comment


                    • #11
                      La 120 km zilnic, ia-ti dizal - intr-un an si ceva incepi sa-ti amorsezi ''investitia''. Consum mic, mult mai ergonomic la drum lung decat un benzinar (sau pe gpl), valoare mai buna la revanzare.

                      Comment


                      • #12
                        Problema la diesel e ca e mai scump, motorina mai scumpa decat GPL/benzina si investitia se amortizeaza mult mai greu.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #13
                          Nu stiu cum este la Logan, dar la alte marci, reviziile se fac mai des la diesel, respectiv 10K Km., fata de 15K Km., la benzina, iar consumabilele sunt mai scumpe la diesel, per total iesi mai scump la diesel.
                          Parerea mea!

                          Comment


                          • #14
                            @Octavian_30: toate Loganurile sunt la fel de ergonomice .
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • #15
                              @emilian79, la o asemenea cerere este normal sa primesti raspunsuri cu opinii diferite ceea ce cred ca-ti face si mai dificila alegerea.Ca sa-ti faci o idee cat de cat obiectiva iti atasez un .pdf pe care l-am preluat si eu din alta parte.Poate ca si acesta exprima tot o opinie dar ramane numai la latitudinea ta sa faci alegerea potrivita.
                              Attached Files
                              Last edited by Cromatic; 27 July 2008, 18:10.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google