Pierderi Cutie Viteze ( + Distributie )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pierderi Cutie Viteze ( + Distributie )

    Buna seara , as dori si eu o parere in legatura cu urmatoarele probleme .. De curand am dat scutul jos pt o mica verificare si m-am trezit cu 2 pierderi frumoase . Una este de la distributie ( Am facut doar 40.000 cu ea .. piese orinale ) iar celalta care ma ingrijoreaza , vine de la cutia de viteze . Aparent pierderea vine de unde intra planetara . A mai intalnit cineva astfel de probleme ? Daca da , aveti o idee cat ar costa reparatia la cutie ? Iar legat de distributie o voi schimba in curand , dar mai vroiam sa trag de ea .. atata timp cat tin nivelul lichidului de racire sub observatie , ar trebuii sa fie ok ? Pierderea de la distributie ( daca vine de acolo ) .. ar fi legata de pompa de apa ? sa dus aceea garnitura ? .. Postez pozele ca sa vedeti mai in detaliu . Chiar va rog niste pareri , pt ca folosesc masina in italia si aici sunt cam paraleli cu dacia ( cel putin logan ) si nu vreau sa se puna sa schimbe lucruri inutile . Va multumesc .
    Attached Files

  • #2
    + poze

    Poze cu , cutia de viteze
    Attached Files

    Comment


    • #3
      ++ poze

      Si ultimele poze .. scuzati pt posturile repetate , dar nu prea am reusit sa incarc pozele prin alte parti . Va multumesc !
      Attached Files

      Comment


      • #4
        In primul rand, as verifica nivelurile: antigel si ulei CV.
        As fi pus mana, intre degete sa simt lichidul, sa imi dau seama daca este antigel ori ulei.
        Pozele dinspre distributie indica cert pierderi de antigel.

        Nu cred ca ai constant nivelul acelui lichid.

        Intrebare: de cand este masina si ce rulaj (real!) are ea?
        Alta: nu ai avut incidente cu ea? Loviri sau altele asemenea?

        Nu prea am vazut la doar 40kkm asemenea scurgeri, pe ambele parti...
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • #5
          salut

          Masina este din 2009 și are 100.000 km , iar acei 40 k erau km.rulați cu " noua" distributie. Acel lichid de la CV nu pare a fi ulei sau cel puțin nu un.ulei dens. Cum se poate controla nivelul Cv? Se poate completa cu un alt ulei de aceeași densitate? Iar cu bănuială ca ar fi antigel ( in zona cv) .. Pe sus pare totul uscat și ma gândesc ca s-ar fi uscat și ruginit.

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google