Accident Logan 1.6 05-11-2008

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Accident Logan 1.6 05-11-2008

    Am gasit loganul acesta in parcarea de la un service unde mi-am reparat loganul personal pt ca m-a pupat unul in spate.
    Pur si simplu m-a socat felul in care era lovit. Trebuie sa spun ca dupa ce am vazut starea cokpit-ului m-a uimit pt ca stalpii erau aproape intacti(decat cel de pe stanga era foarte usor indoit.Va atasez niste poze sa va dati si voi cu parerea.Accidentul nu a avut loc in ziua aceea,dar atunci l-am vazut eu.Din cate am aflat amandoi pasagerii(soferul si cel din dreapta) au scapat prin minune doar cu rani usoare.Este adevarat ca airbag-ul se declanseaza la un impact frontal doar daca sunt centurile puse?
    Attached Files

  • #2
    O Doamnee....Zici ca-i foita de staniol de impachetat ciocolata, asa urat s-a strambat tabla.

    Comment


    • #3
      Exact..Dar asta inseamna ca a absorbit impactul...Mai nasol era daca lovitura era in partea frontala...Cat despre airbag-uri, eu stiu ca nu se deschid daca nu e pusa centura de siguranta
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #4
        Este adevarat ca airbag-ul se declanseaza la un impact frontal doar daca sunt centurile puse?

        Airbag-ul este o completare a centurii de siguranta! Daca airbag-ul s-ar declansa fara ca centura de siguranta sa fie "pusa", atunci acesta (airbag-ul) mai degraba te raneste (te poate mutila, sau chiar omori). Ideea este ca airbag-ul se deschide intr-o singura pozitie (mai exact, pe o singura directie), iar daca tu nu ai centura fixata, atunci care este probabilitatea ca airbag-ul sa-ti atenueze socul? Spre 0 (zero)....
        De aceea se merge pe ideea aceasta: nu pui centura, nu se declanseaza airbag-ul.

        Comment


        • #5
          Loganul n-are senzori de centura, airbagul se declanseaza in functie de deceleratia din momentul impactului. In mod normal, la lovire din spate, airbagul nu trebuie sa declanseze decat daca urmeza si-o lovitura frontala serioasa (de ex cand masina e facuta "sandwich").
          masina din poze, la cum arata, a fost rasturnata...Va fi clar dauna totala; aproximativ asa am avut eu primul logan "impachetat"...
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #6
            Deci daca nu ai centura pusa..la Logan mai mult te "incurca" airbag-ul decat se te ajute.Nasol tipule...
            Cumpar volan de Duster

            Comment


            • #7
              Loganelul nostru drag nu are senzori de centura, cum spunea si seba, s-a mai discutat asta, alea se declanseaza cand calc de airbag considera ca decelerarea este suficient de puternica, asa ca fie ca ai centura fie ca nu, daca el vrea iti sparge mufa(bine, mai nasol daca nu ai centura). Oricum centura ar trebui sa fie by default pusa un momentul in care ne urcam in masina.
              No, apoi blana
              Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
              ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

              Comment


              • #8
                Mda, apropo de airbag: ''arde'', adica face arsuri la declansare.
                Un prieten a avut de curand un accident cu Loganu din dotare: la el s-a ars pe fata, si la mana dreapta. Pe fata i-a trecut in una luna, la mana mai are rani.
                La fata din dreapta la fel, a ars-o pe fata.

                PS: la el masina arata mult mai varza, s-a ''intalnit'' cu un jeep pe contrasens.

                Comment


                • #9
                  In general cei care scapa din accidente in care airbag-ul se declanseaza au arsuri, pe maine de obicei, nasol de amica ta ca a avut ghinion. Arsurile apar datorita gazului care rezulta in urma exploziei capsei.
                  No, apoi blana
                  Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                  ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                  Comment


                  • #10
                    Wtf arsuri? pe fata?! Mai bine ma dau cu capu de bord sa imi sparg capu sau sa fac amnezie decat sa ma ard

                    chiar sunt curioasa cum a patit-o masina aia... are spatele mult prea busit

                    apropo, service-ul e cumva prin crangasi?

                    Comment


                    • #11
                      Arsurile se datoreaza azotului lichid din air-bag.
                      Si daca credeti ca la alte masini nu arde va inselati.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • #12
                        Mai bine viu si parlit decat si mort si parlit
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • #13
                          Stai linistita ca arsurile nu-s asa grave...Ti-o spune cineva caruia i-a bubuit in fata ditamai tubul de spray si cu arsuri mai grave decat cele de airbag si care acum nu mai are nici o urma
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • #14
                            Eu zic ca e lovita de tren,sau macar de un tir...De arata asa(masina).

                            Comment


                            • #15
                              Corect, NU sunt arsuri grave de la airbag.

                              Oricum...Poate cu imaginile astea ne mai potolim, macar unii dintre noi...poate ne mai gandim un pic cand ii dam blana.


                              El n-a patit mai nimic (o mica fractura la dorsal) dar fata e si acum internata. Picioare rupte si bazinu facut praf.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google