Vibratii Puternice In Pedala Frana , Martor Abs Aprins Si Frana De Mana!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vibratii Puternice In Pedala Frana , Martor Abs Aprins Si Frana De Mana!

    Salutare ! In primul rand vreau sa-mi cer scuze daca nu am postat unde trebuie , sunt user nou pe site ! De 1 luna si ceva detin un Logan kissFM 1.5 DCI si de putin timp am niste vibratii in pedala de frana in momentul franari ...vibratiile sunt mari/mici in functie de viteza , la viteza mai mare vibratiile sunt foarte puternice ...pe langa faptul ca la peste 90 km/h in afara mi se aprinde martor ABS si frana de mana , se stinge la oprirea motorului . Tin sa precizez ca am schimbat discurile , placutele de frana si arcurile pe fata . Rulmentii nu i-am schimbat, sa fie de acolo , iar daca era sa-i schimbe vechiul proprietar de ce nu mi s-a aprins pana acum , iar vibratiile ?!?!? mai ales ca la schimbarea discurilor si a placutelor de frana ...dupa ce mi-au fost montate vreo 2 saptamanii , 3 nu aveam vibratiile si nici acei 2 martorii aprinsi ! Am fost la un service , a conectat calc la ea ...si ii dadea o eroare la sistemul de franare ...a sters eroarea dar a reaparut , concluzia mecanicului a fost pompa de frana zicandu-mi ca este undeva la 60 mil..sincer nu cred mecanicul

    Care sa fie problema ? Merci

  • #2
    vibratiile apar cand franezi sau pur si simplu vibreaza pedala de frana in timp ce mergi ? frana functioneaza in parametrii ? iar in legatura cu pompa de frana in nici un caz nu e 60 de mil) e undeva la 250 de lei de origine.. eu am gasit una la 75 de lei la un magazin de piese auto dar nu stiu cat de ok era oricum ideea e ca acel pret e exagerat deci linistestete.

    Comment


    • #3
      Cand franez doar ..este foarte deranjant , imi este teama ca la un moment dat nu o sa mai tina ...in seara asta cand ma indreptam spre casa am observat ca nu mai am nici abs , la o franare mai brusca mi-au patinat rotile din fata , ceva neobisnuit pana acum , cineva imi zicea si de discuri ovalizate ..si de acolo sa vina vibratiile , dar timp de 2 , 3 sapt de cand mi le-a montat de ce nu am avut problema asta ..nu mai inteleg nimic

      Comment


      • #4
        aceasi problema am avut si eu... discuri noi, ferodo premier, cumparate de la un magazin care vinde si aici, deci de incredere, la inceput au franat perfect timp de o luna si ceva, dupa care vibratii la greu... acum sunt la un strungar, iar pe masina le am pe cele vechi care franeaza perfect........
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • #5
          Aveai si aceei 2 martori aprinsi de abs si frana de mana?!? Totul ai rezolvat decat cu schimbarea discurilor? Ms

          Comment


          • #6
            pana rezolvi trebuie sa circuli cu maxima atentie si sa nu te prea bazezi pe frane, probleme pot fi din multe locuri , acum nu stiu ce sa iti spun insa o sa ma documentez si eu despre problema ta si daca aflu ceva mai concret o sa iti scriu pana atunci sper sa reuseasca sa te ajute alti colegi daca nu ... trebuie sa schimbi servicu-ul..clar, sper sa rezolvi cat mai repede.

            Comment


            • #7
              Cel mai probabil, o defectiune la sistemul AFU sai mai concret al REF. O diagnoza a calculatorului ABS, cred ca ar lamuri situatia.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                La mine se aprind martori aia din cauza rulmentilor,le-am schimbat si dupa o anumita viteza mi se aprind.

                Comment


                • #9
                  Eu din prima postare, n-am inteles ca ar fi inlocuit rulmentii, iar problema a aparut la doua saptamani dupa o interventie la partea fata. Consider ca s-a tratat superficial diagnoza, fara o interpretare corecta.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Abija91 View Post
                    Aveai si aceei 2 martori aprinsi de abs si frana de mana?!? Totul ai rezolvat decat cu schimbarea discurilor? Ms
                    nu aveam niciun martor aprins in bord....
                    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      Cel mai probabil, o defectiune la sistemul AFU sai mai concret al REF. O diagnoza a calculatorului ABS, cred ca ar lamuri situatia.
                      Asta e aproape sigur. Se intampla foarte rar. Stiu pe cineva care a patit la un passat asa ceva. Si-a luat din dezmembrari pompa abs.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • #12
                        Poate isi aduce aminte d.l @Abija91, de acest topic pe care l-a deschis si nu ne lasa ...in ploaie; e o chestiune de ...atitudine, totusi.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          Scuzeee , nu am spus cum am rezolvat pentru ca nu am facut nimic practic , nu am iesit din bucuresti , am mers numai intern ..nu mi s-a mai aprins aceei doi martori ...nu am avut unde sa-i dau 90km/h , iar de vibratiile simt ca nu mai sunt asa intense ..probabil din cauza discurilor care s-au mai uzat si s-au uniformizat ..mergand numai in oras , franari foarte dese ..discurile cred eu ca s-au mai corectat . voi ce credeti ?

                          Scuze ca am rasp asa tarziu !

                          Comment


                          • #14
                            N-am nici un motiv sa cred ca s-au ...corectat discurile.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              Apropo de ce ziceam mai sus , ca discurile cred ca s-au uniformizat si nu mai simt vibratiile asa puternice ..total aberant acum mi-am dat seama , o sa radeti putin , asta e ) vibratiile inca presistau doar ca in ultimul timp am purtat ghete ..tinand cont de vremea de afara si din aceasta cauza nu mai simteam .

                              In afara de asta i-am facut schimbul de ulei acum cateva zile , si ca sa vezi mecanicul mi-a gasit pe dreapta fata rulmentul dus ...sa fie oare din cauza asta eroarea de abs ..ce ziceam eu in prima postare cu aceei doi martori , sa fie de la rulment ??

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google