Consum Exagerat 1.4 Mpi

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consum Exagerat 1.4 Mpi

    Salutare , am si eu o intrebare. Am un consum exagerat de mare la loganul meu 1.4mpi . Am tot facut teste la benzina si de ceva vreme am inceput sa imi si notez consumul. Niciodata nu am scos consum mai mic de 11 in oras. Mersul este unul normal ( schimb maxim 3200rmp ) cu 100 lei fac aprox. 150 km.
    In afara orasului am consum de 6-7. Am fost la service si au zis ca nu stiu de ce este asa mare. Are rost sa merg cu ea la reprezentata sa o pun pe tester? Loganul este din 2008 , 59000km.

    Orice sfat este bine venit !

  • #2
    Pentru afara consumul este normal daca mergi peste 100km/h asa este si la mine dar in oras incearca sa schimbi mai devreme de 3000 ,faci proba.

    Comment


    • #3
      Totul este din jocul de glezna :) Ca sa scoti un consum mic, trebuie sa apreciezi distanta care urmeaza sa o parcurgi, de exemplu traseul di...

      Maestrul nostru Cristi Streulea tot el ne invata...

      Comment


      • #4
        Originally posted by BV 25 AGC View Post
        .........Niciodata nu am scos consum mai mic de 11 in oras. Mersul este unul normal ( schimb maxim 3200rmp ) cu 100 lei fac aprox. 150 km.
        .............
        In functie de anotimp (vara/iarna) consumul poate fi cu 1 litru mai mult (chiar mai mult) in acelasi regim de mers.
        Nu cred ca indiferent de vara/iarna scoti constant 11%

        E greu de determinat daca nu ai CB(?) si te iei numai dupa becu de rezerva, asta se poate aprinde si la un mic deal, o curba etc.

        Daca ai posibilitatea fa plinul si dupa 100 km de oras fa-i din nou plinul la aceeasi pompa (aceeasi pozitie a masinii) .

        Bujiile cand le-ai schimbat ultima data? Niste bujii uzate iti pot genera un consum cu ~0,5 litri mai mare la 100 km.

        Comment


        • #5
          Au fost schimbate bujiile acum 2 luni cu tot cu distributie ulei filtre.
          Schimb si la 2000rpm si o accelerare cat mai blanda. Am un prieten are 1.6 si are consum de 9 schimb 35000-40000rpm.
          Si vreau sa mentionez ca traficul din Brasov nu este ca cel din Bucuresti. Este foarte bine descongestionat Brasovul. Ieri am bagat de 40 lei benzina si am facut 37 km in oras..
          Daca o duc la reprezentata ma usuca de bani aia..

          Comment


          • #6
            Daca schimbi treapta preponderent la 2000 rpm, ar trebui sa-ti schimbi stilul de condus (chiar dupa al prientenului tau cu 1.6). Poti avea consum marit si din cauza subturarii.
            Nici la dizal nu schimbi in 2000 rpm.

            Du-o mai sus in oras, 2800-3500 rpm.

            PS: ce poate fi mai nasol (dar ar trebui sa-ti dea ceva eroare in bord) e ca una din sondele lambda sa citeasca valori aiurea si sa rezulte consum marit, asta numai cu diagnoza poti vedea.

            Comment


            • #7
              Verifica conductele si furtunele de retur si tur. Poate fi returul spart sau opturat.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Sal eu am 1,4 si in oras am consum de 10 iar afara orasului 6 7 drpinde cu ce viteza merg stau in Slobozia si nu e chiar asa trafic.Si mai zic si eu ceva nu benzina e scumpa e salariile mici

                Comment


                • #9
                  Luni o duc la reprezentata din Brasov sa ii fac o diagnoza si revin cu "concluzia".

                  Comment


                  • #10
                    consumul sta in talpa dreapta

                    Comment


                    • #11
                      sal ai dus masina la reprezentanta sa vezi consumul cel adevarat..?????

                      Comment


                      • #12
                        Daca faci consumul cu benzina de 100 de lei pana se aprinde rezerva e clar de ce pare mare. Oricum turezi motorul degeaba la 3200 si aia nu ajuta deloc la consum.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • #13
                          Mersul in mod repetat pana se aprinde rezerva poate dauna, in timp, pompei de benzina.

                          Comment


                          • #14
                            Ai auzit tu ceva si ai auzit bine, doar ca ai dus-o la extrem. Mersul cu becul aprins dauneaza, nu faptul ca alimentezi cand se aprinde becul.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #15
                              Salut! Si eu am motor 1.4 din 2008 ph2...74.000 km si am consum de 9.0 - 9.2 in Galati. In fisa tehnica oricum au specificat consum urban in jur de 9 litri, asa ca la temperaturile de afara si la aglomeratia din ce in ce mai mare din oras, nu e de mirare consumul. Benzina era in jur de 3.50 lei cand ai cumparat masina, de asta nu simteai consumul. Drum bun si lasa masina si ca nu are nimic!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google