Garantie dupa accident ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Garantie dupa accident ?

    Sa va spun o chestie care m-a stupefiat. Acum doua saptamani, un dobitoc mi-a facut praf masina in parcare. Am ajuns la service, am reparat masina, pe casco aluia, dar am de atunci o problema la aerul conditionat. Se aude tot timpul un fasait in conducte, nu stiu ce se petrece. Am incercat sa pun masina pe un tester, la Barlad, si mi-au trantit: "Masina dvs. Nu mai este in garantie, pentru ca ati schimbat piesele si nu mai este configuratia constructiva initiala". Cum vine asta, domnilor???? Acum trei luni, am platit 350 de milioane pe Logan. Apoi, un cretin ma accidenteaza, deci accidentul nu mi se poate imputa. M-am dus cu masina la un service Dacia, s-au schimbat piese originale Dacia, au lucrat muncitori aflati sub contract cu Dacia etc. Plus ca accidentul nu e din vina mea? Domnilor de la Dacia, sunteti normali la cap? Am sunat la Vocea Clientului si mi-au spus aceeasi mizerie, ca nu mai am garantie, pentru ca mi s-au schimbat piesele. Cum mama dracului, ca nu e vina mea ca s-a intamplat asta? Sunt nebuni cu totii la Dacia asta? Am sa le fac dracului o mama de proces, sa vada si ei cum stau treburile, ca asta e o aiureala. Am masina de cateva luni, nu am accidentat-o, nu am umblat la instalatie, a fost doar un accident nefericit, care nu mi se poate imputa. Adica, eu plec cu masina acum, face nu stiu ce scurt-circuit si mi se spune ca masina nu era in garantie? Hotilor!

  • #2
    Imi pare rau pentru ce ai patit!
    Dar nu inteleg cum de ai reparat-o pe casco aluia, cand trebuia sa-ti dea rca-ul lui si firma unde s-a asigurat el sa-ti plateasca reparatiile.
    In al doilea rand, avand in vedere ca reparatiile au fost efectuate de oameni callificati, intr-un service autorizat si cu piese de origine, garantia n-ar trebui sa se piarda.
    E ca si cum ai merge in service cu o problema care se rezolva pe garantie, si pe urma ti se da replica :pierzi garantia pt ca schimbi piesa defecta".
    Specific romanesc !
    Nu te lasa! Ia-te de ei!
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • #3
      Fa proces sunt mari nesimtiti.Cand mi-am dus masina in service pentru aceeasi cauza,gasita lovita in parcare,am gasit tot felul de chestii in usa,si la motor:pahare de unica folosinta,niste cleme mici rupte prin usa care-mi zdranganeau de-mi faceau capu mare,si cea mai mare chestie,o lovitura mica,gen ciocan,unde a sarit vopseaua.Le-am zis ca asa ceva nu aveam inainte,si au dat-o la intors,ca da din greseala,etc.Si le-am zis si eu daca nu ziceam nimic voi nu ziceati nimic,ar trebui sa-mi platiti ceva,si face v-o facem imediat,dar trebuie sa mai lasati masina la noi.Am avut nevoie urgent de masina.Si m-am certat cu ei ore intregi,ca sunt niste dobitoci.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Parerea mea e cea de care aminteai si tu: ar trebui dati in judecata ptr toate mizeriile astea!!! La urma urmei tot ei sunt cei care ti-au reparat-o! De ce sa iti pierzi garantia?
        sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

        Comment


        • #5
          Scuze...

          Am reparat-o pe RCA-ul aluia, sunt asa de nervos incat nu mai stiu ce sa mai spun. Oricum, mizeria HOTILOR DE LA DACIA ramane, sunt niste nemernici!

          Comment


          • #6
            Adica eu daca am schimbat usa,aripa si bara pe casco inseamna ca mi-am pierdut garantia?
            Sa fim seriosi,nu pot sa cred...Desi traim in Romania unde totul este posibil!

