Invitatie De La Uzina Pentru Verificare Anticoroziune

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Invitatie De La Uzina Pentru Verificare Anticoroziune

    Oameni buni..... Am primit si eu invitatia prin posta de a ma prezenta la dealer-ul dacia din Oradea pentru a mi se face ceruirea daca nu am facut-o si verificarea anticoroziva.
    Si Loganul meu face parte din Lotul 2005. Dau telefon, fac programare, dupa 30 zile am gasit programare (cica sint foarte ocupati 5-6 Logan-uri fac pe zi) si mi se comunica faptul ca trebuie sa o aduc cu portbagajul GOL. Motivul ? Tineti-va tare: sa nu se incurce rotile de rezerva si triunghiul reflectorizan intre ele, adica intre noi clientii.
    OK, merg la programare si ma trimite la ceruit in alta parte , opertiune care scrie ca se face intr-o ORA dar dureaza maxim 30 minute.

    Mare atentie! Sa va puneti centurile pe dupa scaune si sa le lasati asa, ca de nu va veti trezi odata cu ceva dungi frumoase peste pulovar sau camasa.

    Asa, deci masina e urcata pe elevator si umpluta cu ceara: portiere fata-spate la baza lor si linga balamale, lonjeroane (niste dopuri sub masina care se scot pentru a introduce acel compresor care pulverizeaza ceara) , la caroserie in zona centurilor de siguranta jos .
    Apoi asteptat sa se scurga 5 minute ceara de la acele zone ceruite si ....Plecat la service pentru a verifica coroziunea si a preda masina , eu aveam niste mici umflaturi la amblele aripi spate. Oricum mai picura ceva ceara si cind am ajuns acolo, mare atentie la pantaloni.

    Ce m-a surprins a fost faptul ca mi-a spus un inginer: daca la verificarea DIRECTIEI se constata ca exista probleme va schimbam GRATUIT si bratele.

    Asadar, am predat masina ( ma rog proces-verbal, si alte hirtogaraie) pentru a mi se repara cele zone cu coroziune si a se verifica directia iar dupa 50 DE ORE asa se specifica in hirtii, sint 3 faze: 1) ceruit- 1 ORA, faza 2 dureaza 27 DE ORE si faza 3 dureaza tot 27 DE ORE, voi primi masina reparata si in stare buna.

    Sa continui aventura service dacia.
    Am mers azi, joi la Service dupa masina, luni am predat-o. Am mers pe ideea de buna-credinta sa respect cele 50 de ORE. Si...STUPOARE.
    MASINA mi-a fost gata marti deci la nici 24 de ore, unde sa mai pun cele 27 de ORE necesare la faza II, darmite de faza III.
    Am predat masina curata, proaspat spalata si am luat-o stropita de ploaie,a plouat doar marti, miercuri nu, si in zona cu probleme era plina de urme de la hirtia abraziva si o vopsire foarte indoielnica.
    Se vede diferenta intre vopseaua originala si noua vopsea .
    La directie cica nu au umblat.
    Am vorbit cu mecanicii, cu personalul responsabil cu anticoroziunea si mi-au spus asa: TREBUIE SA SPAL MASINA SI SA VIN CU EA DUPA O SAPTAMINA SA IMI DE-A POLISH CA ACUM E VOPSEAUA MOALE.
    TUPEU de oameni fara caracter. Evident ca am sunat la VOCEA CLIENTULUI si astept interviul cu sefii de la service.

    apropo: VOCEA CLIENTULUI a spus : si la MIOVENI tot intr-o zi se face aceasta operatiune. Dar oare respectarea fazelor II si III nu spune nimic?
    Referitor la operatiunea anticoroziune: mi-au montat niste aparatori atit la aripile fata cit si la cele spate..Utilitatea lor nu o vad legata de anticoroziune din contra o masura de super accelerare a coroziunii . Eficacitate..Doar la apararea de portierele vecinilor care uita ca ating alte masini.

    Voi ati fost , ati patit la fel, sinteti multumiti?
    Salutari din Ardeal

  • #2
    Nici eu n-am inteles pana acum cam ce anume protejeaza marginile alea puse la aripi
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Se mai discuta acest subiect aici , aici si aici SI...Mai sunt...
      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

      Comment


      • #4
        Eu nu am primit nimic,si masina tot din 2005 o am.
        Si din ce ai patit tu mai bine nu o duc.
        sigpic
        !

        Comment


        • #5
          Ceruirea dureaza maxim o ora.

          Comment


          • #6
            Originally posted by darksid3 View Post
            Nici eu n-am inteles pana acum cam ce anume protejeaza marginile alea puse la aripi
            Protejaza muchia aripilor care fara ele e foarte ciuriuita de pietricelele pe care le arunca rotile, cu ele un risc mai mic de a aprea rugina pe muchie acolo e problema mai la toate loganurile cine nu crede aruncati un ochi f atent chiar cu o LUPA daca se poate.

            Pe mishu_wrc l-au lasat fara rezerva noua si i-au pus o rezerva uzata, vad ca acuma sunt mai preventivi in legatura cu portabagajele noastre.

            Tot 2005 e si a mea si astept de juma de an inviatatia asta SPECIALA.
            Last edited by sebi4fc; 27 November 2008, 19:59.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google