Trancanit Roata Din Fata Stanga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Trancanit Roata Din Fata Stanga

    Buna seara, am si eu o mica problema la masina mea. Am un logan Kiss, din 2008, de vreun an am un zgomot la roata din fata stanga, m-am dus cu ea la mecanic si mi-a zis ca e capatul de bara. Am cumparat piesa, am schimbat-o, dar trancanitul e tot acolo. Ce ar putea sa fie? De ce mecanicul nu a stiut sa depisteze problema?

  • #2
    AMANUNTE? cand troncane ? in viraje, la plecare, la denivelari ? sau schimba mecanicul.

    Comment


    • #3
      pot fi multe cause: bielete ruliu,planetara,rulment roata,flansa amortizor,rulment amortizor,amortizor etc....subscriu colegului de mai sus...mai multe detalii unde se aude

      Comment


      • #4
        Originally posted by micha72a View Post
        Buna seara, am si eu o mica problema la masina mea. Am un logan Kiss, din 2008, de vreun an am un zgomot la roata din fata stanga, m-am dus cu ea la mecanic si mi-a zis ca e capatul de bara. Am cumparat piesa, am schimbat-o, dar trancanitul e tot acolo. Ce ar putea sa fie? De ce mecanicul nu a stiut sa depisteze problema?
        E dureros (si la buzunar) sa mergi la mecanic si sa-ti puna diagnostic gresit, asta e tara noastra draga, plina de mecanicosi.
        Capatul de bara se vede destul de usor daca e dus.

        Mai poate fi bieleta de directie sau pivotul, asta din urma troncane pe viraje la viteza mica, pe piatra cubica/sine de tramvai.
        Se depisteaza destul de greu, poa' sa aibe joc dar nu-l poti vedea chiar daca bagi ranga sa misti sus/jos de bascula.
        La mine era varza dar numai dupa ce l-am dat jos de pe bascula i-am vazut jocul.

        Bucselede la bascula putin probabil, sunt destul de tzapene.

        Comment


        • #5
          Poate fi de la caseta de directie se simte o bataie metalica in stanga cu transmitere slaba in volan mai exact reglarea cremalierei cu imbus de 10,atentie reglaj din aproape in aproape sa nu blochezi axul casetei sau cineva autorizat,(din cate stiu nu este un reglaj recunoscut de dacia in garantie insa uni mecanici stiu problema).
          Last edited by Gane Gheorghe; 7 December 2014, 13:31.

          Comment


          • #6
            salut. am o problema la roata fata stanga. cand virez dreapta brusc se aude un zgomot, bate ceva. zgomotul este identic si daca este in viteza si daca este pe liber. ce ar putea fi. am verificat cu mana daca am joc ceva, insa nimic.

            Comment


            • #7
              Am avut o problema similara la fostul Logan (a.f. 2006) si s-a dovedit a fi pivotul (uzat) de pe bratul bascula inferior.

              Comment


              • #8
                Ar mai fi: capat de bara, planetara...

                Comment


                • #9
                  acum 15-20 mii am schimbat planetarele, dar nu am pus original ca ma costa 2000 lei. cand le-am schimbat mi-a zis ca o sa am nevoie de un pivot, dar nu mai stiu exact pe ce parte. problema asta sa zic ca o am de vreo luna. o sa ma duc in curand la service sa vad care e problema. multumesc oricum!

                  stiam ca planetarele nu bat in viraje daca nu accelerz si masina e scoasa pe liber. recunosc ca nu-s prea priceput la mecanica.
                  Last edited by geo_yx; 24 March 2015, 16:37. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    Fiecare piesa uzata (punti fata) isi are zgomotul propriu. Pentru o ureche "antrenata" este simplu de pus diagnosticul.
                    Din pacate, aici doar idei putem da. Indicat e sa descoperi un mecanic bun, care sa identifice / schimbe exact piesa uzata.
                    Spor!
                    Si...te asteptam cu rezolutiile
                    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                    Comment


                    • #11
                      cand le-am schimbat mi-a zis ca o sa am nevoie de un pivot, dar nu mai stiu exact pe ce parte.

                      problema asta sa zic ca o am de vreo luna.
                      ????!!!!


                      Cand e vorba clar de un pivot, e dovada de inconstienta si lipsa de instinct de autoconservare sa mergi asa cu masina.

                      Mergi la o statie ITP care sa aiba si platane.
                      Cu 30 de lei iti primesti diagnosticul in ce priveste articulatiile.

                      Comment


                      • #12
                        zgomotul este asemanator cu asta? https://www.youtube.com/watch?v=nQEw...ature=youtu.be https://www.youtube.com/watch?v=yKJofzrEKks

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google