Nu Se Aprinde Martorul De Usi Deschise

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu Se Aprinde Martorul De Usi Deschise

    Salut!
    Am un preference Dci din 2008.
    Am tras firul de la mufa gri de la ceasuri, de la pin-ul 12..... la UCH -> mufa neagra -> mufa maro -> pin-ul 20
    Pe placa am lipit un SMD rosu, unde trebuie, si o rezistenta de 1Kohm.
    Cand deschid una.... led-ul tot nu arde.... nici cu contact, nici fara....
    Am verificat daca e lipit bine led-ul si rezistenta. Sunt lipite bine. Am dat curent pe placa, un fir inainte de rezistenta si unul dupa led, si se aprinde.....
    Pe firul care l-am tras trece curent, l-am verificat cu aparatul.....
    Ce pot sa-i fac?

  • #2
    Sa fii sigur ca ledul sa aprinde daca alimentezi ceasurile cu mufa neagra, pui contactul si apoi pui pinul 12 din mufa gri la masa. Daca merge, inseamna ca firul pus in mufa ceasurilor nu face contact cu pinul.
    GL-22-TOF

    Comment


    • #3
      Originally posted by danielliviu View Post
      Sa fii sigur ca ledul sa aprinde daca alimentezi ceasurile cu mufa neagra, pui contactul si apoi pui pinul 12 din mufa gri la masa. Daca merge, inseamna ca firul pus in mufa ceasurilor nu face contact cu pinul.
      Nu trebuie oare activat ceva in UCH? :/

      Comment


      • #4
        nu trebuie nimic modificat la uch, doar firul ,rezistenta si led-ul. verifica polaritatea led-ului si legaturile firului.
        PREFERENCE 1.6

        Comment


        • #5
          Ca sa-ti faci o idee, ledul se lipeste cu plusul in dreapta si minusul in stanga, la fel ca toti ceilalti martori. Rezistenta de 1 kohm se lipeste in partea de jos, nu in lateral. Ca sa fii sigur, poti lipi un fir de la pinul 12 pe care sa il lasi in afara, astfel elimini problema pinului din mufa ceasurilor. E recomandat totusi sa gasesti un pin pentru acea mufa si sa il legi corespunzator.
          GL-22-TOF

          Comment


          • #6
            Originally posted by danielliviu View Post
            Ca sa-ti faci o idee, ledul se lipeste cu plusul in dreapta si minusul in stanga, la fel ca toti ceilalti martori. Rezistenta de 1 kohm se lipeste in partea de jos, nu in lateral. Ca sa fii sigur, poti lipi un fir de la pinul 12 pe care sa il lasi in afara, astfel elimini problema pinului din mufa ceasurilor. E recomandat totusi sa gasesti un pin pentru acea mufa si sa il legi corespunzator.
            Stiu, e lipit bine..... si am spus ca am dat curent pe placa si se aprinde led-ul.....

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google