Scartait Cand Franez La Viteza Mica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait Cand Franez La Viteza Mica

    Salut de vreo luna de zile am o problema cam enervanta . Uneori dar nu mereu cand am sub 10 km/h si franez se aude un scartait ca si cum ar scartai placutele de frana si nu stiu ce sa cred .
    Placutele le-am schimbat acum doi ani si am facut in jur de 20,000 km .
    Daca aveti vreo idee va rog sa postati..

  • #2
    ti-ai raspuns singur....
    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

    Comment


    • #3
      mai incinge din cand in cand placutele alea de frana si se potolesc
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #4
        Salut. Vibreaza placuta din urmatoarele cauze.
        1. Placutele de culisare, lamele pe care gliseaza placuta de frana se murdaresc.
        Se da jos si se curata frumos cu smirghel.
        2. Placutele de frana nu au material anti vibratii ( scartait ) pe partea exterioara ( cea care intra in contact cu pistonasul.

        La toate masinile din concernul Renault se intampla chestia asta, mai ales dupa mai multe zile cu ploaie sau iarna.
        Da un search pe google cu "placute culisare frana " si vezi primele imagini de la sorantech.

        Solutia cea mai eleganta e sa iei placute de frana cu cauciuc pe exterior, practic scartaitul pe care il auzim toti vine de la vibratia placutei pe piston, nu de la partea cu ferodo inspre disc.

        Daca gresesc cu ceva nu aruncati cu pietre, eu asta am descoperit si cu smirghel am revolvat.
        La urmatorul schimb voi pune placute cu material cauciucat pe exterior si sunt curios daca ori sa mai scartaie

        Placutele TRW vin cu material si placute de culisare in pachet, insa am inteles ca ele "haraie" de la ferodo. Deci scapi de una dai de alta.

        Comment


        • #5
          Raspunsuri la obiect au fost emise.

          Se poate continua pe topicul dedicat: Probleme Frana Logan
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google