Joc Timonerie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Joc Timonerie

    Va salut!

    La loganul tatalui meu (1400 cc, an 2005, varianta laureat) a aparut o problema careia nu i-am gasit rezolvare. Are un joc f mare la schimbatorul de viteze. Am luat legatura cu baiatul care "faurea" acele busci anti joc dar se pare ca nu se mai ocupa cu asa ceva. Ce este de facut, cum pot remedia asta?

    Se potriveste timonerie de la un logan fabricat mai recent care banuiesc ca numai are aceleasi probleme?

    Multumesc si scuze daca a mai postat careva problema asta, eu am cautut si nu am gasit nimic.

  • #2
    Depinde unde are joc? Se poate schimba cu o timonerie de logan benzina doar partea din habitaclu, e 70 lei noua in targ!
    sigpic
    Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
    http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

    Comment


    • #3
      S-ar putea sa fie uzate bucsile de la timonerie.
      4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

      Comment


      • #4
        5 cm dintr-o teava pvc folosita la scurgere-canalizare, taiata pe lung intra perfect si preia jocul. bafta
        PREFERENCE 1.6

        Comment


        • #5
          Vezi ca se poate sa fie de unde zice speedu', sunt doua bucse jos la schimbator, sub masina, unde pleaca tija spre cutie.
          sigpic
          The MVP

          Comment


          • #6
            Va salut si va multumesc cu rapiditatea cu care ati raspuns! Momentan masina este in service din pricina unui incident cu o domnisoara care nu a invatat sa tina distanta fata de masina din fata..

            Am facut aceasta precizare din pricina faptului ca nu am cum sa ma uit acum exact din ce punct al timoneriei joaca. Cert este ca balanseaza cativa cm buni spre f buni. Este f posibil sa fie si acele busci de care vb un coleg mai sus.

            @marcghi, cam ce diametru cu aproximatie trebuie sa aiba teava?

            Comment


            • #7
              Originally posted by nokia6230fane View Post
              Va salut si va multumesc cu rapiditatea cu care ati raspuns! Momentan masina este in service din pricina unui incident cu o domnisoara care nu a invatat sa tina distanta fata de masina din fata..

              Am facut aceasta precizare din pricina faptului ca nu am cum sa ma uit acum exact din ce punct al timoneriei joaca. Cert este ca balanseaza cativa cm buni spre f buni. Este f posibil sa fie si acele busci de care vb un coleg mai sus.

              @marcghi, cam ce diametru cu aproximatie trebuie sa aiba teava?
              scuze mi-a scapat, de 50 mm trebuie sa fie.
              PREFERENCE 1.6

              Comment


              • #8
                Maine de dimineata iau masina de la vopsit si merg la service sa vad exact de la ce e problema. Din ce am povestit mecanicului (prieten de fam.) cica ar fi acele bucse sau "osul" ... a zis sa o vada intai.

                P.S am fost la birco si am luat un cot de teava de scurgere (1.3 lei) de 50mm exact cum a zis colegul si dupa ce remediaza jocul o sa pun si bucata de teava acolo ca sa doarma tata linistit ca nu o sa mai joace maneta... va tin la curent.

                Comment


                • #9
                  Am fost cu masina la mecanic. Se pare ca nu are ce sa ii faca. Jocul este fix la baza tijei schimbatorului. Buscile sunt bune, nu este nimic uzat, arcul este ok... boala la genul asta de timonerie. Nuca de la baza tijei are joc. Am vazut in filmuletul de pe tutoriale logan unde pune acel inel facut de matteo (cred ca asa il cheama..) ca acolo se misca tot ansamblul, la tata are joc fix nuca asa cum am mai spus mai sus.

                  Comment


                  • #10
                    acelasi joc il am si eu...zici ca dai cu mestecaul in oala, indiferent ca e in viteza sau nu

                    Comment


                    • #11
                      Am gasit timonerie de ph2 la 250 lei noua cu tot ansamblul dar parca nu imi vine sa dau banii aia pe ea.

                      Si am uitat sa precizez alta treaba. In locul nucii patrate odioase cu care a venit masina din fabrica am pus nuca de ph2 in piele cu cusatura rosie. Cred ca are cam 30 cm inaltime batul de la baza pana unde se termina nuca. Cand voi mai avea timp sa mai merg la mecanic o sa ii zic sa puna flexul sa mai taie vreo 4-6 cm din bat ca e prea inalt.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google