Motor Galagios 1.6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motor Galagios 1.6

    Salut, de la un timp mi se pare ca motorul masinii mele este foarte galagios (1.6MPI Ambition 2005), in sensul ca de la 3000 rpm in sus devine destul de iritant, singura modalitate de a estompa sunetul fiind datul muzicii mai tare. Intrebarea e daca e normal sa fie chiar atat de galagios, am mai mers si cu un logan din 2008 cu putin peste 50 000 km si adevarul e ca ala parca e o idee mai silentios. Cunoaste cineva daca este o caracteristica naturala a masinii sau este vreo problema. Mentionez ca bujiile au trecut de 30 000 km de utilizare si urmeaza sa le schimb luna urmatoare, de asemenea, urmeaza sa schimb si uleiul tot pe atunci (ultima oara a fost schimbat in vara lui 2015).

  • #2
    Cati km are uleiul?
    Motoarele mpi de pe Logan sunt galagioase orikm....adica ba paraie, ba caraie......
    Exista posibilitatea ca uleiul sa isi fi pierdut din proprietati...
    Ca idee, si 1.4 si 1.6 au culbutori si de aceea au acest zgomot specific...
    1.2 si 1.6 au tacheti hidraulici.....si sunt mai silentioase...
    Conteaza si cati km are masina ptr ca daca are 100.000 si nu au fost reglati culbutorii niciodata, ar treb reglati....
    Ce ulei ai pus in ea?

    Comment


    • #3
      uleiul de tot rahatul
      cand foloseam 10w40, elf, motorul parca era langa mine in dreapta, pe scaun
      cand am trecut la 0w40, s-a schimbat situatia iar la 3000 rpm se aude mult mai putin ca inainte
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • #4
        Masina are aproape 92 000km, nu au fost reglati culbutorii niciodata, iar ca ulei pana acum s-a folosit Aral 5w40. La sfarsitul anului trecut masina a intrat pe mana mea si mi-ar placea sa-mi faca cineva o recomandare de ulei tinand cont ca motorul se apropie de 100 000km iar din ce am mai citit pe forum, Aralul este destul de nasol. Multumesc anticipat.

        Comment


        • #5
          Si eu am citit cu lunile despre uleiuri.....
          Eu te sfătuiesc sa încerci Elf 5w40 900 sxr si sa il schimbi la 7500km împreună cu filtrul de ulei si cel de aer si o sa mai meargă mult timp.
          Te mai sfătuiesc sa ii reglezi si culbutorii ptr ca sigur o sa simti diferenta.
          Si in rest, apa, paie si bătaie......)))

          Exista colegi mult mai experimentati dpdv uleiuri si poate te sfătuiesc mai bine.
          Eu am obosit sa caut masina si-n .....si sa mă întreb dc merge....dc mai pâraie.....caraie....etc..
          In conditiile in care are 49300km in prezent...
          Sunt tot felul de uleiuri, unele mai bune, unele doar mai scumpe si atat.....
          Un baiat de pe forum a postat 4 poze cu 2 masini identice in care una a folosit doar elf si cealaltă doar castrol si aveau 100.000km parca si cea care folosise doar castrol avea depuneri negre si arata mult mai naspa...
          Deci in consecinta, decizia dpdv ulei este mai complicata decât pare daca stai sa iti bati capul...
          Un alt exemplu sunt taximetristii care au băgat doar elf si eu 3-4-500.000 km....
          Last edited by enc_edy; 21 March 2016, 23:16. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #6
            Eu am masina de la 32000 km, 1.4 2006. A mers tot cu ulei dacia pana atunci din cate am vazut 10w40. I-am pus castrol magnatec 5w40, iar vara pe calduri mari dupa ce il incalzeam facea galagie ca un disel. Am trecut pe Aral hitronic 5w40 pe care il dau jos intre 8000-9000km si pot spune ca e liniste si merge mult mai frumos. Ii dau aral de 2 ani. Am vrut si eu sa iau ceva mai scump, motul, metabond si alte dracii, dar nu e sigur ca o sa ii placa mai mult decat un ulei mai ieftin dar de calitate.
            Plus ca merg pe ideea, aral e singurul made in germany, am recomandat si am pus si altora in masini si s-a comportat exemplar.

            Comment


            • #7
              Multumsc frumos!

              Comment


              • #8
                Uleiul ca uleiul, dar verifica, totusi, si evacuarea - incepand cu garnitura de galerie si terminand cu toba finala. Vezi sa nu aiba pori, oricat de mici.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by yo87racing View Post
                  Plus ca merg pe ideea, aral e singurul made in germany, am recomandat si am pus si altora in masini si s-a comportat exemplar.
                  Dute ma d'acilea; mai sunt si altele, dar nu le stii tu.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by 827sam View Post
                    uleiul de tot rahatul
                    cand foloseam 10w40, elf, motorul parca era langa mine in dreapta, pe scaun
                    cand am trecut la 0w40, s-a schimbat situatia iar la 3000 rpm se aude mult mai putin ca inainte
                    Unde ai gasit si cam cat a costat acest elf 0w40? Nu gasesc nimic pe net despre el..

                    Comment


                    • #11
                      elf e 10w40
                      pune mobil1 0w40
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by yo87racing View Post
                        (...)
                        Plus ca merg pe ideea, aral e singurul made in germany, am recomandat si am pus si altora in masini si s-a comportat exemplar.
                        Si Mannol e made in germany si are recomandare renault. Eu personal nu sunt prea incantat cand vad ceva "made in germany". N-are nicio garantie ca e calitate buna.

                        Am avut dezamagiri maxime cu swag si cu optimal (made in germany).
                        Last edited by Fanez; 24 March 2016, 19:08. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by 827sam View Post
                          elf e 10w40
                          pune mobil1 0w40
                          Multumesc!

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by IancuMIC View Post
                            Dute ma d'acilea; mai sunt si altele, dar nu le stii tu.
                            De acord. Gandit bine, exprimat prost.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google