Garantie dupa accident ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Eu m-am referit strict la reparatii la caroserie.
    da, daca iti botesi masina, reprele de tabal schimbate o sa mai aibe garantie 6 luni, restul masinii cei 6 ani promisi de constructor...Dar si aici e cu cantec.
    daca in urma accidentului s-a mai schimbat si cate ceva pe la motor.....Atunci ar trebui sa ti se acorde garantia oferita de dacia pentru piesa + 3 luni garnatie pentru manopera.
    singura jmecherie care ar putea s ao faca amicul nostru ar fi sa nu fi depasit cele 3 luni de cand i s-a inlocuit piesa in urma accidentului si sa beneficieze inca de garantia service-ului pentru manopera. Sa fac aun calcul cand a scos masina din service si cand s-a dus sa reclame aspectul cu ac-ul.
    Fuarte Nervos !!!

    Comment


    • #17
      Kandrrei are perfecta dreptate cititi de 2ori ce zice omu ca asta-i legea... Si nu mai folositi titluri dastea pompoase hotiii , nenorocitii , stupefiat , dobitoc... S.A.M.D

      sigpic

      Comment


      • #18
        Si sincer daca nu ii spuneai tu ca au fost schimbate conductele respective,de unde stiau ei ca nu sunt din fabrica?
        inca un exemplu ,sa zicem ca am probleme la cutia de viteze,trebuie schimbate piese din ea,merg la un dealer dacia,se efectueaza pe garantie reparatia,si mi se schimba pinioanele din cutie sa zicem,conform celor spuse de voi ar trebui sa am doar 3 luni garantie la manopera,si 6 luni la piese ,ca doar nu este reparata in uzina .Hoti nu sunt,dar jeguri sunt.Oricum garantia este un lucru cam degeaba,nu platesti piesele dar in schimb cand a apucat nenea Giga sa-ti lucreze la masina ,fi sigur ca nu mai iasa ca lumea.
        Last edited by Cristi_Xp; 22 October 2008, 12:57.
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • #19
          Kandrrei 6 ani garantie???? La logan????La ce?De unde frate?Eu nu am auzit de asa ceva!!Explicami si mie dak sunt mai prostut...

          Comment


          • #20
            Cred ca se referea strict la caroserie.

            Comment


            • #21
              La tabla, impotriva coroziunii, scrie si in cartea masinii.
              B92MHO

              Comment


              • #22
                6 ani la tabla comisare
                din fabrica
                " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

                Comment


                • #23
                  Si daca schimbi intre timp un element al caroseriei intr-un service autorizat DACIA, acel element nu este identic calitativ ca si cel montat in fabrica?

                  Comment


                  • #24
                    @danielt: Reparatiile au fost facute intr-un service Dacia? Ai factura cu piesele schimbate si manopera?
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #25
                      Sfatul meu este sa incerci la alt service dacia,si sa nu le spui ca masina a fost lovita,daca te intreaba te faci ca ploua.Nu au cum sa isi dea seama ce s-a schimbat.Daca te intreaba zici ca ai avut probleme pe garantie,daca te intreaab de ce nu e trecut in carnet zici ca nu au trecut pur si simplu.
                      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                      Comment


                      • #26
                        Cea mai mare prostie e asta.Eu am optat pentru garantie extinsa deci 3 ani.Cea mai mare prostie,pentru ca daca patesti ceva la cutie cum ai spus tu cristi_xp iti pierzi din garantie si ramai doar cu cele 6 luni.E cea mai mare tampenie.
                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by alex_comisaru View Post
                          Kandrrei 6 ani garantie???? La logan????La ce?De unde frate?Eu nu am auzit de asa ceva!!Explicami si mie dak sunt mai prostut...
                          daca ai citi cartea aia de garantii care ti-au dat-o baietii odata cu masina, ai afla, la tabla evident ai 6 ani garantie impotriva coroziunii. Dar tot degeaba.

                          Originally posted by Cristi_Xp View Post
                          Sfatul meu este sa incerci la alt service dacia,si sa nu le spui ca masina a fost lovita,daca te intreaba te faci ca ploua.Nu au cum sa isi dea seama ce s-a schimbat.Daca te intreaba zici ca ai avut probleme pe garantie,daca te intreaab de ce nu e trecut in carnet zici ca nu au trecut pur si simplu.
                          xp-ule intre noi fie vorba, doar daca au aia de la alt service "bunavointa" si inchid ochii, nu vad ce a fost inlocuit/reparat in urma accidentului. Pana si eu stiu sa ma uit la o masina si si-mi dau sema, in 90% din cazuri , daca acea masina a fost reparata, apai aia care vad si repara masini troznite zi de zi.

                          p.S. In baza de date daci aapar toate reparatiile facute la un vehicul de-al lor, ce si cand s-a schimbat la masina respectiva.
                          deci va fi nevoie si de "bunavointa" proprietarului masinii indreotata spre buzunarele dacotec-ului.
                          Originally posted by andrei View Post
                          @danielt: Reparatiile au fost facute intr-un service Dacia? Ai factura cu piesele schimbate si manopera?
                          din pacate, omul spune ca au trecut peste trei luni de la reparatie.....Eu unul asa am inteles.
                          Fuarte Nervos !!!

                          Comment


                          • #28
                            Urat titlu topicului...
                            Intr-adevar la tabla ai garantie 6 ani.
                            Daca reparatia nu a fost facuta intr-un service agreat de Dacia eu zic ca e firesc sa pierzi garantia...Stiu ca e neplacut, dar e drept.
                            Si pana la urma regulile nu sunt facute de cei din consdcerea Dacia ci de cei care au venit din grupul Renault.
                            Un coleg ieri a ridicat maisna din service si la 2 ore a fost sunat de catre Dacia (VC) daca este multumit de lucrare...asta un pic carcotas a zis ca nu....azi l-a sunat directorul service-ului si l-a chemat cu masina inapoi.
                            Deci Dacia nu da garantie degeaba si nu da "agree" la orice service...si mai ales se intereseaza de gradul de satisfactie a clientului.
                            Last edited by Ionut; 23 October 2008, 18:44.

                            Comment


                            • #29
                              Pai toate reprezentantele au service agreat de DACIA.Exista service autorizat DACIA care sa nu functioneze pe langa o reprezentanta DACIA?

                              P.S.
                              Nici eu nu sunt de acord cu titlul topicului, este prea deplasat.

                              Comment


                              • #30
                                Mai lipseste:
                                "Huooooo!!!"
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google