Cablare Claxon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cablare Claxon

    Salutare,

    Am si eu modelul de logan, nu primul, urmatorul, nu asta ultimul.

    Nu-mi mai merge claxonul.

    Am reusit sa ajung la mufa de la el, iar cand apas pe butonul de pe maneta, nu am tensiune in mufa.

    Cu siguranta de la claxon scoasa, cu mufa de la claxon scoasa, daca masor locasul de la siguranta, intre fiecare terminal si masa imi da continuitate. Nu inteleg de ce.

    Mufa nu-mi da la masa. Nu ma prind unde e problema.

    Cred ca trebuie sa scot tabloul ala din habitaclu, de pe partea stanga ca sa ajung pe la fire da nu stiu cum.


    Voi ce ma sfatuiti?

    Multumesc.

    claxon.zip
    Last edited by coco243; 2 May 2014, 11:13.

  • #2
    in momentul de fata am aceasi problema, la mine este o problema de fabrica , firul care intra in maneta este intrerupt si nu face contact ...
    sigpic
    Experienta in asigurari de peste 5 ani.

    Comment


    • #3
      Ati vrificat cu o alta maneta ? Manetele de la blocul de lumini sunt mai problematice, se oxideaza contactele si uneroi nu mai merge nici claxonul. E doar o parere, dar merita incercat, mai ales daca aveti si problema urmatoare: trecerea de pe faza lunga la cea scurta sa se realizeze cu o intrerupere de 1-2 secunde sau mai mult. Eu am avut porblema asta si cand semnalizam dreapta si puneam faza scurta mergea claxonul, iar cand nu semnalizam deloc, si fara lumini aprinse nu mergea; se pot intampla si alte combinatii. Deci ati incercat sa comutati maneta in orice pozitie si tot nu claxoneaza sau tot nu aveti tensiune la mufa? Eu zic ca daca aveti posibilitatea sa testati si cu o alta maneta de la un prieten, merita incercat. Parerea mea e ca daca nu a fost umblat la partea electrica ... firele nu se rup singure ca sa faca scurt pe undeva si sa nu mai mearga claxonul.

      Comment


      • #4
        Cu siguranta de la claxon scoasa, cu mufa de la claxon scoasa, daca masor locasul de la siguranta, intre fiecare terminal si masa imi da continuitate. Nu inteleg de ce.
        Pentru ca linia de + de siguranta la claxon e in scurt la masa, normal era sa ai o rezistenta (claxonul nu e 0ohmi). De unde ca logic nici claxonul nu merge daca nu ajung 12V la el.
        Firele nu se rup singure, le taie cate o tabla de la vibratii, le maninca un soarece etc.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • #5
          Originally posted by reptila View Post
          in momentul de fata am aceasi problema, la mine este o problema de fabrica , firul care intra in maneta este intrerupt si nu face contact ...
          Am dat maneta aceea rotativa jos. Intr-adevar. Conductorul din maneta era rupt datorita faptului ca maneta se roteste de fiecare data cand schimbi fazele, aprinzi farurile. Chestia e ca nu prea am acces la firul acela rupt ca sa pot sa-l lipesc, a dezansamblat maneta aia careva?

          Am pus firu cu mana unde trebuia, am apasat pe maneta si merge.

          @einstein
          daca citesti mai atent ce am scris la inceput observi ca:

          1. am scos si siguranta si claxonul din circuit cand am facut masuratorile deci rezistenta claxonului iese din discutie

          2. am masurat +-ul de la mufa dinspre claxon fata de masa si nu imi dadea continuitate, deci plusu ala nu imi da la masa

          Curios si ciudat.

          Comment


          • #6
            Originally posted by coco243 View Post
            Am dat maneta aceea rotativa jos. Intr-adevar. Conductorul din maneta era rupt datorita faptului ca maneta se roteste de fiecare data cand schimbi fazele, aprinzi farurile. Chestia e ca nu prea am acces la firul acela rupt ca sa pot sa-l lipesc, a dezansamblat maneta aia careva?

            Am pus firu cu mana unde trebuia, am apasat pe maneta si merge.

            @einstein
            daca citesti mai atent ce am scris la inceput observi ca:

            1. am scos si siguranta si claxonul din circuit cand am facut masuratorile deci rezistenta claxonului iese din discutie

            2. am masurat +-ul de la mufa dinspre claxon fata de masa si nu imi dadea continuitate, deci plusu ala nu imi da la masa

            Curios si ciudat.



            eu am incercat sa desfac maneta, dar nu am reusit, am "decupat" plasticul cu un pistol de lipit si am reusit sa cositoresc firul ...
            cum ai spus si tu , cel mai probabil firul se rupe de la rotirea manetei ..
            sigpic
            Experienta in asigurari de peste 5 ani.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google