            Comment


            • #7
              Da-i in judecata si fa-le si publicitate negativa in presa! Dar asta dupa ce obtii de la ei respingerea garantiei in scris
              Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

              Comment


              • #8
                Din pacate, conform legilor in vigoare, cei de la dacia au dreptate si sunt acoperiti legal, pentru reparatii in urma accidentelor ei nu mai pot da dect 3 luni garantie la manopera si parca 6 la piesa in sine. Este adevarat, este piesa de origine, dar montata in afar auzinei, unde oricat s-ar stradui nea gica mester iscusit<dupa ce l-ai uns cu 10 spagi grase> sa iasa calitate, nu va iesi calitate ca in fabrica, pentru ca:
                -in fabrica suruburile se strang dinamometric, ceea ce lu nea gica ii este peste mana
                - in fabrica se monteaza respectand pasii de asamblare, dar ne gica care mai aare de lucrat la inca 3 masini sare peste timpi si peste pasi, ca a gasit el o metoda mai rapida de schimbare
                si exemplele pot continua.

                dar, ai putea sa te duci la garnatie intr-un alt service.....
                Fuarte Nervos !!!

                Comment


                • #9
                  Daca reparatia nu s-a facut la o reprezentanta Dacia ai pierdut garantia. Service-ul trebuie sa fie al unei reprezentante. Sa nu fie un service de cartier care poate o avea el autorizatie Dacia.
                  sigpic
                  Play ManagerLeague

                  Comment


                  • #10
                    Foarte urata patania. Poate o sa rezolvi ceva cu ei. Dar daca este perfect legitim ce faci ei cu garantia, atunci ma indoiesc sa iti mai prelungeasca garantia.

                    numai bine!
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      La ce service ai facut reparatia?
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        KAndrrei ma pui pe ganduri daca asa se pune problema....Stie cineva daca si la alte marci mai bune tot asa sta treaba???

                        Comment


                        • #13
                          @kAndrrei, unde mai exact este specificat asa ceva?-deci unde trebuie sa caut sa vad aceste specificatii?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by kAndrrei View Post
                            Din pacate, conform legilor in vigoare, cei de la dacia au dreptate si sunt acoperiti legal, pentru reparatii in urma accidentelor ei nu mai pot da dect 3 luni garantie la manopera si parca 6 la piesa in sine. Este adevarat, este piesa de origine, dar montata in afar auzinei, unde oricat s-ar stradui nea gica mester iscusit<dupa ce l-ai uns cu 10 spagi grase> sa iasa calitate, nu va iesi calitate ca in fabrica, pentru ca:
                            -in fabrica suruburile se strang dinamometric, ceea ce lu nea gica ii este peste mana
                            - in fabrica se monteaza respectand pasii de asamblare, dar ne gica care mai aare de lucrat la inca 3 masini sare peste timpi si peste pasi, ca a gasit el o metoda mai rapida de schimbare
                            si exemplele pot continua.

                            dar, ai putea sa te duci la garnatie intr-un alt service.....
                            Hai sa vad daca am inteles bine: Deci, daca tu in urma unui accident , iti rezolvi problema la Auto Marcus Grup, sa zicem, ca nu-mi vine alt service autorizat Dacia in cap, din Bucuresti, inseamna ca iti pierzi garantia , doar pentru ca nu ai dusso in fabrica la Mioveni? Inseamna ca imputernicirea de service autorizat se acorda doar pe spaga, si nu se ia in considerare ca angajatii respecta normele impuse de fabrica . Scuza-ma ca zic asta, dar cred ca te inseli amarnic.
                            @Danielt - mergi nene si la OPC, fale cunoscuta problema ta, si daca intradevar ai facut masina intr-un service autorizat Dacia, sigur castigi orice proces .
                            , sunt cu ochii pe voi !
                            :thumbsup:

                            Comment


                            • #15
                              De ce se mai cheama service autorizat dacia?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google