Vibratii Puternice In Pedala Frana , Martor Abs Aprins Si Frana De Mana!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Rulmentii fata cu ABS sunt identici ca si cote, difera banda magnetica de citire de pe ei:pana in 2007 si dupa 2007.Daca inlocuiesti rulmentii si nu sunt di aceeasi categorie atunsi iti apare o eroare in calculatorul de ABS si se aprinde martorul in bord.Mecanicii necunoscatori te sfatuiesc sa inlocuiesti senzorii de ABS.

    Comment


    • #17
      si totusi se aprinde becul abs si atat. nu ai vibratii si nu se aprinde martorul de frana (cu rosu).

      discurile nu se uniformizeaza in mers. mai rau se deformeaza daca sunt ovalizate. ar trebui schimbat rulmentul , curatat etrieri , schimbat discuri si placute , schimbat lichid de frana si apoi pusa pe tester. daca am uitat ceva va rog sa completati.

      poate vibratiile is de la jante si cauciucuri , poate becul rosu e de la contactul de pe frana de mana ...
      o/____\o
      (i)
      .........

      Comment


      • #18
        martorul de la frana de mana este si pentru lichidul de frana cand nu mai are dupa ce lasi frana de mana ramane aprins,controleaza lichidul poate nu este de ajuns

        Comment


        • #19
          D.le suiram, va recomand sa cititi cate ceva despre sensul unei discutii, inainte de a posta.
          Originally posted by Abija91 View Post
          Am fost la un service , a conectat calc la ea ...si ii dadea o eroare la sistemul de franare ...a sters eroarea dar a reaparut , concluzia mecanicului a fost pompa de frana zicandu-mi ca este undeva la 60 mil..sincer nu cred mecanicul
          Daca a fost la service, ma gandesc la faptul ca aia stiu cum sa deschida capacul de la vasul pompei de frana.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #20
            am vazut discutia dar poate mecanicul doar a pus masina la tester si a sters eroarea,eu doar am zis ca o observatie caci eu am intrebat multa lume care au logan chiar si cativa mecanici si nu au stiut ca martorul de la frana de mana este si pentru lichidul de frana,imi cer scuze daca am gresit cu ceva

            Comment


            • #21
              Nu ai gresit cu nimic. Sincer , la cum trateaza unii problemele grave cu sistemul de frana si eu ma gandeam ca-i posibil sa nu aiba lichid de frana.

              In orice manual auto scrie clar ce trebuie facut daca se aprinde becul de la frane.
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • #22
                Salut baieti! Dupa lungi discutii, parerii ..am ajuns la o concluzie, aceea fiind ca nu mai cred ca vibratiile si martori abs si frana d mana aprinsi ar fii de la discuri ovalizate ci de la un rulment dus pe fata caruia din cauza lui am acele vibrati in pedala de frana ..e si normal daca am joc la roata sa am simtomele enuntate mai sus d mn. Tin sa precizez ca am schimbat uleiul akm 1 sapt si asta mi-a spus mecanicul ca am un rulment dus p dreapta fata..iar eu asta cred ca era de vina!

                Comment


                • #23
                  Rulmentu' bulit se aude la rulaj constant in g-ral.

                  Comment


                  • #24
                    Dragi loganisti ..problema s-a rezolvat, de la discuri a fost, le-am schimbat si merge bine acum ...fara vibratii fara nimic, franeaza bine. Iar cu martori abs si frana de mana era de la un rulment dus p fata dreapta, l-am inlocuit si problema a disparut. Set discuri 194 lei + 60 manopera, rulment aftermarket 64 lei, 60 manopera =378 lei

                    Comment


                    • #25
                      Problema s-a rezolvat , a fost de la discuri , le-am schimbat 1 mil/buc ..si totul e ok. De martorul abs si frana de mana este de la rulment am pus unul after market 65 lei/buc si d la asta e .

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google